درختان بیستون گردن زده شدند/ آتش بی توجهی به محوطه جهانی هم رسید+فیلم
حجم ویدیو: 10.41M | مدت زمان ویدیو: 00:01:11

به گزارش رکنا از کرمانشاه، محوطه تاریخی و فرهنگی بیستون که با نام محوطه بیستون در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است یک سایت تاریخی و باستان‌شناسی مربوط به دوره‌های گوناگون تاریخی پیش از اسلام، پس از اسلام و همچنین دوره پیشاتاریخی است. محوطه تاریخی و فرهنگی بیستون در دامنه کوه بیستون در شهر بیستون و در کنار راه باستانی و کهن کرمانشاه به همدان جای گرفته‌ است. این مجموعه تاریخی و فرهنگی در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۴۶۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

تاکنون ۲۸ اثر از آثار تاریخی کوه بیستون در فهرست آثار ملی ایران و ۱۳ اثر همراه سنگ‌نبشته بیستون در ۸ ژوئیه ۲۰۰۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده‌اند.

در مجاورت این اثر تاریخی، یک پارک جنگلی به مساحت 170 هکتار وجود دارد که این محوطه نیز جز حریم ثبت شده بیستون محسوب می شود اما در مالکیت اداره کل منابع طبیعی استان کرمانشاه است.

وجود این پارک جنگلی زیبا در محوطه تاریخی بیستون باعث شده که مسئولین همواره وعده ساماندهی آن را درجهت تبدیل شدن به مقصد گردشگری بدهند، از ساخت کمپینگ، تا احداث مسیر دوچرخه سواری کوهستان، احداث میدان تیر اندازی، ایجاد باغ پرندگان، احداث پارک خانواده و ... در فضایی به مساحت 44 هکتار که متاسفانه تاکنون محقق نشده است.

این محوطه بین سال های 1391 الی 1401 بمدت ده سال و در جهت توسعه در اختیار شرکت توسعه گردشگری قرار داده شد که این شرکت نیز اقدام موثری برای آن صورت نداد و اکنون بدون هیچ گونه قراردادی در اختیار اداره کل منابع طبیعی است هرچند که برخی از منابع محلی می گویند شخصی بدون قرارداد در این پارک جنگلی جولان می دهد.

این پارک جنگلی که می تواند مقصد و هدف گردشگری باشد این روزها حال خوشی ندارد و بنابر تصاویر رسیده به رکنا، برخی از درختان قطع و برخی نیز پوسته های آن تخریب شده است و حال سوال این است که چرا مسئولین نسبت به توسعه این پارک اقدام نمی کنند؟ کرمانشاه در رتبه بالای بیکاری قرار دارد که البته با اقدامات صورت گرفته این روزها شاهد کاهش چشمگیر آمار بیکاری هستیم اما تا رسیدن به نتیجه مطلوب، اقتصاد گردشگری می تواند با هزینه کم، درآمد بالا و درگیر کردن مشاغل مختلف راه گشا باشد اما لازمه ابتدایی این موضوع، توجه و توسعه است، موضوعی که گویا برای مدیران اهمیتی ندارد.

کرمانشاه با داشتن ظرفیت های متعدد گردشگری، ائم از تاریخی، فرهنگی، مذهبی، طبیعت، شهر جهانی خلاق خوراک و... می تواند در جذب گردشگر نقش مهمی ایفا کند، اما کماکان در ابتدایی ترین موضوع که حفظ حریم تاریخی و ثبت شده ملی است، حفظ داشته های گردشگری جا مانده است و تا دیدگاه و توجه مسئولین نسبت به این موضوع مهمم تغییر نکند، شاهد رشد آن نخواهیم بود.

اداره کل منابع طبیعی استان کرمانشاه بعنوان مالک این پارک جنگلی، باید پاسخگو آسیب رسیدن به این درختان باشد و رکنا آماده دریافت پاسخ این اداره کل است.

حسین مسکنه/ کرمانشاه

 

 

کدخبر: 1006232 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟