پیش بینی قیمت دلار در شهریور 99

قیمت دلار / نرخ دلار همچنان پرنوسان است. در چنین شرایطی کارشناسان با بررسی عوامل مختلفی که قادر به تاثیر گذاری روی بازار ارز هستند، آینده دلار را پیش‌بینی می‌کنند.

پوشش کسری بودجه دولت با فروش اوراق سلف نفتی

مرتضی عزتی، کارشناس حوزه پولی و بانکی با اشاره به ریزش شاخص بورس در هفته جاری عنوان می‌کند: سرریز بازارهای مالی به هم منتقل می‌شود. وقتی بورس افت دارد انتظار می‌رود روی سایر بازارها هم اثر بگذارد. اگرچه این تاثیر کمتر از بورس باشد اما انتظار این است که سایر بازارهای مالی از جمله ارز و طلا یا حتی بخش‌های دیگر اقتصاد هم افت داشته باشند.

همچنین او امیدوار است که در نهایت دولت بتواند با این طرح فروش اوراق سلف نفتی کسری خود را پوشش دهد تا در بلند مدت به طور کلی در بخش‌های مختلف اقتصاد از جمله بازار ارز اثرگذار باشد.

میثم رادپور، کارشناس حوزه پولی و بانکی نیز با اشاره به اوراق سلف نفتی عنوان می‌کند: این خبر خوبی برای ایرانیان است چون این سرمایه‌گذاری درآمد دلاری خواهد داشت. درآمد دلاری ریسک نوسانات قیمت دلار به ریال و در واقع نوسانات رو به بالا را برای آنان حفظ خواهد کرد. مگر این‌که قیمت نفت کاهش پیدا کند که در آن صورت هم باز چیزی به اندازه سود بانکی برای شما باقی خواهد ماند. نرخ بهره بانکی واقعی در کشور ما منفی است بنابراین این اوراق می‌تواند برای سرمایه‌گذار جذاب باشد. اگر حجم بالایی از اوراق نفتی با این شرایط فروش رود می‌توان انتظار رکود در سایر بازارها را داشت و حتی می‌تواند رقیب جدی بازار بورس باشد.

جو روانی بازار ارز را متعادل می کند

مهدی پورمهر، کارشناس حوزه بانکی، معتقد است دولت ابزار عملیاتی و اقتصادی برای کاهش نرخ ارز ندارد. بنابراین تنها راهی که دارد این است که با بمباران خبری، سیگنال دادن و جو ایجاد کردن ارز را برای چند روز پایین آورد و جلوی رشد افسارگسیخته آن را بگیرد. به باور او کاهش نرخ ارز هر چقدر هم که باشد، مقطعی است. ولی به زودی بار دیگر نوسانی رو به بالا خواهد داشت. او می‌گوید: این کاهش موقتی است و ادامه نخواهد داشت چرا که بی‌بنیه و بی‌پشتوانه‌ است. حرفای دولت فقط حرف است، فردا که بار دیگر دچار کسری شویم عرضه و تقاضا در بازار است که نرخ را تعیین می‌کند نه حرف.

احمد مجتهد، رئیس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی نیز بر این باور است که بازار ارز ما مدتی است از کنترل دولت خارج شده‌است و برخی تصمیمات سیاسی هم ضربه‌های پی‌در‌پی‌ هستند که به این بازار وارد می‌شوند و التهاب بازار را بیشتر می‌کند.

او می‌گوید: توجه کنید که نرخ تورم ما بالای ۳۵ درصدی است بنابراین ارزش پولمان نزولی است. با توجه به تورم ما، ‌نمی‌توان نرخ ارز را در یک نرخ پایین ثابت نگه داشت. درحالی که ارزش پول در حال کاهش است.

این کارشناس معتقد است تا زمانی که تورم کنترل نشود، پایین آمدن نرخ ارز ممکن نیست. همچنین به گفته او اگر آمریکا با تغییر رئیس جمهورش تغییر روش دهد مسلما بر وضع ارز ما اثر خواهد گذاشت. حتی ممکن است بر توافق‌های ما با کشورهای خاص موثر باشد. اما تا زمانی که تغییری حاصل نشود چیزی قادر نیست نرخ ارز ما را تکان دهد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟