بچه شیر سفید کمیاب در باغ وحش هویزه تلف شد +عکس

به گزارش رکنا، این بچه شیر حدود ۲۵ روز پیش متولد شده بود. این بچه شیر سفید به علت ضعف در تغذیه دچار بیماری شده بود و برای درمان او از کارشناسان دانشگاهی کمک گرفته شد.

متاسفانه این بچه شیر سفید علیرغم تلاش‌های صورت گرفته جان خود را از دست داد و تلف شد.

شیر سفید یک گربه نادر از منطقه تیمباواتی (Timbavati) در آفریقای جنوبی است که رنگ آن به سفید جهش یافته است.

شیر‌های سفید یک زیرگونه جدا نیستند و باور بر این است که برای قرن‌ها بومی منطقه تیمباواتی در آفریقای جنوبی هستند. با این وجود اولین و قدیمی‌ترین مشاهده ثبت شده به سال ۱۹۳۸ برمی‌گردد. تا قبل از سال ۲۰۰۹ و آزادسازی اولین قبیله شیر‌های سفید به حیات‌وحش، باور بر این بود که آنها نمی‌توانند در حیات‌وحش زندگی کنند. به این دلیل است که هنوز اکثریت شیر‌های سفید در باغ‌وحش‌ها هستند.

بچه شیر تازه متولد شده در ایران

چندی پیش در پی به دنیا آمدن بچه شیر ایرانی، معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: بچه شیر سفید تازه متولد شده در باغ وحش هویزه که حدود دو هفته پیش متولد شد، از مادر جداسازی شد.

سید عادل مولا با بیان اینکه ۲ سال پیش نیز یک شیر سفید از این ماده شیر متولد شد که مادر به دلیل همسان نبودن بچه، آن را کشت، بیان کرد: این بچه شیر هم اینک با شیر گاو و گاومیش تغذیه می‌شود و پس از یک ماهگی با غذای دستی تغذیه خواهد شد.

ارزش شیر سفید

وی در خصوص ژن این شیر گفت: شیر سفید گونه‌ای نادر است و اگر این شیر زنده بماند بسیار باارزش است خواهد بود؛ البته این جهش ژنی در مادر و بچه مورد تحقیق قرار می‌گیرد و در صورت صحت گسترش خواهد یافت.

مولا ادامه داد:هم اکنون این بچه شیر در اتاقی دور از مادر در باغ وحش هویزه، زیر نظر دامپزشک باغ وحش نگهداری می‌شود.

وی با اشاره به بازدید کمتر مردم از باغ وحش به دلیل شرایط موجود ناشی از شیوع کرونا بیان کرد: هر حیوانی در صورت نداشتن استرس و تنش منطقه هم زایمان راحتتر و هم احتمال دوقلوزایی خواهد داشت.

شیر سفید از کمیاب ترین گونه‌ شیرهای جهان و مامن آن در آفریقای جنوبی است.

باغ وحش هویزه بزرگترین باغ وحش خوزستان با حدود هشت هکتار وسعت، در جنوب غرب این استان قرار دارد. این باغ وحش یکی از ۲ باغ وحش خوزستان است. هم اکنون شیر، خرس، شتر، گرگ، کفتار، میمون و تعداد زیادی پرنده در این باغ وحش نگهداری می‌شودبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟