جت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمهدی رجایی، رئیس پژوهشکده انساب قم اعلام کرد

سیاسی جهان کدخبر: 373183 ارسال پرینت 1221

رکنا: حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمهدی رجایی، رئیس پژوهشکده انساب قم، گفت: شجره‌‌نامه سیادت ملکه الیزابت جعلی است.

سیدمهدی رجایی گفت: باید مرکز «دارالنقابه» زیر نظر ولایت فقیه و مراجع تقلید تأسیس شود و جلوی ادعاهای کاذب گرفته شود. شجره‌نامه‌ای که برای ملکه انگلستان تهیه شده، بسیار ناشیانه جعل شده است؛ چراکه شجره‌نامه از حیث نسب باید حداقل در حدود ٤٢ نفر باشد، حال آنکه این شجره‌نامه ساختگی این‌گونه نیست.

روش‌های احراز سیادت چگونه است؟

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رجایی چندی قبل در گفت‌وگوی دیگری روش‌های احراز سیادت را چنین برشمرده است: در اصطلاح شرع و ضوابط علم انساب، سید به کسی می‌گویند که از طرف پدر به یکی از ائمه معصومین علیهم‌السلام برسد. برای احراز این سیادت، سه راه شرعی و معتبر داریم که این‌گونه‌اند:

١. اشتهار (صدها‌ساله) یک خاندان به سیادت، به‌گونه‌ای که همه اهل محل، این خاندان را از دیرزمان به سیادت بشناسند و به سیادتشان اعتراف کنند.

٢. شهادت دو عادل آگاه که در اصطلاح آن را بینه شرعی می‌گویند؛ یعنی چنانچه دو نفر عادل مورد اعتماد و آگاه به مسائل نسب‌شناسی به سیادت کسی شهادت دهند، شرعا قبول است.

٣. وجود اسناد و مدارک بسیار معتبر در خاندان که بر سیادت این خاندان دلالت کنند و این اسناد عبارت‌اند از:

الف: شجره‌نامه معتبر که به تأیید علمای نسب‌شناس رسیده باشد؛

ب: اسناد سیادت که در قدیم سراغ بزرگ محل، کدخدای محل و آقای محل می‌رفتند و آن شخص هم از روی شناختی که با این خاندان داشت، سندی مبنی بر سیادت این خاندان می‌نوشت و به آنها می‌داد؛ ج: وجود وقف‌نامه‌ها و امثال این‌ اسناد معتبر که سیادت این خاندان در آنها قید شده باشد. بنابراین با این سه شیوه، سیادت یک خاندان ثابت می‌شود و هیچ راه دیگری برای اثبات سیادت، شرعیت ندارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
: امتیاز : 0 تعداد رای : 0


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها