جلال ملکی اظهار داشت: ساعت ۱۳ و ۴۲ دقیقه امروز در پی مشاهده حجم عظیمی از دود که از ارتفاعات لشکرک در محله اطراف تهران و شمال شرق تهران مشاهده می‌شد ماجرا به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش‌نشانی شهر تهران اطلاع داده شد و مشخص شد که بخش وسیعی ازفضای سبز در این منطقه و در ارتفاعات لشکرک دچار آتش‌سوزی شده که بلافاصله چند ایستگاه آتش‌نشانی به همراه خودرو‌های پشتیبانی و تانکر‌های آب به همراه عواملی از ارتش جمهوری اسلامی ایران و منابع طبیعی به منطقه اعزام شدند.

وی در ادامه گفت: دسترسی به منطقه که روی تپه‌ها و کوه‌های اطراف شمال شرق تهران بود واقعا سخت بودو خودرو‌ها به سختی به محل می‌رسیدندو زمانی هم که خود را به محل می‌رسیدند، چون حجم وسیعی از بوته زار‌ها و علف‌های خشک منطقه را تشکیل شده بود کار اطفا را سخت‌تر می‌کردداما با این حال ده‌ها آتش‌نشانی به همراه نیرو‌های دیکد در محل حاضر شدند.

ملکی گفت: تعدادی از همکاران شهرداری منطقه چهار و شهرداری‌های اطراف و همچنین عوامل خدمات شهری شهرداری تهران در محل حضور پیدا کردند و در دقایق اولیه معاون خدمات شهری شهرداری تهران خدمات آقای یزدانی و همچنین مدیر عامل سازمان آتش نشانی نیز در محل حضور پیدا کردند.

ملکی اضافه کرد: بخش وسیعی از این منطقه به آتش کشیده شده بود و به خاطر اینکه در ابتدا در بالاترین نقطه تپه‌ها و چندین تپه اطراف اتش شروع شده بود و تا پایین‌ترین نقطه در انتهای دره هم اتش سرایت کرده بود و دسترسی به این بخش‌ها بسیار سخت و دشوار بود وهمچنین باد بسیار شدیدی هم در فضای باز منطقه وزیدن گرفته بود و باعث شده بود اتش به سرعت به اطراف سرایت کند وجود داشت سختی پیش روی آتش نشانان بود، اما از چند طرف اتش نشان‌ها به همراه نیرو‌های دیگر موفق و به کنترل اتش شدند و ازسرعت بیشتر آتش جلوگیری کنند.

وی گفت:منابع طبیعی و محیط زیست از اولویت‌های آتش نشانان هستند وبعد حفظ جان و حفظ سرمایه‌ها محیط زیست سومین اولویت از آتش‌نشانان است. برای جلوگیری از خسارت بیشتر به این مقوله عملیات‌های خود را آغاز می‌کند و به محل حوادث در طبیعت و محیط زیست اعزام می‌شود. امسال به خاطر بارندگی‌های خوبی که داشتیم و در بسیاری از تپه‌ها علف رشد کرده و این لطف خداست، اما متأسفانه می‌بینیم که خیلی وقت‌ها در واقع اهمیتی به این موضوع داده نمی‌شود و مراقبت و نظارتی که باید داشته باشیم نداریم این درحالی است که کسانی که مالکیت این زمین‌ها را دارند باید بیشتر مراقبت کند.

وی گفت:خصوصا شهروندان که در تعطیلات که به طبیعت و محیط زیست می‌روند و اتش روشن روشن می‌کند حتما پس از پایان کار اتش رها نکنند چرا که با وزیدن باد آتش به مناطق دیگر سرایت می‌کند. من تقاضا می‌کنم شهروندان برای تفریح به کمپ‌هایی و بوستان‌های مخصوص که منقل‌های مخصوصی که به صورت ایستاده و فلزی تعیین شده است مراجعه و اقدام درست کردن اتش کنند. اگر در واقع در طبیعت قصد روشن کردن اتش دارند بعد از انجام کار حتماً آتش را خاموش می‌کند که شاهد این گونه آسیب زدن به محیط زیست نباشیم.

سخنگوی سازمان آتش نشانی وی اضافه کرد در چند روز گذشته شاهد آتش‌سوزی‌های در اطراف تهران بودیم که گستردگی زیادی نداشت نداشت و این مورد بیشتر بود، اما با حضور آتش نشانان و عوامل خدمات شهری و خوشبختانه موفق شدیم آتش را خاموش کنیم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟