مهم‌ترین ربات‌های انسان‌نما و قابلیت های جالب آنها + عکس

ربات گارسن

تا چند سال پیش وقتی فیلم‌های تخیلی با ربات‌هایی شبیه انسان با کلی قابلیت عجیب و غریب پخش می شد، از خودمان می‌پرسیدیم چطوری امکان دارد یک ربات شبیه انسان باشد و رفتار و احساس و حرکاتی‌ شبیه انسان داشته باشد؟ اما حالا شرایط فرق کرده است. ربات‌هایی شبیه خودمان ساخته شده‌اند و می‌توانند با ابزارهای ساخته شده توسط انسان تعامل داشته باشند؛ جسمی را حرکت دهند، در محیط کار وظایف آدم‌ها را انجام دهند، به مهمانان خوش آمد بگویند، از آن‌ها پذیرایی کنند و ... . هفته گذشته خبری منتشر شد که بازتاب زیادی هم داشت.

ربات روی تخت

ربات

به گزارش رکنا، به تازگی، رباتی به نام Eva در دانشگاه کلمبیا ساخته شده که با استفاده از ۲۵ عضله مصنوعی قادر به تقلید حالات چهره انسان بوده و سر و صدای زیادی در دنیای فناوری به پا کرده است. این خبر را بهانه‌ای کردیم تا علاوه بر آشنایی با Eva از مهم‌ترین ربات‌های انسان‌نمای داخلی و خارجی در چند سال گذشته بگوییم و قابلیت‌ها و توانایی‌های این آدم آهنی‌های شبیه خودمان را با همدیگر مقایسه کنیم.

ربات جنگجو

ربات جالب

ویژگی شگفت‌انگیز ربات تقلیدکار «ایوا»

به تازگی محققان دانشگاه کلمبیا در آمریکا رباتی ساخته‌اند که قادر به تقلید از حالات صورت انسان است. سیستم‌های رباتیکی که امروزه در فرودگاه‌ها، بیمارستان‌ها یا حتی قفسه‌های ذخیره‌سازی در فروشگاه‌های مواد غذایی دیده می‌شوند، ماهیتی کاملاً رباتیک دارند یعنی آن‌ها نمی‌توانند ماهیتی مانند ماهیت طبیعی انسان‌ها و بیان احساسات داشته باشند و کارهایشان را بر اساس داده‌ها انجام می‌دهند. اما یکی از موضوعاتی که به تازگی توجه دانشمندان را به خود جلب کرده این است که بتوانند فاصله بین انسان و ربات را کمتر کنند و ربات‌هایی بسازند که بیشتر به انسان شباهت دارند. در این بین، گروهی از محققان دانشگاه کلمبیا به منظور برقراری ارتباط بهتر و ایجاد ارتباط عاطفی بین انسان و ماشین، ربات EVA  را ایجاد کرده‌اند. ایوا یک ربات نرم خودکار با چهره‌ای انعطاف‌پذیر است که قادر به تقلید احساسات انسانی است و این اتفاق برای اولین بار در دنیای فناوری، لباس واقعیت پوشیده است.

ربات آواتار

چه قابلیتی دارد؟ دستیار جراحی از راه دور

این ربات با نام T-HR3 در سال 2017 توسط تویوتا عرضه شد که قادر به تقلید از حرکات اپراتورهای انسانی است. این ربات به عنوان دستیار جراحی به شکل کنترل از راه دور، قابل استفاده است و پیش بینی می‌شود تا چند سال آینده، خبرهای بسیار بیشتری درباره این ربات و عملکردش مورد توجه قرار گیرد.

ربات بازیگر

چه قابلیتی دارد؟ احوال پرسی، آوازخوانی، ژست گرفتن و ...

این ربات انگلیسی در سال 2014 تولید شد و قادر به همکاری با بازیگران، رایانه و طراحان پویانمایی است. این ربات که Robo Thespian نام دارد، می‌تواند احساسات مختلفی را بروز بدهد. احوال پرسی، آوازخوانی و ژست گرفتن از دیگر قابلیت‌های ربات بازیگر است.

ربات فضانورد

چه قابلیتی دارد؟ آزمایش درباره جاذبه زمین

ربات «ویوم میترا» یک ربات مونث هندی است که در سال 2020 به یک ماموریت فضایی رفت. این ربات قرار است آزمایش‌هایی را درخصوص وضعیت جاذبه در فضا انجام دهد تا حضور در خارج از جو زمین برای انسان‌ها ساده‌تر شود. این را هم اضافه کنیم که روسیه در سال 2019 ربات فضانوردی به نام فدور تولید کرده که به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کرد تا طی یک راهپیمایی فضایی به انجام تحقیقات بپردازد. این ربات بعد از مدتی به زمین بازگشت.

ربات تحویل اقلام

چه قابلیتی دارد؟ بالا رفتن از پله‌ها و شناسایی موانع سر راه

شرکت فورد اولین شرکتی است که از این ربات در کارخانه خود استفاده کرد. این ربات انسان نما بدون سر و به امکانات انتقال و تحویل کالا مجهز است. بالا رفتن از پله‌ها، شناسایی موانع و عبور از محوطه‌های مختلف و حفظ تعادل در حین حمل بسته‌های حداکثر 18 کیلوگرمی از جمله توانمندی‌های این ربات است.

ربات متصدی رستوران

چه قابلیتی دارد؟ پرکردن لیوان های خالی از نوشیدنی

ربات «کیم» وظیفه خدمت رسانی در تحویل غذا و نوشیدنی‌ها را برعهده دارد و توسط یک شرکت اسپانیایی تولید شده است. این ربات می‌تواند در هر ساعت 300 لیوان را پر از نوشیدنی کند. این ربات کاربرد خانگی ندارد اما برای کافی شاپ‌ها و ادارات، انتخاب خوبی به نظر می‌رسد.

ربات سفیر

چه قابلیتی دارد؟

نقاشی کشیدن، راه رفتن، حرف زدن

این ربات را سوفیا هم می‌نامند. چهره این ربات شباهت زیادی به انسان‌ها دارد. سوفیا در سال 2016 توسط یک شرکت هنگ کنگی تولید شده و هوش مصنوعی آن در سال 2020 ارتقا پیدا کرده تا بتواند به عنوان سفیر ایفای نقش کند. قابلیت آموزش‌پذیری توسط انسان‌ها، راه رفتن، نقاشی کشیدن، حرف زدن، آواز خواندن و ابراز احساسات از جمله قابلیت‌های این ربات شگفت‌انگیز است.

ربات انسان‌نمای ایرانی در بین 10 ربات برتر جهان

شاید بپرسید کشورمان در ساخت ربات‌های انسان نما چه جایگاهی دارد و ما تاکنون چند ربات انسان نما ساخته‌ایم؟ پروژه ساخت ربات انسان‌نما در ایران با نام سورنا ۱ از سال ۱۳۸۷ آغاز شد. این پروژه امروز با نسل چهارم خود در دنیا شناخته شده و چند روز پیش خبر رسید که سورنا4 جزو ۱۰ ربات برتر در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است.

ربات سورنا از کجا آمده است؟

سورنا اولین ربات انسان نما در ایران است. سورنا در مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه تهران متولد شد و اکنون نسل چهارم آن با نام سورنا 4 به جهان معرفی‌ شده است.

سورنا ۴ چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟

سورنا ۴ نام خود را از یک سردار جنگی دوران اشکانیان گرفته است،او قادر است با دوستان خود عکس سلفی بگیرد و نام خود را روی وایت برد بنویسد. این ربات انسان نما ۶۸ کیلو وزن و ۱۷۰ سانتی‌متر قد دارد. سورنا ۴ می‌تواند به کمک سنسورهای حرکتی که در تمام بدنش وجود دارد، به‌خوبی تعادل خود را حفظ کند و زمین نخورد. نکته جالب این جاست که حتی اگر او را هل بدهید بازهم می‌تواند با حفظ تعادل، از زمین خوردن خود جلوگیری کند.

سورنا 4 می‌تواند چهره شما را دنبال و حرکات‌تان را تقلید کند و اشیا را به دست بگیرد. از پله بالا برود و به توپ ضربه بزند. این ربات حتی می‌تواند با شما به زمین بازی بیاید و توپ بازی کند. این ربات توانایی شنیدن 100 فرمان صوتی را هم دارد. شما می‌توانید دستورهای مشخصی بدهید و سورنا 4 اطاعت می‌کند! اکنون نسل پنجم و ششم این ربات هم در حال طراحی و ساخت است.

ربات

ربات ها

نویسنده : مصطفی میرجانیان | روزنامه‌نگار

آیا این خبر مفید بود؟