در حالی که قدرت دلار آمریکا عامل اصلی قیمت ورق استیل و لوله استیل است، قدرت راند خودمان نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. ارز ضعیف‌تر حتی قوی‌ترین صنعت را تحت تأثیر قرار خواهد داد. بنابراین پیش بینی می‌شود قیمت ورق استیل و لوله استیل با افزایش نرخ دلار افزایش را تجربه کند. این مقاله به بررسی عواملی که ممکن است بر هزینه‌های استیل در بازار تأثیر بگذارد می‌پردازد، با ما همراه باشید.

پیش بینی قیمت ورق استیل و لوله استیل در سال 2022

سال گذشته روند افزایشی قیمت صنعت استیل ادامه یافت. قیمت استیل از پایان سال 2015 به طور پیوسته افزایش یافته است و در نهایت در ماه می 2021 به اوج خود رسید. این قیمت‌های بالای تاریخ به دلیل کمبود عمده در عرضه استیل بود.

چیزی که اکثر کارشناسان بر آن اتفاق نظر دارند این است که قیمت استیل احتمالاً در آینده نزدیک در سطوح تاریخی باقی می‌ماند و حتی به طور بالقوه افزایش می‌یابد.

افزایش ارزش دلار آمریکا چه تأثیری بر قیمت فلزات دارد؟

قیمت فلزات معمولاً از یک رابطه معکوس با ارزش دلار پیروی می‌کند. هنگامی که دلار در برابر سایر ارزهای اصلی افزایش می‌یابد، قیمت فلزات کاهش می‌یابد. زمانی که ارزش دلار ضعیف می‌شود، قیمت فلزات به طور کلی افزایش می‌یابد.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ارزش دلار بر قیمت فلزات تأثیر می‌گذارد. در اینجا دو مورد اصلی وجود دارد:

  • قیمت فلزات به طور کلی به دلار است. بنابراین وقتی ارزش دلار کاهش می‌یابد، خرید آن فلزات به دلار بیشتری نیاز دارد.

  • فلزات در سطح جهانی معامله می‌شوند. خریداران خارجی فلزات را به دلار خریداری می‌کنند (یا قیمت آنها را به شاخصی که به دلار قیمت‌گذاری شده است مرتبط می‌کنند). هنگامی که ارزش دلار کاهش می‌یابد، تقاضا در نتیجه افزایش قدرت خرید افزایش می‌یابد.

عوامل مؤثر بر قیمت ورق استیل و لوله استیل

استیل یک کالای جهانی است و قیمت آن بر اساس عوامل مختلف روزانه متفاوت است. از عرضه و تقاضا گرفته تا قدرت دلار آمریکا، فصلی بودن تا همه‌گیری جهانی، این عوامل و موارد دیگر ترکیب می‌شوند تا قیمت استیل را برای تولیدکنندگان، خریداران و مصرف‌کنندگان تعیین کنند. در ادامه به تشریح این عوامل می‌پردازیم.

نوسانات ارز

همان‌طور که در مقدمه این مقاله اشاره کردیم، قدرت دلار آمریکا عامل اصلی قیمت استیل است، قیمت ورق استیل و لوله استیل با افزایش نرخ دلار افزایش و با کاهش نرخ دلار رکورد را تجربه می‌کند.

عرضه و تقاضا

از دیدگاه جهانی، تقاضا برای استیل با توسعه اقتصاد جهانی همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد. از منظر یک کشور، توسعه صنعت استیل نیز ارتباط مثبتی با توسعه اقتصاد کشور دارد. سرعت رشد اقتصادی مستقیماً بر تقاضای مصرفی جامعه برای استیل تأثیر می‌گذارد و در نتیجه بر قیمت محصولات استیلی تأثیر می‌گذارد. می‌توان گفت توسعه صنعت استیل به وضوح متأثر از چرخه اقتصادی است. زمانی که اقتصاد ملی در دوره رشد سریع قرار دارد، تقاضای بازار برای محصولات استیلی قوی است و قیمت‌ها افزایش می‌یابد. زمانی که اقتصاد ملی وارد دوره تعدیل شود، قیمت محصولات استیلی نیز به همین ترتیب کاهش خواهد یافت.

محصولات استیلی

هزینه مواد اولیه

ماده اولیه برای تولید استیل در ایران سنگ‌آهن است. بنابراین، تغییرات قیمت سنگ‌آهن یکی از عوامل کلیدی مؤثر بر هزینه تولید محصولات آهن و استیل است. در عین حال، آب، برق، گاز و سایر انرژی‌های مصرف شده در تولید و بهره‌برداری صنعت آهن، استیل، حمل و نقل و محصولات استیلی نیز هزینه عملیاتی و سودآوری صنعت استیل را تشکیل می‌دهد.

سطح فنی

سطح فنی یکی از عوامل مهم مؤثر بر قیمت محصولات استیلی است. تأثیر پیشرفت فناوری بر قیمت محصولات استیلی عمدتاً از سه جنبه ناشی می‌شود:

  • اول، تأثیر بر فرآیند تولید و سپس تأثیر بر هزینه‌های تولید.

  • دوم، پیشرفت تکنولوژی منجر به تولید جایگزین‌های استیلی می‌شود و در نتیجه تقاضا برای استیل را کاهش می‌دهد.

  • سوم، پیشرفت‌های فناوری منجر به جایگزینی محصولات استیلی به جای مواد دیگر می‌شود و در نتیجه تقاضا برای استیل را افزایش می‌دهد.

مقررات و سیاست دولت

همچنین مهم است که نقش دولت‌ها و سازمان‌های نظارتی در قیمت‌گذاری فلزات را فراموش نکنید. تعرفه‌ها و سهمیه‌های مختلفی ممکن است برای حمل و نقل و واردات فلز وجود داشته باشد که می‌تواند قیمت را تغییر دهد. علاوه بر این، سیاست‌های زیست‌محیطی اغلب بر تولید و تغییر هزینه‌ها تأثیر می‌گذارد.

عوامل جهانی

دنیای فلز کاملاً جهانی است، جایی که تقاضا در صنایع مختلف می‌تواند تأثیر عمده‌ای بر هزینه‌های مواد در سراسر جهان داشته باشد. به عنوان مثال، اگر یک منطقه خاص شاهد افزایش تقاضا برای یک فلز خاص باشد، ممکن است بر قیمت تمام شده این فلز برای سایر مناطق جهان تأثیر بگذارد، زیرا عرضه برای آنها کمتر خواهد بود.

عوامل فصلی

بسیاری از مصارف فلز، مانند انواع کاربردهای ساختمانی، ماهیت فصلی دارند. به این ترتیب، آنها اغلب نوسانات قیمت را تجربه می‌کنند و در فصل اوج تقاضا گران‌تر هستند.

صنعت خاص

موارد زیادی نیز وجود دارد که نوسانات عرضه و تقاضا در خود صنعت باعث تغییر قیمت فلزات می‌شود. به عنوان مثال، صنعت خودرو را در نظر بگیرید، جایی که اغلب به تعدادی از اجزای بسیار خاص نیاز است. زمانی که توسعه جدیدی در این صنعت ایجاد می‌شود که به طور گسترده مورد پذیرش قرار می‌گیرد، معمولاً قیمت عرضه فلز در نتیجه تغییر می‌کند.

خرید آنلاین استیل

در شرکت استیل رخ، طیف گسترده‌ای از محصولات استیلی، مانند ورق استیل، لوله استیل و بسیاری دیگر را ارائه می‌دهیم. ما همچنین در مورد ارزش بازار و قیمت مواد استیل اطلاعات لازم را در اختیار مشتریان خود قرار دهیم. ما نه تنها قیمت رقابتی را برای همه محصولات خود ارائه می‌دهیم، بلکه دلیل افزایش یا کاهش قیمت یک فلز خاص به‌علاوه عوامل بازاری که در هزینه‌های آن نقش دارند را توضیح می‌دهیم.

اگر در مورد قیمت ورق استیل و لوله استیل سؤالی دارید یا می‌خواهید اقدام به خرید آنلاین استیل کنید و استیل با کیفیتی را که مطابق با نیازهای منحصر به فرد شما ساخته می‌شود سفارش دهید، همین امروز با مشاورین استیل رخ تماس بگیرید. تیم متخصص ما تجربه و دانش لازم برای پاسخگویی به سؤالات شما را دارد و اطمینان حاصل می‌کند که بهترین راه‌حل را متناسب با نیاز شما پیشنهاد می‌کند.

خرید آنلاین استیل

سخن پایانی

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، مواد خام عامل اصلی هزینه برای اکثر فلزات هستند و ورق استیل نیز از این قاعده مستثنی نیست. در حالی که قیمت استیل به اندازه برخی دیگر از انواع فلزات در نوسان نیست، انتظار افت و خیز در اینجا کاملاً واقع بینانه است. استیل ماده‌ای است که اغلب مشمول تعرفه‌ها و سهمیه‌های صادراتی می‌شود و اشکال مختلف عرضه و تقاضای تولید بر قیمت‌گذاری تأثیر می‌گذارد. از طرفی با افزایش نرخ دلار وقتی قیمت‌ها به طور کلی در سراسر اقتصاد افزایش می‌یابد، قیمت‌های معاملاتی ورق استیل و لوله استیل نیز افزایش می‌یابد.

 

کدخبر: 827171
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟