به گزارش رکنا،«مجید» جوان عائله‌مندی است که با قرض و وام و در شرایطی که به تازگی هم ازدواج کرده بود، مغازه کوچکی را در جوار خانه‌اش اجاره کرد و بر حسب شغل پدری که تجربه اندکی هم به همین واسطه داشت، مشغول لحاف‌دوزی و پنبه زنی مشتریان محل سکونت‌شان می‌شود.

در طی شش ماه به دلیل دقت و صداقت در کار و ارایه قیمت‌های منصفانه، کار این جوان ترقی می کند و برای همین برای تحویل به موقع سفارش‌ها مجبور می‌شود تا کارگری را برای همیاری جذب کند.

کارگری که تنها دو سال با او اختلاف سنی دارد و او نیز به تازگی متاهل شده و با تعیین حقوق ثابتی نزد او حاضر می‌شود. در همان روزهای ابتدایی همکاری به دلیل قصور در انجام عملیات پنبه‌زنی با دستگاه سه انگشت او قطع می‌شود.

روز وقوع حادثه مجید حتی در محل کارش نبود و در غیاب او کارگرش در حالی که دستگاه پنبه‌زنی روشن بوده، اقدام به رفع گیر دستگاه می‌کند. اشکالی فنی که به دلیل ورود حجم غیراستاندارد پنبه حادث شده بود و شاید اگر از پیش عواقب یک چنین کاری یا رفع اشکال فنی به او دیکته شده بود، این واقعه انجام نمی‌شد.

در ادامه با طرح شکایت خانواده کارگر از مجید -مقصر حادثه - تا میزان ۳۰ درصد دیه جرحی محکوم شناخته شد. با استناد به بند دو علل وقوع حادثه و موارد مندرج در مواد ۹۱ و ۹۵ قانون کار که صراحتا به امور حفاظتی و امنیتی کارگاه‌ها اشاره دارد، همچنین مجید به پرداخت مبلغی معادل ۶۵ میلیون تومان محکوم می‌شود که به دلیل ناتوانی در تامین این میزان از تاریخ ۱۵ تیرماه امسال روانه یکی از زندان‌های استان اصفهان می‌شود.

اگرچه با تلاش گروه صلح و سازش ستاد دیه مبلغ محکومً‌به به ۴۵ میلیون تومان کاهش یافته است اما بابت عدم توانایی در تهیه مبلغ باقی فرد یاد شده همچنان در بند بسرمی‌برد.

بر اساس اعلام ستاد دیه کشور، همسر مجید که در دوران بارداری بسر می‌برد به دلیل ناتوانی در تامین اجاره‌بها روانه خانه پدری شده و خانواده پدری بدهکار این پرونده اسباب و جهیزیه عروس را در انبار خانه‌شان نگهداری می‌کنند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟