واکسیناسیون کرونا تا اواسط آبان به پایان می رسد / آخرین وضعیت واکسن های داخلی

واکسیناسیون کرونا مهمترین راهکار مقابله با همه گیری این ویروس محسوب می شود. افزایش سرعت روزانه واکسیناسیون کرونا می تواند هرچه زودتر شیوع این ویروس در ایران را کنترل کند. این در حالی است که در دوران مدیریت سعید نمکی بر وزارت بهداشت، در بیشتر روزها شاهد سرعت بسیار پایین واکسیناسیون کرونا در کشورمان بودیم، اما با سرعت گرفتن روند واردات واکسن کرونا به کشورمان، در هفته های اخیر شاهد شتاب فراوان واکسیناسیون کرونا هستیم. در همین راستا سرعت افتتاح پایگاه های جدید واکسیناسیون کرونا بسیار افزایش یافته است.

به گزارش رکنا، محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو آخرین وضعیت تامین واکسن در کشور را تشریح کرد و گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته و هماهنگی‌های انجام شده اکنون حدود ۸۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دز واکسن در اختیار داریم که مجموع واردات و تولید داخل ماست.

وی افزود: ۷۳ میلیون و ۱۶۰ هزار واکسن وارداتی از منابع مختلف داریم و امیدواریم بتوانیم با برنامه‌ریزی صورت گرفته در نهایت تا آخر مهر یا حداکثر اواسط آبان واکسن مورد نیاز کشور را از طریق منابع وارداتی و داخلی کامل کنیم.

رئیس سازمان غذاودارو با اشار به اینکه پیگیری‌های جدی در سطح دولت در حال انجام است گفت: پیگیری ها از سوی وزارت امور خارجه، بانک مرکزی و وزارت بهداشت که از ابتدا پیگیر این موضوع بود با دستور رئیس جمهور در جریان است و کار سرعت و روند قابل قبولی پیدا کرده است.

اتمام واکسیناسیون کرونا تا اواسط آبان

وی افزود: زمان تکمیل واکسیناسیون ابتدا تا آخر سال، سپس دهه فجر اعلام شد و خوشبختانه این زمان روز به روز کوتاهتر و نزدیکتر می‌شود و امیدوار هستیم بتوانیم تا اواسط آبان ماه واکسیناسیون را کامل کنیم.

شانه‌ساز افزود: شرط لازم و کافی‌اش این است که مردم همکاری و در واکسیناسیون شرکت کنند. همه مقدمات چیده شده، استقبال مردم را طلب می‌کند. در این صورت است که می‌توانیم جمعیت هدف را کامل واکسینه کرده و ادعا کنیم به ایمنی جمعی رسیده‌ایم.

آخرین وضعیت واکسن های داخلی

وی با اشاره به وضعیت تولید واکسن های داخلی گفت: دو واکسن ساز پاستور و برکت موفق شدند واکسن را به سیستم واکسیناسیون برسانند. سه تولیدکننده دیگر ما فاز سوم را به سرعت شروع کرده‌اند، البته با مشکلی برخورد کردند و به دلیل واکسیناسیون عمومی و فراوان بودن واکسن، تعداد نمونه‌هایشان به سرعتی که پاستور و برکت توانستند نمونه‌ها را کامل کنند، نرسیده و یک مقدار روی سرعت کارشان اثر گذاشته است.

این مقام مسئول گفت: امیدواریم این سه واکسن‌ساز دیگر ما (رازی، فخرا و اسپایکوژن) هم این مراحل را به زودی پشت سر بگذارند. آنها سرعت خوبی دارند پیدا می‌کنند همانطور که گفته شد این واکسن‌سازها نتوانستند تعداد نمونه را طبق برنامه کامل کنند، اما اکنون کارشان سرعت معقول‌تری پیدا کرده است.

شانه‌ساز افزود: واکسن‌های تولید داخل دارند یکی پس از دیگری به بار می‌نشینند و امیدوار هستیم به زودی بتوانیم از منابع داخلی نیاز کشور را به واکسن به طور کامل برطرف و با هماهنگی‌ای که ایجاد شده زودتر از آنچه تصور می‌شد بتوانیم جمعیت هدف را کامل واکسینه کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: یک واکسن ساز دیگر داریم که اسپوتنیک لایت را تولید کرده و نمونه ها به روسیه فرستاد شده که پس از تایید می تواند در زمره تولیدکنندگان داخلی مطرح شود.

تلاش برکت برای اخد تاییدیه جهانی

شانه‌ساز با بیان اینکه برکت نیز برای معرفی و ثبت محصولش در WHO اقدام کرده است که تاییدیه‌های بین‌المللی را هم دریافت کند گفت: سرعت تولید ما در واکسن سرعت بسیار بالایی بود.

وی گفت: آنهایی که توانستند به عنوان واکسن‌سازهای اول در دنیا مطرح شوند قبلا همین واکسن‌ها را برای سارس و مرس به علت شباهت ساختار ویروسی معرفی کرده بودند و سال‌ها از ما جلوتر بودند و زیرساخت‌ها را داشتند، اما واکسن‌سازهای ما به علت شرایط بسیار سخت تحریم برای تامین دستگاه‌ها، تجهیزات و مواد اولیه با زحمت فراوانی روبه رو شدند و کار کردند.


منبع: ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟