به گزارش رکنا، کمیساریای عالی مستقل حقوق بشر در عراق در بیانیه ای که روز دوشنبه توسط «فاضل الغراوی» قرائت شد، افزود: تیم امداد و نجات استان نینوا در شمال کشور، بیش از دو هزار و 665 پیکر با هویت مشخص را از زمان نابودی گروهک تروریستی داعش ISIS تا ششم نوامبر ( 15آبان) از زیر آوار خارج کرده اند.

الغراوی اعلام کرد: همچنین یکهزار و 992 جسد مجهول الهویه نیز از زیر آوار در شهر موصل کشف شده است.

این عضو کمیساریای مستقل حقوق بشر عراق افزود: بسیاری از مین ها، بسته های انفجاری و بقایای جنگ منجر به وقوع حوادثی شده است که جان غیرنظامیان را تهدید می کند و یکی از موانع عمده عدم بازگشت بسیاری از عراقیان به این مناطق است.

الغراوی ادامه داد: ما سریعا از وزارت خانه های امنیتی می خواهیم، بقایای جنگ را پاکسازی کنند، همچنین از وزارت بهداشت درخواست داریم، برای تکمیل آزمایش DNA در مورد جسدهای مجهول الهویه اقدامات حقوقی را انجام دهند.

نیروهای عراقی موصل دومین شهر بزرگ این کشور را در آگوست 2017 (مرداد/ شهریور 96) از اشغال گروهک تروریستی داعش آزاد کردند، هرچند شمار غیرنظامیان که در جنگ موصل کشته شدند تاکنون به صورت دقیق مشخص نیست و شمار آنها را چندین هزار تن برآورد کرده اند.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟