به گزارش رکنا،  محمود چالاکی ظهر امروز در شورای پدافند غیرعامل استان لرستان به تشریح وضعیت ملخ‌ها در اراضی ملی و استانی پرداخت و اظهار داشت: نوعی از ملخ‌ها که به ملخ‌های بومی معروف هستند، حدود 150 تا 200 هزار هکتار در کشور و سه هزار و 200 هکتار را در استان لرستان پوشش داده‌اند.

وی به نوع دیگری از ملخ‌ها به نام ملخ‌های صحرایی اشاره کرد و افزود: ملخ‌‌های صحرایی جزو هفتمین بلاهای آسمانی هستند که قدمت آن به بیش از 4 هزار سال پیش می‌رسد.

معاون مدیریت کنترل و مبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ و نباتات کشور باتاکید به اینکه ملخ‌های صحرایی قدرت تولیدمثل، جابه‌جایی و سازگاری بالایی دارند، عنوان کرد: در حال حاضر 29 میلیون هکتار از اراضی در 60 کشور جهان درگیر ملخ‌های صحرایی هستند.

وی با اعلام اینکه بیشتر کشورهای درگیر ملخ‌های صحرایی، با هزینه هنگفت به دنبال مقابله با این بحران هستند، بیان کرد: ملخ‌های صحرایی در جنوب شرق کشور ما نیز مستقرند و ایران در سال گذشته در سطح 750 هزار هکتار با ملخ‌های صحرایی مبارزه کرده است.

چالاکی با تاکید به اینکه یک دسته کوچک از ملخ‌ها‌ی صحرایی می‌توانند 100 تن محصول گیاهی را از بین ببرند، تصریح کرد: متاسفانه ایران از سال گذشته درگیر بحران ملخ شده و در خردادماه امسال گسترده درگیری استان‌های کشور با بحران ملخ از 6 به 10 استان افزایش یافت.

معاون مدیریت کنترل و مبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ و نباتات کشور با اعلام اینکه استان‌های ایلام و خوزستان بیشترین مبارزه با ملخ را داشته‌اند، اظهار داشت: کشور ما در سال گذشته برای مبارزه با ملخ 50 میلیارد تومان هزینه کرده است.

به گفته‌ی چالاکی پیش‌بینی می‌شود که در سال 98 برای مبارزه با ملخ‌های صحرایی به 84 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش تسنیم، براساس بررسی‌های انجام شده کشور ایران تا سه سال دیگر درگیر بحران ملخ خواهد بود که سطح مبارزه با این آفت به هزار و 200هکتار خواهد رسید، بنابراین نیازمند تجهیز سم‌پاش‌ها هستیم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟