به گزارش رکنا، این حادثه هولناک و مرگبار رانندگی دقایق اولیه بامداد روز گذشته در بزرگراه آسیایی مشهد هنگامی رخ داد که دو برادر جوان به دنبال دوست سربازشان رفتند تا سه نفری به گشت و گذار شبانه بپردازند اما حرکت آن ها در بزرگراه به نقطه ای رسید که راننده جوان یک دستگاه سمند نیز به قصد سبقت های ترسناک کنار خودروی پراید قرار گرفت. بنا به گفته شاهدان این صحنه هولناک، در حالی که رانندگان دو خودرو کورس گذاشته بودند و از لابه لای خودروها می گذشتند ناگهان راننده سمند راه عبور و سبقت پراید را سد کرد.

در همین اثنا خودروی پراید از لاین سه بزرگراه به سمت راست منحرف شد و ناگهان راننده جوان یک دستگاه تریلر را مقابل خود دید و پایش را روی ترمز کوبید اما دیگر دیر شده بود و خودرو با به جا گذاشتن 32 متر خط ترمز به عقب کشنده تریلر برخورد کرد. یکی از شاهدان عینی این سانحه دلخراش گفت: من با سرعت 120 کیلومتر در حرکت بودم که ناگهان پراید و سمند مانند «فشنگ» از کنارم گذشتند.

راننده کامیون نیز گفت: من به اتفاق شاگردم که سرنشین بود در بزرگراه به سمت مشهد حرکت می‌کردم که روبه روی خیابان آزادی 133 خودروی پراید با عقب کشنده برخورد کرد.

به دنبال وقوع این تصادف دلهره آور، دو برادر و دوستشان که سرنشینان پراید بودند در دم جان باختند و بدین ترتیب شهروندان شبانه مراتب را به پلیس 110 و نیروهای امدادی گزارش کردند. دقایقی بعد با حضور نیروهای کلانتری الهیه مشهد در فاصله حدود یک کیلومتری بولوار آیت ا... رفسنجانی (میثاق)، اقدامات انتظامی برای تسهیل در عبور خودروها و جلوگیری از ترافیک شبانه صورت گرفت. بنابراین گزارش و به دستور سرهنگ توفیق حاجی زاده (رئیس کلانتری الهیه) ماموران انتظامی تا حضور کارشناسان و بررسی های قانونی به حفظ صحنه حادثه پرداختند.

از سوی دیگر نیز نیروهای امداد و نجات و اطفای حریق ایستگاه 36 آتش نشانی مشهد وارد عمل شدند و با برش قطعات درهم پیچیده خودروی پراید، اجساد قربانیان این حادثه تاسف بار را از لابه لای آهن پاره ها بیرون آوردند.

کارشناسان راهنمایی و رانندگی نیز پس از بررسی های مقدماتی ناتوانی راننده پراید در کنترل خودرو و تجاوز از سرعت مجاز را علت وقوع این حادثه دانستند.

در همین حال صبح روز گذشته کلاس آموزشی و توجیهی رانندگان پرخطر در سالن اجتماعات مجتمع قضایی شهید کامیاب مشهد با حضور معاون دادستان مرکز خراسان رضوی برگزار شد.

قاضی سید هادی شریعت یار با اشاره به وقوع سانحه مرگبار در بزرگراه آسیایی خطاب به رانندگان پرخطر گفت: رعایت نکردن قانون چنین عواقب وحشتناکی را در پی دارد. وی اضافه کرد: خیلی سخت است که به راننده جوانی در دادسرا هنگام تفهیم اتهام بگویند شما متهم به قتل غیرعمد مادر، پدر و برادر خودتان هستید یا چنین تفهیم اتهام شود که شما موجب مرگ فرزند یا همسرتان بوده اید! به همین دلیل کسانی که به خاطر رانندگی های پرخطر موجب کشته شدن عزیزانشان می شوند، هیچ گاه تا پایان عمر نمی توانند این صحنه های دلخراش را فراموش کنند و گاهی به انسان هایی افسرده تبدیل می شوند.

رئیس کارگروه پیشگیری از وقوع تصادفات مرکز استان خراسان رضوی با اشاره به این که هر 32 دقیقه یک نفر در کشور بر اثر سوانح رانندگی جان می دهد، افزود: گاهی برخی رانندگان حتی برای رعایت نکردن قانون مثلا نبستن کمربند ایمنی با پلیس درگیر می شوند که این موضوع در کشورهای دیگر بسیار نادر است و حتی وجود ندارد!

قاضی شریعت یار به صحنه تصادف وحشتناکی که مدتی قبل در جاده های استان رخ داده بود نیز اشاره کرد و گفت: در یک صحنه رانندگی، یکی از رانندگان خودروهای سواری که رفتار پرخطری داشت مقابل خودروی دیگری پیچید که راننده آن خودرو کنترلش را از دست داد و دختر و مادرش از شیشه به بیرون پرت شدند و خودرو نیز واژگون شد اما وقتی راننده در تاریکی شب به دنبال صدای دخترش به سوی جاده می رفت که دخترش فریاد می زد بابا من این جا هستم، ناگهان تانکر سیمان در مقابل چشمان وحشت زده راننده، از روی سر دختر کوچک عبور کرد و این مرد قدرت ایستادن روی پاهایش را از دست داد و حیرت زده فقط به صحنه مرگ دخترش نگاه می کرد!

سرپرست مجتمع قضایی شهید کامیاب مشهد تصریح کرد: این گونه حوادث تلخ فقط به خاطر رفتارهای پرخطر تعداد اندکی از رانندگان رخ می دهد که امیدواریم چاره‌اندیشی اساسی برای پیشگیری از تصادفات در سطح ملی صورت گیرد.

قاضی سیدهادی شریعت یار خاطرنشان کرد: خودروهای رانندگان پرخطر در صورت توقیف طبق قانون به پارکینگ منتقل می شود و رانندگان نیز باید در دوره های آموزشی و جلسات توجیهی علاوه بر تحمل مجازات های قانونی شرکت کنند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

سجادپور

jpgfile_20071_651098_636905374507812990

jpgfile_20071_651098_636905374508893013

آیا این خبر مفید بود؟