در حالی که آمار تلفات پلنگ توسط دامداران و کشاورزان به اوج خود رسیده و از آغاز سال جاری تا کنون دست‌کم 6 لاشه پلنگ شناسایی شده، متأسفانه برخی رسانه‌ها همچنان بدون توجه به خطری که نسل این گربه‌سان ارزشمند را تهدید می‌کند، با انتشار شایعات، نقشی معکوس در فرهنگ‌سازی برای حفاظت از این جانور در خطر انقراض ایفا می‌کنند.

طی ساعات گذشته نیز برخی رسانه‌های با تیترهایی از قبیل «کشتار خونین 400 گوسفند توسط سه پلنگ / پلنگ‌های گرسنه یک گله را دریدند / همه وحشت‌زده‌اند»، خبر از تلف شدن 400 گوسفند در پی حمله سه پلنگ به منطقه دره‌غول واقع در شهرستان تلاث باباجانی کرمانشاه داده و در به جا گذاشتن تصویری رعب‌انگیز از پلنگ به ویژه در میان بومیان سنگ‌تمام گذاشتند.

در حالی که کمتر کسی است که آشنایی اندکی با حیات وحش و تعارضات آن با دامپروری داشته باشد و نداند که پلنگ، حیوانی است که به تنهایی نسبت به شکار اقدام کرده، تنها یک طعمه را برای شکار انتخاب و پس از خفه کردن، لاشه را به همراه خود از محل شکار دور می‌کند. بدین ترتیب به نظر می‌رسد در جایی که شرکت بیمه طرف قرارداد سازمان حفاظت محیط زیست، خسارات وارده توسط پلنگ به دامداران را پرداخت می‌کند، به نفع دامداران است که پلنگ عامل خسارت به گله‌هایشان معرفی کنند. ادعایی که البته مورد بررسی کارشناسان بیمه قرار گرفته و هرگز به پرداخت خسارت منجر نمی‌شود اما آنچه به جا می‌ماند، جو رعب و وحشتی است که رسانه‌ها با انعکاس این شایعات کذب ایجاد کرده و در نتیجه تصویری ناصواب از پلنگ در ذهن جامعه به ویژه بومیان به جا گذاشته‌اند.

روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه نیز ساعاتی پیش، با انتشار گزارشی، تلفات وارده به گله دام روستای جوجار کرمانشاه را تکذیب کرد.

جعفر حاصلی رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان کرمانشاه در این خصوص گفت: در پی گزارش‌های واصله مأموران یگان حفاظت این اداره کل بلافاصله به محل مورد نظر اعزام شدند که پس از بررسی حادثه Incident وشواهد موجود، آثاری از حمله گونه‌های جانوران وحشی در دام‌های تلف شده مشاهده نگردیده. تنها چوپانان گله اظهار داشته که تعداد 3 قلاده پلنگ به گله حمله ور شده و گوسفندان که ترسیده و هراسان شده‌‌‌ اند از ارتفاع صخره ‌های منطقه سقوط Fall و ازبین رفته اند.

وی افزود اکیپی از کارشناسان اداره کل محیط زیست به همراه تجهیزات لازم جهت بررسی به منطقه اعزام و متعاقباً گزارشات تکمیلی اعلام خواهد شد.

بیمه نامه جامع پلنگ ایرانی 26 اسفندماه 1394 بر اساس تفاهم نامه سه جانبه میان سازمان حفاظت محیط زیست، شرکت بیمه ما و صندوق ملی محیط زیست منعقد شد. بر اساس این بیمه نامه، پلنگ و خسارات ناشی از آن به مدت 5 سال بیمه شد.

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

3 قاتل شیطان پرست صادق برمکی در مهاباد محاکمه شدند + فیلم و عکس

اعدام 6 سگ وحشی که زن جوان همسایه را کشتند+ عکس 14+

امتحان عجیب داماد از عروس در خانه مجردی قبل از ازدواج + عکس

اقدام وقیحانه یک مرد با زن جوان برای پنهان ماندن کثافت کاری هایش

تجاوز به زن باردار در بیمارستان / متجاوز لباس دکتر به تن کرده بود + عکس

یانگوم در یک فیلم ایرانی بازی می کند! + عکس

همسر شهاب حسینی به زیبایی تولد را تبریک گفت + عکس

ازدواج پسر 13 ساله با عروس 30 ساله! + فیلم مراسم عجیب

طاهره دختر 11 ساله‌اش را با چاقوتیکه و پاره کرد! + عکس

امیر به خاطر ازدوج با دختر 17 ساله اقدام وحشتناکی کرد! + گفتگو

خرید اسلحه از اینستاگرام / گفتگو با دزدان همه فن حریف تهران +فیلم و عکس

حکم اعدام اسیدپاش کرمانی که به صورت رعنا و دخترش سمیه قطعی شد + عکس

آیا این خبر مفید بود؟