به گزارش گروه حوادث رکنا، مرگ نوزاد یک زن داعشی که قصد بازگشت به انگلیس را داشت، می‌تواند سیل انتقادات را به سوی «ساجد جاوید» وزیر کشور روانه کند.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «بی‌بی‌سی»، کودک نوزاد «شمیمه بیگم» که از سن ۱۵ سالگی انگلیس را ترک کرده و به داعش پیوسته بود، به علت ذات‌الریه جانش را از دست داد. این زن داعشی از ماه فوریه سال جاری میلادی خواهان بازگشت به انگلیس شد اما جاوید با لغو تابعیت بریتانیایی او، مانع ورودش به انگلیس شد.

شمیمه در مصاحبه‌ای گفته بود از پیوستن به داعش پشیمان نیست اما می‌خواهد کودک نوزادش را در انگلیس بزرگ کند. وی چندی بعد در پاسخ به لغو تابعیتش در بریتانیا گفت از این تصمیم شوکه شده است.

سخنگوی دولت بریتانیا در واکنش به جان باختن این کودک اظهار کرد مرگ هر کودکی غم‌انگیز است.

«دال بابو» سرپرست سابق پلیس متروپولیتن و دوست خانوادگی شمیمه بیگم به بی‌بی‌سی گفت: «ما به‌عنوان یک کشور، در محافظت از آن کودک شکست خوردیم». وی افزود: «وزارت کشور هیچ تلاشی برای کمک‌رسانی نکرد. نحوه برخورد وزارت کشور با این مسئله شوک‌آور بود».

«دایان ابوت» وزیر کشور دولت در سایه انگلیس نیز در حساب توئیتری خود از ساجد جاوید انتقاد کرد: «بی‌وطن کردن یک فرد برخلاف حقوق بین‌المللی است و حالا یک کودک بی‌گناه در نتیجه لغو تابعیت یک زن بریتانیایی جانش را از دست داد. این اتفاق، سنگ‌دلانه و غیرانسانی بود».

ساجد جاوید در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت: «چیزی بجز همدردی برای کودکانی که وارد این قضیه می‌شوند ندارم». او گفت: «این اتفاق یادآور این است که چرا حضور در مناطق جنگی بسیار بسیار خطرناک است».

پیش‌تر شمیمه گفته بود از ورود به انگلیس ناامید شده و می‌خواهد با شوهر هلندی عضو داعش خود به این کشور برود. این زن پیش‌تر نیز دو فرزند خود را در سوریه از دست داده بود.

وی در مصاحبه پیشین خود با بی‌بی‌سی گفته بود حسرت نمی‌خورد که چرا به سوریه رفته، گرچه با همه کارهای داعش موافق نیست.

ترامپ ماه گذشته میلادی خطاب به کشورهای اروپایی گفت باید داعشی‌هایتان را پس بگیرید. این در حالی است که دولت ترامپ نیز از پذیرش بازگشت یک زن داعشی به آمریکا سر باز زد.

گفته می‌شود از زمان شکل‌گیری داعش، حدود ۱۳هزار اروپایی به این گروه پیوستند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فارس

آیا این خبر مفید بود؟