مروری بر نوسانات و علل ناپایداری قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین از زمان پیدایش این ارز در سال 2009 تا به امروز نوسانات زیادی را پشت سر گذاشته است. نوساناتی که آن را به یک ارز دیجیتال غیرقابل پیش‌بینی تبدیل کرده است. در حال حاضر نوسانات قیمت بیت کوین با شاخص نوسان بیت کوین سنجیده می‌شود. این شاخص با هدف دنبال کردن نوسانات قیمت از طریق ارزش بازار بیت کوین طی دوره‌های زمانی گوناگون ایجاد شده است. حتما از خودتان می‌پرسید قیمت بیت کوین طی این سال‌ها چه تغییراتی داشته است؟ علت این نوسانات قیمت چیست؟ در ادامه با همتاپی مراه باشید تا با برخی از دلایل نوسانات قیمت بیت کوین بیشتر آشنا شوید.

________________________________________

تاریخچه نوسانات قیمت بیت کوین

•          بیت‌کوین در سال‌های 2009 تا 2010

 بیت‌کوین، مسیر خود را با ارزش صفر دلار در سال 2009 آغاز کرد. این رقم تا ماه می 2010 هیچ تغییری نکرد. اما با راه‌اندازی اولین صرافی بیت کوین با آدرس BitcoinMarket.com، خرید پیتزا با بیت کوین توسط لازلو هانیچ، راه‌اندازی صرافی MtGox و انجام اولین هاردفورک شبکه این ارز دیجیتال قیمت آن نیز افزایش یافت و در بیشترین حالت به 0.39 دلار رسید.

•          بیت کوین در سال 2011

 سال 2011 برای بیت کوین از جهات مختلف بسیار اهمیت داشت در سال 2011 اگرچه قیمت بیت کوین بدلیل راه‌اندازی صرافی‌های مختلف بیت کوین و انتشار مقاله مربوط به سایت سیلک رود به رکورد 32 دلار رسید، اما به دلیل هک صرافی ام‌تی‌گاکس کاهش قیمت شدیدی را تجربه کرد و تا مرز 0.01 دلار نیز سقوط کرد.

•          بیت کوین در سال‌ 2012

بیت کوین در سال 2012 افزایش قیمت تقریبا یکنواختی داشت و توانست نظر بسیاری از رسانه‌ها را به خود جلب کند. بیت کوین سال 2012 را با قیمت 4 دلار آغاز و پس از یک سری اتفاقات، از جمله توقف فعالیت دو صرافی پاکسوم و ترید هیل، پذیرش توسط وردپرس و نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین، سال 2012 را با قیمت 13 دلار به پایان رسید.

•          بیت کوین در سال 2013

در این سال بیت کوین کار خود را بصورت جدی آغاز کرد و نوسانات قیمتی زیادی را تجربه کرد. حوادثی مانند بحران اقتصادی قبرس، ممنوعیت استفاده از بیت کوین در موسسات مالی چین قیمت این ارز دیجیتال را دستخوش تغییر کرد. در این سال قیمت بیت کوین توانست از مرز 1000 دلار عبور کند و رکورد تازه‌ای ثبت نماید.

•          بیت کوین در سال‌ 2014

 سال 2014 برای bitcoin سال خوبی نبود و قیمت این ارز دیجیتال در پی حملات صورت گفته به صرافی‌های بزرگ، تعطیلی صرافی ام‌تی‌گاکس، شایعه پیدا شدن ساتوشی، پذیرش و خرید بیت کوین توسط دو شرکت دل و مایکروسافت نوسانات زیادی را تجربه کرد.

•          بیت کوین در سال 2015

سال 2015 شروع مجددی برای افزایش قیمت بیت کوین بود. راه‌اندازی صرافی کوین بیس، معافیت خرید بیت کوین از مالیات برارزش افزوده در آمریکا و قانون‌گذاری ایالات متحده در خصوص بیت کوین قیمت این ارز دیجیتال را دوباره افزایش داد.

مروری بر نوسانات و علل ناپایداری قیمت بیت کوین

•          بیت کوین در سال 2016

افزایش قیمت مستمر بیت کوین در این سال اعتماد و انگیزه سرمایه‌گذاران زیادی را افزایش داد. رویدادهایی مانند رد شدن خرید بیت کوین توسط توسعه‌دهنده گوگل، هک صرافی بیتفنیکس، نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین، ریاست جمهوری دونالد ترامپ و راه‌اندازی اولین پلتفرم تبادل حرفه ای نظیر به نظیر برای خرید و فروش بیت کوین قیمت این ارز دیجیتال را افزایش داد.

•          بیت‌کوین در سال 2017

سال 2017، سال شکوفایی قیمت بیت کوین بود. این ارز دیجیتال در سال 2017 بالاترین قیمت تاریخ خود تا آن زمان را تجربه کرد. پذیرش بیت کوین به عنوان روش پرداخت در ژاپن، تولد بیت کوین کش، هاردفورک بیت کوین گلد، قیمت این ارز دیجیتال را افزایش داد.

•          بیت کوین در سال‌های 2018 تا 2019

 در این دو سال بیت‌کوین آزمون‌ها و خطاهای زیادی را پشت سر گذاشت. بالاترین قیمت بیت کوین در این سال در 7 ژانویه بود که با رقم 16,455.99 دلار معامله شد. اما رفته رفته با اتفاقات متعدد از قیمت این ارز کاسته شد تا در سال 2019 نیز که به تله قیمتی 3 هزار دلاری افتاد. ولی در نهایت با آغاز سه ماه دوم سال 2019 روند صعودی خود را شروع کرد.

•          بیت‌کوین در سال‌های 2020 تا 2021

 ارز دیجیتال BTC با شروع ویروس کرونا در ابتدای سال 2020 کاهش قیمت شدیدی را تجربه کرد؛ اما تا انتهای این سال توانست با رشد چند درصدی بیشینه قبلی را بکشند. و تاکنون با خرید‌های شرکت تسلا بیت کوین توانسته است به رکورد 58 هزار دلار برسد.

همانطور که در بالا به روند قیمت بیت کوین در هر کدام از سال‌ها اشاره شد، یک سری عوامل بیشترین تاثیر را در نوسانات قیمت بیت کوین داشته‌اند که در ادامه به مهمترین عوامل ناپایداری و نوسانات قیمت بیت کوین اشاره می‌کنیم.

چه عواملی باعث ایجاد نوسانات در قیمت بیت کوین می‌شود؟

عوامل زیادی در نوسانات قیمت بیت کوین موثر هستند که در زیر به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

اخبار بد: تیترهای خبری در خصوص یک دارایی مانند بیت کوین همواره تاثیر زیادی در نوسانات قیمت دارند. برخی از اخبار و تصمیمات ناگهانی می‌تواند کاربران خریدار بیت کوین را ترسانده و باعث افزایش و یا کاهش قیمت آن شود.

ارزش ادراک‌شده: یکی از دلایل نوسانات قیمت بیت کوین ذخیره ارزش ادراک شده این ارز دیجیتال در برابر دارایی‌های سنتی می‌باشد. میزان درک و فهم مردم درباره بیت کوین روی ارزش آن تاثیر زیادی دارد.

مالکان بزرگ و نهنگ‌ها: نهنگ‌ها و مالکان بزرگ ارزهای دیجیتال ‌توانند با فروش یا خرید دارایی خود تاثیر زیادی در نوسانات قیمت بیت کوین داشته باشند.

تورم: وجود تورم در برخی از کشورها باعث می‌شود مردم برای حفظ ارزش دارایی‌هایشان آنها را به بیت کوین تبدیل کنند.

مسائل قانونی و محدودیت‌ها: مسائل قانونی و تصمیمات دولت‌ها نیز می‌تواند قیمت بیت کوین را دستخوش تغییرات زیادی کند. برای مثال، وضع قوانین سختگیرانه مالیات مردم را به سمت خرید بیت کوین و مخفی کردن دارایی‌هایشان از دولت سوق می‌دهد.

موارد ذکر شده در بالا تنها بخشی از عوامل تاثیرگذار در نوسانات قیمت بیت کوین می‌باشند. توجه داشته باشید که اطلاع از تمام این عوامل ممکن است نتواند پیش‌بینی قیمت بیت کوین را میسر کند، اما به درک شما از نوسانات این ارز دیجیتال کمک بسیاری خواهد کرد.

تولید محتوا توسط صرافی ارز دیجیتال همتاپی

آیا این خبر مفید بود؟