زنده گیری دومین مار افعی در نی‌ریز / این مار در خانه ها جولان می داد

به گزارش رکنا ، این مار که حدود یک متر طول داشت، ساعت 21 دوازدهم مرداد، در حیاط یکی از منازل خیابان طالقانی (یکی از کوچه‌های روبروی بیمارستان شهدا) دیده شد و آتش‌نشانی در جریان آن قرار گرفت.

رئیس آتش‌نشانی نی‌ریز در این باره گفت: «کارکنان آتش‌نشانی پس از دریافت این خبر به سرعت وارد عمل شدند و این مار خطرناک را پس از جستجو، در شاخه‌‌های درخت این حیاط مشاهده و مهار کردند.»

ابراهیم خیراندیش افزود: «این مار تحویل محیط زیست نی‌ریز شد تا در طبیعت رهاسازی شود.»

بیشتر مارهای نی‌ریز غیر سمی هستند

وی گفت: «بیشتر مارهایی که در شهر نی‌ریز دیده می‌شوند، غیر سمی هستند. مردم سعی کنند پس از دیدن مار آرامش خود را حفظ کرده و برای جلوگیری از گم کردن آن، تا رسیدن آتش‌نشانی چشم از آن بر ندارند. به هیچ وجه اقدام به کشتن مار نکنند؛ چون آتش‌نشانی آن را زنده‌گیری و در طبیعت رهاسازی می‌کند. حتی اگر زخمی شوند، دیگر نمی‌توان آن را در طبیعت رهاسازی کرد.»

گفتنی است گزش مار افعی که انواع مختلفی دارد، در برخی مواقع منجر به مرگ می‌‌شود. سم این مار بیشتر بر دستگاه گردش خون اثر می‌گذارد و موجب پارگی رگ‌ها و خونریزی داخلی و حتی خونریزی مغزی می‌شود زیرا سم این مار دارای آثار هموستاتیک و قادر است فعالیت پلاکت‌های خون را مهار کند.

گفتنی است از 13 عملیات هفته گذشته آتش‌نشانی، 4 مورد مهار مار و 5 مورد مهار لانه زنبور بوده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟