همه چیز درباره کسب و کار پرورش شترمرغ

به گزارش رکنا، جوجه‌کشی صحیح و اصولی بخش ثابت کار پرورش‌دهندگان حرفه‌ای شترمرغ است اما بعضی ترجیح می‌دهند کسب‌وکار خود را فقط روی جوجه‌کشی متمرکز کنند. مقایسه قیمت‌ها و هزینه‌ها نشان می‌دهد که این فعالیت تولیدی در حال حاضر سودآور است اما برای انجام درست آن باید به چند نکته اساسی توجه داشت. با گسترش نیوز همراه باشید.

وضعیت بازار و سود تقریبی جوجه‌کشی از شترمرغ

تعداد زیادی از واحدهایی که در زمینه پرورش شترمرغ فعالیت می‌کنند انحصاراً روی جوجه‌کشی کار می‌کنند. ماشین جوجه‌کشی استاندارد، تخم نطفه‌دار، یک بازه زمانی ۴۲ روزه و تغذیه اولیه جوجه‌ها مهم‌ترین مواردی است که برای جوجه‌کشی موفق نیاز دارید. بااین‌همه جوجه‌کشی، پیچیده‌تر از آن چیزی است که بسیاری از افراد تصور می‌کنند. برای موفقیت در این کسب‌وکار باید به تعداد زیادی از عوامل توجه داشت. در اینجا سعی می‌کنیم به‌صورت گذرا به بازار و وضعیت قیمت‌ها بپردازیم درباره و یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در این فعالیت یعنی نحوه خرید و انتخاب تخم نطفه‌دار یک سری اطلاعات کلی اما مفید ارائه کنیم.

در حال حاضر حاشیه سود جوجه‌کشی شترمرغ بالا و مقرون‌به‌صرفه است. بررسی قیمت‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر هر تخم نطفه‌دار حدود ۱۸۰ هزار تومان قیمت دارد. قیمت جوجه بسته به عمر آن متفاوت است اما اگر حداقل زمان را در نظر بگیرید (یک هفته) میانگین هر جوجه حدود ۴۰۰ هزار تومان است. این به آن معناست که در صورت تسلط کافی بر این حرفه و افزایش حداکثری ضریب تبدیل، سرمایه شما در عرض حدود ۵۰ روز دو برابر خواهد شد.

باید و نبایدهای خرید تخم نطفه‌دار

اولین و مهم‌ترین فاکتور در جوجه‌کشی موفقیت‌آمیز به کیفیت تخم نطفه‌دار خریداری‌شده بستگی دارد. فروشگاه‌های اینترنتی زیادی اقدام به فروش تخم نطفه‌دار می‌کنند اما شما فقط از سالن‌های پرورش خرید کنید. در ارتباط با فروشگاه‌های اینترنتی باید گفت که هیچ راهی وجود ندارد که بدانید تخم‌ها چگونه و تحت چه شرایط نگهداری می‌شوند. همچنین نخواهید فهمید که تخم‌ها تازه هستند یا نه. فاصله زیاد میان فروشنده و خریدار هم احتمال آسیب دیدن تخم‌ها در حین حمل‌ونقل و رساندن به دست مشتری را افزایش می‌دهد.

تازه نبود نخرید

خرید از واحدهای پرورش باعث می‌شود از نزدیک شرایط تولید، نگهداری تخم‌ها و نیز موضوع بسیار مهم نحوه تغذیه شترمرغ‌ها را ببینید و بررسی کنید. به‌عنوان یک قاعده کلی مدت‌زمان ماندن تخم‌ها در انبار را بررسی کنید. تخم‌هایی که زیاده از حد در انبار مانده باشند بعید است به جوجه تبدیل شوند. تخم‌های خریداری‌شده باید به‌تازگی تولید شده باشند.

نگفته پیداست که نطفه‌دار بودن تخم‌ها در گرو وجود نر در گله است و خریدار باید از این بابت هم اطمینان حاصل کند. کار سختی نیست چون برخلاف شترمرغ‌های نر که بدنشان پوشیده از پرهای سیاه رنگ هستند پر نوع ماده قهوه‌ای رنگ است.

در حالت ایده آل بهتر است تخم‌ها را به تدریج خریداری کنید که همه آنها با هم داخل دستگاه جوجه‌کشی قرار گیرند. یکی از شگردهای تشخیص تخم تازه آن است که به تعداد شترمرغ‌های ماده گله توجه کنید. وقتی فقط ۲۰ شترمرغ ماده در گله وجود دارد اما فروشنده می‌گوید می‌تواند ۱۰۰ تخم نطفه‌دار به شما بدهد معنایش آن است که تخم‌ها ذخیره شده‌اند و تازه نیستند.

اطلاع از جیره غذایی استاندارد شترمرغ و بررسی آن در سالن پرورش نرخ جوجه گیری را به‌شدت بالا می‌برد. بنابراین حتماً ترکیب خوراک روزانه گله را بررسی کنید و سوال کنید. کیفیت تخم نطفه‌دار به تنوع و غنای خوراک و وجود کنستانتره خاصی مناسب بستگی دارد. تغذیه گله فقط با علف و یونجه به ان معناست که باید به سالن دیگری مراجعه کنید.

ظاهر تخم‌ها هم تا حد زیادی به شما در خرید موفق کمک خواهد کرد. تخم‌های دفرمه (دایره‌ای شکل) و با اندازه نامتعارف (زیاده از حد بزرگ یا کوچک) یا آسیب‌دیده (ترک‌خورده) و به خصوص آنهایی که به خون و فضولات آغشته‌اند قطعاً به جوجه تبدیل نمی‌شوند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟