حق پاسخ ایران به رژیم صهیونیستی به اطلاع سازمان ملل رسید

ترور فخری زاده / به گزارش رکنا، کاظم غریب‌آبادی با ارسال نامه‌ای به «غدا فتحی والی» مدیرکل دفتر سازمان ملل در وین گفت شواهد اساسی آشکاری، دست داشتن و مسئولیت رژیم اسرائیل در حمله تروریستی هفتم آذر را نشان می‌دهد. ایران حق خود، از جمله حق ذاتی دفاع از خود را برای اتخاذ تمامی اقدامات لازم در پاسخ به این حمله تروریستی و هرگونه اقدامات متخلفانه دیگر، مطابق با منشور ملل متحد و حقوق بین الملل محفوظ می دارد.

متن این نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سرکار خانم غدا فتحی والی

مدیرکل دفتر سازمان ملل در وین و مدیر اجرایی دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل

این نامه در مورد اقدام تروریستی بزدلانه و ترور فجیع دکتر محسن فخری زاده، یک دانشمند فیزیکدان برجسته جمهوری اسلامی ایران که در ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰ در شهر آبسرد استان تهران رخ داد، است.

شهید فخری زاده یک فیزیکدان ممتاز و استاد دانشگاه بود که ابتکارات علمی متعددی را از جمله در حوزه‌های پدافند غیرعامل شیمیایی، بیولوژیکی و هسته‌ای برای اهداف حفاظتی اجراء کرده است.

یکی از آخرین خدمات شهید فخری زاده، نقش برجسته ایشان در تولید اولین کیت آزمایش بومی کرونا بود که سهم بزرگی در تلاش‌های ملی ما در مهار همه گیری کرونا دارد. آن هم در زمانی که ایران تحت تحریم‌های غیرانسانی آمریکا قرار دارد که به شدت، مانع دسترسی ما به اقلام بشردوستانه شامل دارو‌ها و تجهیزات پزشکی می‌شود. ایشان، همچنین بر ساخت واکسن کرونا نیز نظارت داشت.

شواهد اساسی آشکاری، دست داشتن و مسئولیت رژیم اسرائیل در این حمله تروریستی را نشان می‌دهد. به ویژه اینکه مقامات رژیم اسرائیل بار‌ها از دکتر فخری زاده نام برده بودند و چندین مرتبه نیز برای ترور ایشان برنامه ریزی کرده بودند.

 

این نیز نمونه دیگری از تروریسم است که توسط شنیع‌ترین رژیم تروریستی با هدف به خطر انداختن صلح و امنیت بین‌المللی، تهدید تمامیت سرزمینی، بی ثباتی منطقه، ویرانی حقوق بشر و سد نمودن توسعه اقتصادی - اجتماعی ملت‌های مستقل، برنامه ریزی، سازماندهی و تامین مالی شده است.

چنین اقدام تروریستی سنگدلانه، مانند هر اقدام دیگر تروریستی بین‌المللی، تهدیدی را برای صلح و امنیت بین‌المللی شکل می‌دهد و برخلاف اصول بنیادین و حقوق بین‌الملل و اصول مصرحه در منشور ملل متحد و همچنین حقوق بنیادین بشر است.

ترور دکتر محسن فخری زاده، تداوم اقدامات تروریستی است که از یک دهه قبل با ترور چندین دانشمند هسته‌ای ایران در سال‌های ۲۰۱۰، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ آغاز شد که مستلزم توجه مناسب از سوی جامعه بین‌المللی و سازمان‌های بین‌المللی مرتبط است.

قابل ذکر است که این رژیم علاوه بر تمامی جنایاتی که در دهه‌های گذشته مرتکب شده است، نه تنها در اقدامات تروریستی علیه ایرانیان دخیل بوده، بلکه پشت ترور چندین دانشمند دیگر در کشور‌های مختلف نیز قرار دارد.

با در نظر گرفتن عواقب وخیم چنین اقدام وحشتناکی از جمله بر صلح و امنیت بین‌المللی و اینکه تروریسم به عنوان یک چالش سخت برای جامعه بین‌المللی نیازمند واکنش جمعی می‌باشد، ما جامعه بین‌المللی را فرا می‌خوانیم تا تعهدات خود را ذیل حقوق بین‌الملل در مبارزه با تروریسم و محکوم نمودن چنین اقدام غیر انسانی، به قوی‌ترین لحن ممکن، ایفاء کنند.

جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که اتخاذ یک رهیافت استاندارد دوگانه در قبال کشور‌ها در هنگام مبارزه با تروریسم نه تنها غیر سازنده خواهد بود، بلکه منجر به شکست مبارزه جهانی با تروریسم خواهد شد و سرانجام به فراهم شدن زمینه‌های بیشتر برای پرورش و توسعه تروریسم منجر می‌شود.

 

امروز، کشور‌هایی که مدعی حمایت از حقوق بشر و مبارزه با تروریسم هستند، در برابر یک آزمون جدی تاریخی قرار گرفته‌اند. آن‌ها باید در قبال ملت ایران، که ۱۷۰۰۰ نفر از آن‌ها به دلیل تروریسم جان خود را از دست داده‌اند، پاسخگو باشند که چرا در برابر چنین اقدامات فجیع تروریستی علیه ایران و مردم آن سکوت اختیار کرده‌اند.

عالیجناب

سازمان ملل از طریق قطعنامه‌های متعدد خود و با اجماع، تمامی اقدامات، روش‌ها، و رویه‌های تروریسم را که در هر کجا و از سوی هرکس مرتکب شوند، به عنوان اقدامات جنایتکارانه و غیرقابل توجیه محکوم کرده است.

این قطعنامه‌ها همچنین تأکید کرده‌اند که اقدامات، روش‌ها، و رویه‌های تروریسم و نیز تامین مالی، برنامه ریزی و تحریک اقدامات تروریستی در تضاد با اهداف و اصول سازمان ملل متحد است.

در همین راستا، جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد که دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل، که از جمله مأموریت مهم مبارزه با تروریسم نیز به آن سپرده شده است، بی‌قید و شرط این اقدام تروریستی را در راستای تلاش‌ها و تدابیر خود برای حذف تروریسم محکوم کند.

عالیجناب

جمهوری اسلامی ایران، قویا ترور دکتر فخری زاده را محکوم می‌کند و یکبار دیگر بر تعهد خود در مبارزه با تروریسم تأکید می‌کند. در همین راستا، جمهوری اسلامی ایران حق خود، از جمله حق ذاتی دفاع از خود را برای اتخاذ تمامی اقدامات لازم در پاسخ به این حمله تروریستی و هرگونه اقدامات متخلفانه دیگر، مطابق با منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل محفوظ می‌دارد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟