حجم ویدیو: 3.70M | مدت زمان ویدیو: 00:01:03

به گزارش رکنا،  به نقل از سی‌ان‌ان، واکنش و اعلام هر کدام از این دو رئیس جمهور ذهنیت آنها نسبت به سیاست خارجی‌شان را تعریف می‌کند.

قبل، حین و بعد از عملیات تعقیب و دستگیری این دو نفر، اوباما و ترامپ واکنش‌های متفاوتی را نشان داده و با واکنش‌های متفاوتی از سوی جامعه آمریکا روبه‌رو شدند.

هر دوی آنها اثرات این عملیات را به نفع خود تشخیص داده و خواستار عملیاتی شدن آن بودند.

ترامپ در روز یکشنبه، مرگ رهبر داعش را با جزئیات تصاویر و همانند یک فیلم تعریف کرد و گفت: " گویا شما در حال تماشای یک فیلم بودید".

اوباما در سال 2016 و 5 سال پس از تلاش نیروهای "ناوی سیلز" (تیم ویژه نیروی دریایی آمریکا) برای دستگیری اسامه بن لادن به عنوان مغز متفکر عملیات 11 سپتامبر در بازتعرف خود برای سی‌ان‌ان ‌گفت: "آنچه را در زمان واقعی اتفاق افتاد مشاهده کردیم".

سی‌ان‌ان نوشت: درک این موضوع آسان است. بهره برداری از مبارزه با تروریسم در سال سوم ریاست جمهوری احتمال تخریب و مقابله با شکست را کاهش می‌دهد. این همان میراث جیمی کارتر در سیاست خارجی پرخطر -بحران گروگان‌گیری ایران- است و هزینه‌کرد دولت برای ورود به دور دوم ریاست جمهوری محسوب می‌شود.

اوباما در زمان خود با احتیاط از افشای جزئیات عملیات صرف نظر کرد اما ترامپ که تمایل زیادی به تمسخر اخبار دارد، بخش عمده‌ای از جزئیات را شخصا اعلام کرد. در حالی که اوباما و مشاورانش با احتیاط از تحریک طرفداران بن لادن حذر کردند، ترامپ با هیجان از " گریه، فریاد و زوزه کشیدن‌" بغدادی در آخرین لحظات زندگی‌اش سخن گفت.

تصاویر دو رئیس جمهور آمریکا هنگام پیگیری عملیات‌ها نیز جالبند. ترامپ با چهره‌ای بی‌احساس و کت و شلوار و کروات در راس اتاق کنار مشاوران خود با لباس‌های رسمی و نظامی نشسته و عملیات روی صفحه‌ بزرگ تلوزیونی به نمایش درمی‌آید. چهره مرکزی و نمادین این عملیات ترامپ است و با چهره‌ای مقتدر و به عنوان فرمانده و مدیر کل مطرح می‌شود.

این موقعیت تمیز و شسته رفته با وضعیت اوباما و تیمش در زمان عملیات علیه بن‌لادن متفاوت است. تیم اوباما تعداد زیادی لپ‌تاپ را دور خود جمع کرده و اوباما با یک تیشرت یقه‌دار و ژاکت اسپورت در گوشه‌ای از تصویر دیده می‌شود. صندلی اوباما به گوشه ای رانده شده و او به هیچ عنوان در مرکز تصاویر قرار ندارد.

اتاق‌ها نیز مختلف است. عکس ترامپ از اتاق کنفرانس "جان‌ اف کندی" -رئیس جمهور سابق آمریکا- گرفته شده است. این اتاق محل نمادین و مشهوری است که معمولا در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیون به عنوان جایگاه تصمیمات فوق طبقه‌بندی -محرمانه- به نمایش درمی‌آید.

اوباما در آغاز حمله به بن‌ لادن در همین اتاق و روی همین صندلی حضور داشت و عملیات نیروهای آمریکایی به رهبری دریاسالار "ویلیام مکراون" را تماشا می‌کرد اما دقایقی بعد اعلام شد که تصاویر بهتری از راهروهای طبقه پائین دیده می‌شود. به همین دلیل او و تیمش بلافاصله با لپ‌تاپ‌هایشان در طبقه پائین و دور یک تلویزیون کوچک جمع شدند.

بنابراین ما با تصویری روبه‌رو هستیم که جمعیت زیادی در آن وجود دارد و هیلاری کیلینتون حیرت زده دستانش را در برابر صورتش گرفته است.

اوباما در شروع ریاست خود در کاخ سفید به "لئون پانه‌تا" رئیس وقت سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) از اولویتش در دستگیری اسامه بن لادن گفت. 9 ماه قبل از عملیات اصلی اوباما خلاصه‌ای از گزارش محل احتمالی اختفای بن لادن در پاکستان را دریافت کرد و برای انجام عملیات مدت‌ها زمان صرف کرد و تمامی احتمالات را بررسی کرد.اما ترامپ پس از دریافت گزارش های احتمالی از جایگاه ابوبکر بغدادی در نزدیکی ادلب سوریه در هفته‌های اخیر، دستور نهایی خود را کمتر از یک هفته صادر کرد.

پس از مرگ عده‌ای در این عملیات و در حالیکه کماندوهای آمریکایی در حال بازگشت به مقرر اصلی خود بودند ترامپ در توئیتی نوشت: "اتفاقی بزرگ به تازگی رخ داده است". پس از این توئیت کاخ سفید نیز اعلام کرد که روز بعد می خواهیم "موضوع مهمی" را اعلام کنیم.

سی‌ان‌ان نوشت: در حالیکه مشاوران امنیتی ترامپ بر سر زمان اعلام خبر بحث می‌کردند و صحبت از دریافت اسناد متقن برای مرگ قطعی ابوبکر بغدادی بود، ترامپ برای اعلام خبر بی‌تابی می‌کرد.

رسانه‌ها نیز در این زمان مرتب از ماموریت‌های صورت گرفته در سوریه گزارش می‌دادند. به همین دلیل ترامپ متقاعد شد خبر را در ساعت 9 صبح روز یکشنبه اعلام کند که توجه بیشتری را جلب کرده و بازتاب وسیع‌تری دارد. در این زمان نیروهای آمریکایی نیز فرصت بیشتری برای تحقیق در مورد کشته شدگان و اطمینان از مرگ بغدادی داشتند.

اما پس از عملیات مرگ بن‌لادن، اوباما خواستار تحقیقات بیشتر در مورد مرگ قطعی رهبر گروه القاعده شد. فرمانده عملیات به اوباما گفت که یکی از افراد عملیاتش که دقیقا هم قد بن لادن است کنار جنازه او درازه کشیده و از این لحاظ مطمئن به کشته شدن بن‌لادن هستند اما اوباما مدارک بیشتری را طلب کرد.

پس از این مراحل، دولت از اوباما خواست تا خبر را اعلام کند. اوباما در سخنرانی 9 دقیقه‌ای خود از "عملیات هدفمند" در پاکستان خبر داد و از تالار صلیبی کاخ سفید اعلام کرد: این دستاورد حکایت از عظمت کشور و عزم مردم آمریکاست". مردم زیادی نیز در خارج از کاخ سفید برای این موضوع تجمع و اوباما را با سر و صدای خود تشویق کردند.

اما ترامپ در مورد این عملیات گفت: "بغدادی مردی مریض و فاسد بود"، "او در حال فرار و گریان مُرد".

وی افزود: او مانند یک سگ و فردی بزدل مرد. اینک جهان جایی امن‌تر است و خدا به آمریکا خیر دهد. متشکرم". در خارج از کاخ سفید نیز هیچ خبری از جمعیت و تشویق دیده نشد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟