به گزارش رکنا،«‌نمی‌توانستم به او حالی کنم که از دستش هنوز ناراحت هستم. دنبال فرصتی بودم تا حسابی از خجالتش دربیایم. اما هروقت می‌دیدمش نمی‌توانستم کاری انجام دهم. با خودم می‌گفتم که حتما مرا دست‌و‌پا چلفتی و بی‌عرضه می‌داند. همین فکرها حالم را می‌گرفت و اذیتم می‌کرد. دنبال راهی می‌گشتم تا بی‌دردسر و بدون اینکه مشخص شود من پشت ماجرا هستم، حالش را بگیرم که این فکر به ذهنم رسید.»

با ثبت اظهارات متهم او به همراه پرونده‌اش به مقام قضایی معرفی شد.

ماجرای این پرونده با شکایت فردی آغاز شد که اعلام کرد در فضای مجازی مشکلاتی برایش ایجاد شده و آبرو و حیثیتش را به باد داده است. مرد جوان با بیان اینکه ساکن شهرستان گناباد است و در این شهر کوچک خیلی‌ها او را می‌شناسند، از کارشناسان پلیس فتای این شهرستان خواست تا به پرونده‌اش رسیدگی کنند.

به دستور سرهنگ قربانعلى قربانى، فرمانده انتظامی شهرستان گناباد، تیمی از کارشناسان پلیس فتای این شهرستان مأمور رسیدگی به پرونده شدند.

مأموران در گام نخست برای روشن شدن نوع جرم از شاکی خواستند تا آنچه رخ داده را موبه‌مو بازگو کند. شاکی نیز اعلام کرد: «‌چند وقت پیش یکی از دوستانم به من زنگ زد و پرسید که معلوم هست چه می‌کنی، این چه کاری است پسر خوب، برای فالوئر جمع کردن که نباید دست به هرکاری بزنی. اما من متوجه نمی‌شدم که چه می‌گوید. او هر چه بیشتر توضیح می‌داد، من بیشتر سردرگم می‌شدم، طاقتم سر‌آمده بود و گفتم: «‌آخر می‌خواهی بگویی چه شده یا نه؟». گفت همان صفحه کذایی‌ات را می‌گویم که تازه راه انداخته‌ای، اما باز هم نمی‌فهمیدم چه می‌گوید تا اینکه قرار شد آدرسش را برایم بفرستد. آدرس را که فرستاد و وارد پیجی که گفته بود شدم، دیدم پیجی به نام من ایجاد شده و تصاویر مرا با نرم‌افزارهای مختلف شبیه شخصیت‌های خنده‌دار و مسخره انیمیشنی همچون پینوکیو و روباه مکار کرده است. داشتم شاخ درمی‌آوردم، نمی‌فهمیدم چه شده. هم‌زمان با افزایش تعداد تصاویر، خنده و شوخی‌های بیجای برخی از آشنایان در فضای حقیقی هم آغاز شد و برایم دردسرساز شد. هرکه را می‌دیدم باید توضیح می‌دادم که صفحه من نیست و نمی‌دانم کار چه کسی است تا اینکه یکی از دوستان پیشنهاد داد که شکایت کنم. بعد از اینکه به دادسرای شهرستان رفتم و شکایت کردم، مرا اینجا فرستادند تا به شکایتم رسیدگی شود.»

در جست‌وجوی یک جاعل

کارشناسان با شنیدن اظهارات شاکی و دریافت جزئیات و سرنخ‌های موجود، اقدامات خود را آغاز کردند. مأموران با مشاهده صفحه جعلی، برای شناسایی متهم یا متهمان احتمالی مهندسی معکوس را آغاز کردند و بدون جلب توجه متهمان، توانستند به اطلاعاتی دست پیدا کنند که نشان می‌داد این اقدام مجرمانه از سوی چه فردی انجام شده است.

نتایج اقدامات تخصصی پلیس، در‌نهایت به فردی رسید که ساکن شهرستان گناباد بود. مأموران هم‌زمان با هماهنگی مقام قضایی و شناسایی محل سکونت متهم او را در عملیاتی غافل‌گیرانه دستگیر و دستبندزده به پلیس فتا بردند.

نمی‌دانستم این کار جرم است

کارشناسان بدون اینکه اجازه بدهند متهم آن‌ها را به بیراهه بکشاند و همچنین به منظور جلوگیری از اتلاف وقت، شواهد و مستندات موجود را رو کردند و به او فهماندند که متهم به ایجاد مزاحمت برای یک شهروند در فضای مجازی است.

متهم بیست‌وشش ساله خود را در برابر اتهامی می‌دید که نه می‌توانست آن را رد کند و نه می‌خواست بپذیرد. اما چاره‌ای نبود و بالأخره لب به اعتراف گشود و انگیزه خود از این اقدام خصومت با شاکى و نشان دادن توانایى و تسویه حساب شخصى بیان کرد و جزئیات این اقدام خصمانه را اعلام کرد و مدعی شد که نمی‌دانسته این کار جرم است. سرهنگ قربانى، فرمانده انتظامی شهرستان گناباد به شهروندان و کاربران فضاى سایبرى هشدار داد که هرگونه نقض حریم خصوصى افراد مشمول قانون جرائم رایانه‌اى بوده و به همین منظور براى مرتکب جرم، مجازاتى از سوى قانون‌گذار تعیین شده است. ازاین‌رو فضاى مجازى نباید تبدیل به حیات خلوتی برای رفتار خاصمانه‌ شود و شهروندان باید بدانند که هرگونه تشویش اذهان و نقض حریم خصوصى پیگرد قانونى را در برخواهد داشت و با متهمان برخوردهای سختی صورت می‌گیرد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟