تنظیم دمای یخچال فریزر

یخچال‌ها حدود 10 درصد از برق مصرفی خانه را به خود اختصاص داده‌اند بنابراین تنظیم درجه یخچال باعث صرفه‌جویی در حداقل 10 درصد از برق مصرفی می‌شود. اگر یخچال فریزر و یا ساید شما با برند وایت هاوس است، می‌توانید دفترچه راهنما و همچنین اطلاعاتی برای نگه داری هرچه بهتر از این وسیله مهم را از نمایندگی وایت هاوس تهیه کنید.

تخریب مواد غذایی در یخچال و گرم بودن بیش از حد آن‌ها نشان‌‌دهنده این است که تنظیم درجه یخچال به هم ریخته. خوشبختانه تنظیم مجدد دما کار دشواری نیست و ظرف مدت چند ثانیه انجام می‌شود. طبق استانداردهای جهانی مناسب‌ترین دما برای یخچال 4 درجه و فریزر 18- درجه سانتیگراد است. نگه داشتن یخچال در دمای زیر 4 سلامت مواد غذایی را تضمین می‌کند و مانع از رشد باکتری‌ها می‌شود. باوجود اندکی تفاوت، اغلب تنظیمات مربوط به دمای مدل‌های مختلف یخچال و فریزر موجود در بازار همانند یکدیگر است. برای جلوگیری از مواجه با صحنه‌هایی مانند کاهوی یخ زده و یا بستنی آب شده، بهتر است هرچه سریع‌تر به تنظیم دمای یخچال فریزر پرداخته شود.

نحوه تنظیم دمای مناسب یخچال و فریزر

یکی از متداول‌ترین پرسش‌های مشتریان پارسا سرویس، نحوه مناسب تنظیم دمای یخچال است زیرا تنظیمات نامناسب باعث آسیب و بیماری انسان‌ها‌ می‌شود. بوی نامطلوب و یخ زدگی مواد غذایی نشانه آن است که یخچال یا فریزر از دمای نامناسبی برخوردارند.هر دمایی برای یخچال یا فریزر تنظیم شود، حدود 24 ساعت طول می‌کشد تا کاملا به ثبات برسد.

تنظیم دمای استاندارد یخچال

سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) دمای استاندارد یخچال را در حدود 4 درجه سانتی‌گراد اعلام کرده؛ هرچند در واقیعت دمای مناسب یخچال مقداری کمتر از استاندارد اعلام شده است. 1 تا 3 درجه سانتیگراد دمای ایده‌آل یخچال است. با فشردن دکمه fridge یا Refrigerator دمای دلخواه یخچال تنظیم می‌شود

تنظیم دمای استاندارد فریزر

دمای استاندارد فریزر توسط سازمان غذا و داروی امریکا 18- درجه سانتیگراد اعلام شده که بهینه‌ترین دمای فریزر است و مصرف برق را در حالت متعادلی قرار می‌دهد. برخی از یخچال‌ها دکمه انجامد سریع دارند که برای مواد غذایی گرم و انجماد گوشت‌ها در بازه زمانی کوتاه استفاده می‌شود. دکمه freezer روی بدنه فریزر به تنظیم دمای فریزر کمک می‌کند.

دمای مناسب مواد غذایی مختلف در یخچال

دمای مناسب مواد غذایی مختلف در یخچال

همه غذاها به یک دما برای حفظ و نگهداری احتیاج ندارد. درب یخچال از سرمای کمتری برخوردار است و بیشتر از همه در معرض هوای اتاق قرار می‌گیرد. بهتر است از قرار دادن مواد غذایی آسیب‌پذیر مانند شیر، کره، تخم‌مرغ و... داخل آن‌ها خودداری شود. درب یخچال فضای مناسبی برای انواع سس و آبمیوه که نیاز به خنک ماندن دارند، است. بهتر است لبنیات را بالا و گوشت خام را در پایین‌تر طبقه یخچال نگهداری کنید. برخی از مواد غذایی مانند گوجه‌فرنگی اصلا نیازی به نگهداری در یخچال ندارند و بعضی از میوه‌های استوایی در محفظه غذای تازه یخچال خراب می‌شوند.

استفاده از دماسنج برای اندازه‌گیری دمای یخچال

گاهی اوقات به ویژه در مدل‌های قدیمی‌تر دمای یخچال تنظیم شده، به درستی نشان داده نمی‌شود. قرار دادن یک دماسنج یخچال یا دماسنج معمولی در وسط یخچال یا مکانی نزدیک در به تعیین دمای واقعی یخچال کمک می‌کند. بهتر است برای تعیین دقیق‌تر دما پنچ الی هشت ساعت یا یک شب کامل صبر شود؛ اگر نیاز به تنظیم مجدد ترموستات وجود دارد، برای نتیجه‌گیری بهتر است بعد از یک روز کامل دمای یخچال اندازه‌ گرفته شود. به‌منظور اطمینان بیشتر از دمای یخچال، بهتر است دماسنج داخل یک لیوان آب قرار بگیرد و به مدت یک شب آنجا بماند.

قابلیت انجماد سریع یا Fast Freeze

قابلیت انجماد سریع برای منجمد کردن مواد غذایی فاسدشدنی در زمان کوتاه کاربرد دارد. انواع گوشت و مرغ خام و غذاهای دریایی ظرف مدت نهایت 2 ساعت نیاز به فریز شدن دارند. در این مواقع با لمس دکمه Fast Freeze بدون کاهش دما و با حفظ دمای یخچال بهینه به انجماد سریع مواد غذایی پرداخته می‌شود.

نحوه تنظیم درجه انواع یخچال فریزر قدیمی و مدرن

یخچال

تنظیم درجه مناسب یخچال و فریزر کار چندان دشواری نیست و اغلب مدل‌های یخچال موجود در بازار با استفاده از روش‌های مشابه تنظیم دما می‌شوند. هرچند بهتر است برای اطمینان بیشتر قبل از هر اقدامی قسمت مربوط به تنظیمات دمای دفترچه راهنمای یخچال فریزر مطالعه شود.

نحوه تنظیم ترموستات مکانیکی یخچال

در این مدل ترموستات، بالاترین عدد نشان‌دهنده سردترین دما است. توصیه می‌شود که درجه ترموستات در وسط تنظیم شود تا دمای یخچال متعادل باشد اما به‌منظور سردتر شدن محیط داخلی یخچال، عدد ترموستات باید روی درجه بالاتر قرار بگیرد. اعداد ترموستات یخچال طیفی از 1 تا 5 یا 1 تا 10 را نشان می‌دهد و در برخی مواقع کلمه «سرد» تا «سردترین» یا cold to coldest روی بدنه یخچال حک شده است.

تنظیم ترموستات گیج کشویی

همانند تنظیمات قبلی برای برخورداری از دمای متعادل، گیج کشویی در وسط قرار می‌گیرد. کشیدن لغزنده به سمت راست باعث خنک‌تر شدن دمای یخچال می‌شود. به احتمال زیاد برچسب سردتر سمت راست و برچسب گرم‌تر سمت چپ گیج چسبانده شده که با توجه به آن‌ها می‌توان به تنظیم دمای استاندارد یخچال پرداخت.

تنظیمات صفحه نمایش دیجیتال

اگر یخچال فریزر جدیدتر است، به احتمال زیاد با صفحه‌ای دیجیتالی مواجه هستید. این صفحه کلید ممکن است جلوی یخچال یا روی لبه داخلی درب یخچال باشد. کلیدهای جهت دار به شکل + و – یا فلش‌های جهت‌دار به سمت بالا و پایین، دمای دلخواه یخچال را تنظیم می‌کنند. لمس دکمه دما یا Temperature صفحه کلید و کمک گرفتن از دکمه‌های بالا و پایین، به کنترل دمای یخچال فریزر می‌پردازد.

دمای مناسب یخچال فریزر در فصول مختلف سال

اغلب مواقع با تصور اینکه یخچال‌ها هوشمند هستند، ممکن است درجه ثابتی برای یخچال فریزر در تمام فصول سال درنظر گرفته شود اما تنظیمات دمای مناسب یخچال و فریزر در فصول مختلف سال کمی متفاوت است. تغییرات محیطی می‌توانند بر دمای یخچال تاثیر بگذارند. نوسان دما یکی از مشکلاتی است که درصورت مواجه با آن بهتر است از یک تعمیرکار متخصص کمک گرفته شود.

اگر یخچال شما با برند وایت هاوس است، برای دسترسی به تعمیرات و نمایندگی مرکزی وایت هاوس به سراغ گزینه‌هایی بروید که در این مسیر کوله‌باری از تجربه اندوخته باشند. وایت هاوس یک برند آمریکایی است که در حال حاضر در مکزیک تولید می‌‌شود. یخچال و فریزر از محصولات عمده این شرکت هستند. محصولات White House کیفیت قابل قبولی دارند، اما استفاده از آنها به اندازه برخی برندهای معروف عمومیت ندارد، از این رو تعمیرات، خدمات پس از فروش یا تأمین قطعات که در نمایندگی وایت هاوس ارائه می‌شود، امری کاملا تخصصی است.

تنظیم دمای یخچال در تابستان

در طول تابستان توصیه می‌شود که دمای یخچال یا فریزر اندکی کاهش پیدا کند. یکی از دلایل این کار تمایل افراد به در دسترس بودن نوشیدنی‌ها خنک در فصل تابستان است. همچنین پایین‌ترین طبقه یخچال سردترین دما را دارد که بهتر است غذاهای فاسد شدنی در فصول گرم سال در این طبقه قرار بگیرد.

تنظیم دمای یخچال در زمستان

اگر محیط اطراف خنک باشد، یخچال و فریزر به تلاش کمتری برای خنک ماندن نیاز دارند و بالعکس. حتی زمانی که درب یخچال در فضایی خنک‌ باز می‌شود، هوای گرم کمتری وارد یخچال می‌شود. توصیه می‌شود برای اطمینان بیشتر قبل از اقدام برای افزایش دما، از یک دماسنج برای تعیین دمای داخلی یخچال و فریزر کمک گرفته شود.

راهکارهای حفظ دمای ایده‌آل یخچال فریزر

لازم نیست یخچال و فریزر تمام زحمت‌های مربوط به تنظیم دمای داخلی را تنهایی به دوش بکشد؛ راهکارهایی برای کمک به متعادل‌سازی دمای یخچال و فریزر به شرح زیر وجود دارد.

  • اجازه دهید غذا قبل از قرار دادن داخل یخچال خنک شود.

  • همیشه سالم بودن لاستیک درب یخچال و فریزر را بررسی کنید.

  • دربرابر وسوسه باز و بسته کردن بیهوده در یخچال و فریزر مقاومت کنید.

هربار باز و بسته کردن درب بخچال و فریزر باعث خروج هوای سرد و ورود هوای گرم به داخل یخچال می‌شود؛ بهتر است فقط درمواقع نیاز درب یخچال یا فریزر باز شود.

سرد کردن مواد غذایی قبل از ورود به یخچال

ورود غذای گرم به داخل یخچال فشار زیادی برای متعادل‌سازی دما وارد می‌کند. بهتر است غذا به مدت 2 ساعت بیرون از یخچال قرار گیرد تا به دمای محیط برسد و سپس وارد یخچال شود.

یخچال پر باشد اما شلوغ و انباشته نه

یخچال پر باشد اما شلوغ

هنگامی که فضای یخچال پر باشد، حفظ دمای آن آسان‌تر است هرچند انباشته کردن مواد غذایی مانع از گردش هوا و خنک کردن فضای داخلی یخچال می‌شود. یخچال فریزر را نه خیلی پر و نه خیلی خالی نگه دارید؛ آزاد گذاشتن 20 درصد فضای داخلی باعث سهولت گردش هوا و حفظ دمای یخچال فریزر می‌شود.

اطمینان از سالم بودن لاستیک درب یخچال

وظیفه اصلی لاستیک درب یخچال جلوگیری از خروج هوای سرد است. اگر در اطراف یخچال فریزر سرمای هوا احساس می‌کنید، ممکن است نوار درزگیر یا لاستیک درب یخچال دچار آسیب شده باشد و بهتر است در اولین فرصت نسبت به تعویض لاستیک درب آسیب‌دیده اقدام کنید.

نتیجه‌گیری

تنظیم دمای یخچال و فریزر به صورت غیر استاندارد باعث نوسان دما و آب شدن مواد غذایی به‌خصوص در فریزر می‌شود که می‌تواند مشکلات زیادی برای دستگاه به‌وجود بیاورد. بهتر است یخچال و فریزر در محیط مناسبی قرار گیرد که فشار اضافه برای خنک ماندن به آن تحمیل نشود. برای جلوگیری از گرم شدن بیشتر یخچال از قرار دادن یخچال، فریزر و ساید در نزدیکی دیوار یا منابع حراراتی خانگی مانند گاز و فر خودداری کنید. تنظیم دمای انواع یخچال فریزر جنرال الکتریک، ال جی، سامسونگ، اسنوا و جنرال استیل تقریبا مشابه یکدیگر است و به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را در خانه کنترل و تنظیم کنید. هرچند اگر با دمای نامناسب یا نوسان دمای یخچال و فریزر خود مواجه هستید، تعمیرکاران پارسا سرویس با یک تماس آماده پاسخ‌گویی و برطرف کردن عیوب لوازم خانگی آشپزخانه شما هستند. فراموش نکنید دمای مناسب یخچال فریزر، افراد را سالم‌تر و قبض برق را بهینه‌تر نگه می‌دارد.

برگرفته از وب‌سایت: Parsaservice.com

 

کدخبر: 858780 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟