رک پلاس زیست پلاس کدخبر: 266096 ارسال پرینت 569

رکنا:جانورشناسان کانادایی برای نخستین بار قلب ۲۷۲ کیلوگرمی یک نهنگ آبی را حفظ کرده اند. آنها این قلب را در موزه رویال اونتاریو کانادا به معرض نمایش قرار داده اند.

جانورشناسان موزه رویال اونتاریو واقع در کانادا از قلب ۲۷۲ کیلوگرمی یک نهنگ آبی رونمایی کردند. ابعاد این قلب به اندازه یک اسب کوچک پونی است!
 

2466816محققان اعلام کردند این نخستین قلب یک پستاندار دریایی است که به طور کامل حفظ و نگهداری شده و احتمالا تا ۱۰۰۰ سال دیگر نیز قابل نگهداری است.
این قلب بدون خون و بقیه ساختارهای وابسته حدود ۱۸۱ کیلوگرم وزن دارد. بقیه وزن این قلب مربوط به چارچوب فولادی است که دانشمندان داخل آن قرار داده اند تا این عضو به حالت عمودی قابل نمایش باشد. همچنین با این شیوه رگ های نازک خونی نیز حفظ می شوند.
در سال ۲۰۱۴ میلادی ۹ نهنگ آبی در منطقه Newfoundland کانادا میان یخ ها به دام افتادند و به همین دلیل مردند هنگامیکه این موجودات ۱۳۶۰۷۷ کیلوگرمی می میرند، در آب غرق می شوند اما در رویدادی نادر جسد دو نهنگ در سواحل کانادا یافته شد. دانشمندان نیز از این فرصت برای مطالعه اعضای داخلی حیوان استفاده کردند.
 

2466819به هرحال دانشمندان تصور می کردند قلب نهنگ به اندازه یک خودروی سواری باشد. اما مشخص شد قلب این حیوان به اندازه یک اسب کوچک پونی است و می تواند در هر ثانیه ۵۸ گالن خون را پمپاژ کند.
از سوی دیگر نهنگ های آبی دارای بزرگترین قلب میان حیوانات هستند و به همین دلیل تا به حال امکان انجام عملیات حفظ و نگهداری این عضو برای نهنگ امکان پذیر نبود. برای این کار دانشمندان نخست تمام آب را از بافت های اعضای بدن حیوان خارج می کردند. برای این کار آنها قلب را در حمام استون قرار دادند. سپس آن را به حمام پلیمر منتقل کردند. در مرحله آخر دانشمندان کل تانک پلیمر را در اتاق خلا قرار دادند تا استون از بین برود. قلب بیش از ۴ ماه در حالت خلاء باقی ماند. به گفته محققان پس از انجام این فرایندها اکنون می توان قلب را تا ۱۰۰۰ سال دیگر نیز حفظ کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 اخبار مرتبط

ارسال نظر