به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، سازمان عفو بین الملل درخصوص اجرای احکام اعدام execution صادره از دادگاه های عربستان علیه 122 نفر از شهروندان شیعه این کشور به اتهام واهی آنچه جاسوسی برای ایران خوانده شده است، هشدار داد.

هبه مرایف مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین المل گفت: خانواده های محکوم شدگان از انتقال آنها به ریاست دستگاه امنیت کشور وابسته به دربار پادشاهی سعودی احساس ترس و نگرانی می کنند.

وی افزود: این تحول و کمبود اطلاعات و فضای محرمانه مربوط به اقدامات قضایی همه و همه از اجرای قریب الوقوع حکم اعدام این افراد حکایت دارد.

مرایف گفت: احکام اعدام این 12 نفر بعد از اجرای یک محاکمه گروهی ناعادلانه صادر شده است.

سازمان عفو بین الملل از مسئولان سعودی خواسته است تا این احکام را فوری لغو و عملیات اعدام را به طور رسمی متوقف کند.

این سازمان وضعیت 34 شهروند شیعه عربستانی از جمله چهار کودک و نوجوان را که در انتظار اعدام به خطر فعالیت هایی که مسئولان سعودی به زعم خود آن را خطرناک برای امنیت ملی عربستان خوانده اند، مستند سازی کرده است.

در آغاز سال 2016 میلادی مسئولان سعودی ده ها نفر از جمله آیت الله شیخ نمر باقر النمر رهبر شیعیان عربستان را اعدام کردند که موجی از اعتراضات و محکومیت های گسترده را در سطح داخلی و خارجی عربستان به همراه داشت.

رژیم سعودی در سال های اخیر برای مقابله با خواسته های مشروع و قانونی شیعیان عربستان از جمله رفع تبعیض و برقراری عدالت و حق آزادی Freedom بیان دست به بازداشت، پرونده سازی و صدور احکام سیاسی اعدام و زندان Prison برای رهبران و فعالان شیعه زده است.خواندنی های رکنا را در اینستاگرام دنبال کنید

آیا این خبر مفید بود؟