آخرین وضعیت مناطق زلزله زده خراسان رضوی

حوادث کدخبر: 255598 ارسال پرینت 131

رکنا: رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، گزارش نهایی از آخرین وضعیت مناطق زلزله زده خراسان رضوی را تشریح کرد.

اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، در این باره گفت: در ساعت 10:39 صبح روز 16 فروردین ماه زمین لرزه ای به بزرگی 6 ریشتر روستای سفید سنگ از توابع شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی را لرزاند که بلافاصله در پی آن، جلسه شورای مدیریت بحران تشکیل و هماهنگی و تدابیر لازم در این زمینه اتخاذ شد. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان این که تا پنج شنبه شب گذشته بیش از 350 مورد لرزه پس از زمین لرزه 6 ریشتری در این منطقه رخ داده است ، اظهار کرد: از این تعداد 14 مورد بالای 4 ریشتر بزرگی داشت که بیشترین‌ آن، پس از زمین لرزه 6 ریشتری، 5.4 ریشتر بزرگی داشته است. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه تمامی دستگاه‌های امدادی، خدماتی، انتظامی و ... به مدت 48 ساعت در مناطق زلزله زده به حالت آماده باش کامل درآمدند، گفت: علاوه بر آن، دستور تعطیلی مدارس و دانشگاه ها صادر و هماهنگی برای اسکان اضطراری در شهر مشهد نیز انجام شد. وی با بیان این که پس از زمین لرزه 5.4 ریشتری بامداد پنجشنبه، بیش از 80 هزار نفر از مردم در چادرها و فضای باز و تعداد قابل توجهی هم در خودروها، شب را به صبح رساندند، گفت: بلافاصله دستورات لازم برای تامین امنیت این افراد نیز صادر شد. وی همچنین از توزیع بیش از یک میلیون و 200 هزار لیتر نفت سفید در این مناطق خبر داد و گفت: حدود 417 هزار لیتر بنزین نیز برای عرضه در جایگاه های سوخت توزیع شد. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از انجام 1077 مورد اسکان اضطراری در مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: 1015 تخته چادر میان زلزله‌زدگان توزیع شد.

آسیب و خسارت زلزله به بیش از 1500 واحد مسکونی

همچنین رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درباره خسارات وارد شده به تاسیسات زیربنایی و همچنین بخش مسکن به ایسنا گفت: خوشبختانه گزارش ها حاکی از این است که خساراتی به واحدهای زیربنایی وارد نشده و در مواردی که قطعی برق وجود داشت ، با حضور عوامل شرکت برق بلافاصله مشکل مرتفع شد. اما در بخش مسکن در چهار شهر مشهد، تربت جام، سرخس و فریمان و همچنین روستاهای تابعه، خساراتی وارد شده و در مجموع بیش از 1500 واحد مسکونی در پی این زمین لرزه ، دچار آسیب دیدگی شدند که حدود نیمی از آن ها تا 30 درصد دچار خسارت شده است. نجار اضافه کرد: میزان دقیق خسارات توسط تیم های ارزیاب و همچنین عوامل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حال بررسی است و پس از گزارش نهایی، تدابیر لازم برای جبران خسارات و همچنین حمایت‌های لازم از سوی دولت برای اعطای وام انجام خواهد شد. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه دولت از زلزله زدگان خراسان رضوی حمایت می‌کند ، درباره شمار جان باختگان و مصدومان این حادثه Incident گفت: درپی این زمین لرزه تنها پیرزن 70 ساله ای در یکی از روستاها جان خود را از دست داد و 40 تن نیز مصدوم شدند که اکثریت آنها یا به شکل سرپایی درمان و یا در همان ساعات اولیه از بیمارستان ترخیص شدند.

بازدید وزیر بهداشت از مناطق زلزله زده

در همین حال وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نمایندگی از رئیس‌جمهوری از مناطق زلزله زده استان خراسان رضوی از نزدیک بازدید کرد. به گزارش بهداشت نیوز، دکتر سیدحسن قاضی Judge زاده هاشمی؛ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وارد روستای دوقلعه‌ براشک از توابع شهرستان فریمان شد و با حضور در میان مردم در جریان روند امدادرسانی ها قرار گرفت. شماری از هموطنان این منطقه، ضمن طرح مشکلات خود و تشکر از روند امدادرسانی، خواستار اعطای تسهیلات و تسریع در روند بازسازی مناطق زلزله زده شدند. وزیر بهداشت پس از استماع مشکلات و درخواست‌ها، در جلسه ای که با حضور استاندار خراسان رضوی و رئیس جمعیت هلال احمر کشور و نمایندگان دستگاه های ذیربط از جمله بنیاد مسکن و وزارت راه و ... در منطقه برگزار می‌شود، به بررسی این مسائل و تصمیم‌گیری درباره آن ها می‌پردازد.

5 مصدوم در سانحه واژگونی خودروی اورژانس

گزارش اصغری خبرنگار فریمان به نقل از مدیر شبکه بهداشت و درمان این شهر نیز حاکی است: خودروی اورژانس 115 که برای امدادرسانی به یک زن باردار عازم روستای کارغش بود، واژگون شد. دکتر پاینده افزود: در این حادثه 2 پزشک زن، یک ماما، راننده و یک مهندس بهداشت محیط مصدوم شدند که 3 تن از آنان به مرکز درمانی فریمان اعزام و تحت مداوا قرار گرفتند. وی اضافه کرد: 2 پزشک زن نیز به دلیل وخامت حالشان به مرکز درمانی مشهد انتقال یافتندبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 اخبار مرتبط

ارسال نظر