آمار زلزله های کشور در نیمه اول سال 99

به گزارش رکنا ، علی بیت‌اللهی با اشاره به رخدادهای زلزله در نیمه نخست سال جاری در کشور اظهار کرد: «در 6 ماهه نخست سال جاری، جنبائی تعدادی از گسله‌های کاری و لرزه‌زای فلات ایران، موجب رخداد زمین لرزه‌های متعددی شده است که تعداد رخدادهای با بزرگی 2.5 و بالاتر، از اول فروردین تا آخر شهریور 1399، به 1412 زمین لرزه می‌رسد.»

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: «تنها پنج درصد از این رخدادها دارای بزرگی 4 و بالاتر از آن هستند که ناشی از فعالیت‌های گسله‌های فعال ایران زمین هستند. از جمله این گسله‌ها می‌توان به گسله پیشانی کوهستان و گسل لار در ایالت لرزه زمین‌ساختی زاگرس اشاره کرد که موجب رخداد زلزله‌های متعددی در محدوده بین بیرم و خنج در جنوب استان فارس و مرز شمالی استان هرمزگان شده است.»

وی ادامه داد: «در گستره استان کرمان، زون‌های با چگالی بالای لرزه‌ای و رخداد زلزله‌های متعدد در آنها عمدتا ناشی از گسل سبزواران، گسل میناب، گسل نایبند، گسل چترود، گسل لکرکوه است. فعالیت گسله‌های مهم و لرزه‌زای کازرون، کره بس و برازجان موجب تمرکز رخدادهای لرزه‌ای در غرب و شمال‌غرب استان فارس شده است.»

زلزله‌های متعدد در ایلام به دلیل کوهستانی بودن مناطق

بیت‌اللهی گفت: « همچنین در این مدت قطعاتی از گسل طویل پیشانی کوهستان، گسل لهبری و گسل رامهرمز در شمال اهواز، موجب رخداد زلزله‌های متعددی در این ناحیه شده و تمرکز زلزله‌ها را در این پهنه موجب گشته است. رخداد زلزله‌های متعدد در شمال‌غرب ایلام ناشی از جنبائی گسله‌های زاگرس مرتفع و پیشانی کوهستان بوده است.»

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اضافه کرد: «در جنوب استان خراسان رضوی، رخداد زلزله‌ها و تشکیل زون‌های با چگالی بالای زمین لرزه‌ها، ناشی از فعالیت گسله‌های خاف، دشت بیاض و دورونه است. در حوالی بجنود گسل اسفراین و باش تپه که تا شمال استان گلستان نیز امتداد دارد موجب رخداد زلزله‌های متعددی شده است. از طرفی در شمال گرگان فعالیت لرزه‌ای گسله‌ای خزر، ابر و علی‌آباد، موجب گشته تا زون‌هایی با تمرکز بالای لرزه‌ای شکل یابد.»

وی تصریح کرد: «در شرق تهران فعالیت گسل مشاء، ایوانکی، حصاربن، فیروزکوه موجب تشکیل هاله‌های چگالی لرزه‌ای شده است و در شمال‌غرب ایران رخداد زلزله‌ها ناشی از فعالیت گسله‌های تسوج، سلماس و شمال میشو بوده است.»برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟