فیلم کشف قبر 3 هزار ساله / زن قزوینی با بز و سگ دفن شده بود
حجم ویدیو: 28.32M | مدت زمان ویدیو: 00:03:51

به گزارش رکنا، گور ۳۰۰۰ ساله متعلق به بانوی ۵۰ ساله در کاوش‌های مشترک موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران و اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین در منطقه سگزآباد کشف شد.

علیرضا منجم رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان قزوین اظهار داشت: این گور متعلق به ده هزاره اول قبل از میلاد و متعلق به عصر آهن است، آثاری که در کنار این بانوی 50 ساله دفن شده است همچون نوع سفال آن و مهره های استوانه ای از فرهنگ غنی و زندگی که در آن دوران در جریان بوده به خوبی خبر می‌دهد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان قزوین گفت: نوع دفن به صورت چمباتمه بوده و همراه با آن برخی اشیا و حیواناتی همچون بز و سگ، تعدادی سفال و مهره نوشته که نشان از شناسنامه دار بودن گور و زندگی سازمان یافته و متمدن در سه هزار سال پیش قزوین دارد.

گور بانوی سه هزار ساله سگزآباد در موزه شهر قزوین به روایت تصویر

وی با بیان اینکه تمام مجموعه گور به طور کامل به دست آمده است افزود: مطالعات باستان‌شناسی و مردم‌شناسی صورت گرفته بر روی این اثر باستانی ما را با شواهد بسیار خوبی از دوران سه هزار سال پیش یعنی عصر آهن در منطقه قزوین به ویژه سگزآباد آشنا می‌کند.

منجم تصریح کرد: سالم به دست آمدن گور و متعلقات آن از ویژگی‌های بارز این پدیده است بانوی پنچاه ساله ای که سه هزار سال از زمان دفن آن می‌گذرد، نحوه دفن از فرهنگ و تمدن غنی سه هزار سال پیش در منطقه قزوین خبر می‌دهد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان قزوین گفت: خوشبختانه پس از مطالعات صورت گرفته در موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران این گور در اسفندماه سال 1398به قزوین منتقل شد و در معرض دید عموم قرار گرفته است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟