معوقات حق مسکن کارگران پرداخت نمی شود / بیمه بیکاری کرونا ادامه دارد

به گزارش رکنا، تعاون و کار در هفته ای که گذشت با اخبار متعددی از جمله نامه فوری شریعتمداری, وزیرکار به جهانگیری همراه بود. وی در این نامه اشاره کرده بود که در صورت تصویب حق مسکن در هیأت وزیران امکان اجرایی شدن این مصوبه از تیر ماه ممکن است. اما علی رغم اینکه امروز 12 تیر ماه است افزایش حق مسکن هنوز در هیأت دولت تصویب نشده است.

افزایش حق مسکن کارگران از تیرماه

اعلم اینکه افزایش حق مسکن از تیرماه عملیاتی شود, باعث دلخوری نمایندگان کارگران از دولت شد. فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد کانون شوراهای اسلامی کار از نامه وزیر کار به جهانگیری در ارتباط با اجرای حق مسکن 300هزارتومانی از تیرماه انتقاد کرد و گفت: با یک حساب سرانگشتی ماهیانه 700میلیارد تومان از سفره کارگران با اجرای افزایش حق مسکن از تیرماه برداشته می‌شود.

وی بیان کرد: اجرای مصوبه افزایش دستمزد از تیرماه چگونه بدون رعایت سه‌جانبه‌گرایی صورت گرفته است؟ کارفرمایان که با دولت همراه هستند، بهتر بود برای زمان اجرای این مصوبه نیز رأی‌گیری می‌کردند، وعده واهی دادن به کارگران درست نیست. هزینه زندگی کارگران سرسام‌آور افزایش یافته است.

بیمه بیکاری کرونا ادامه دارد

خبر دیگر این هفته صحبت های حاتم شاکرمی , معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود. وی با اشاره به اینکه اولویت اول این برنامه ها حمایت از کارگرانی بوده که از سوی کارفرمایان حقوق و مزایایی دریافت نکرده اند گفت : همه کارگرانی که تحت پوشش بیمه قرار دارند و در زمان شیوع ویروس کرونا بیکار شده اند، چنانچه بیکاری شان تداوم داشته باشد، بر اساس قوانین و مقررات از اول خرداد، بیمه بیکاری دریافت می کنند.

از جمله اخبار مهم این هفته نیز خبر راه‌اندازی سامانه جدید بیمه بیکاری به طور آزمایشی در 5 استان بود. مسعود بابایی,مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار از راه‌اندازی زیرسامانه جدید بیمه بیکاری در 5 استان به صورت آزمایشی خبر داد.

حذف شرکت های پیمان کاری

اما یکی از اخبار مهم این هفته که بازخورد خوبی هم به همراه داشت, درخواست نمایندگان کارگران برای حذف شرکت های پیمانکاری بود. ناصر چمنی, رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری با اشاره به اینکه کارگران خواستار از بین رفتن شرکت های پیمانکاری هستند گفت: بخش زیادی از حق و حقوق کارگران در شرکت های پیمانکاری از بین می رود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟