قیمت مرغ در بازار امروز جمعه 6 تیر

به گزارش رکنا، نرخ مرغ در ماه‌های اخیر سیر صعودی داشت و در روزهای اخیر شاهد افزایش نرخ روزانه این محصول در بازار هستیم، به طوری که در بازار هر کیلوگرم از گوشت مرغ ۱۶ هزار تومان به فروش می‌رود و در دروازه شمیران که بورس مرغ فروشان است، این محصول با قیمتی بین ۱۷ هزار تا ۱۸ هزار تومان به فروش می‌رسد.

نرخ مصوب مرغ در ستاد بازار

در حالی گوشت مرغ با این قیمت‌ها در بازار در حال عرضه است که بر اساس نرخ مصوب مرغ اعلام شده در سامانه ۱۲۴ وزارت صنعت، معدن و تجارت، درحال‌حاضر هر کیلوگرم گوشت مرغ ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت‌گذاری شده که این محصول بر اساس گزارش‌های میدانی در بازارهای مختلف پایتخت، ۳ هزار و ۱۰۰ تومان تا ۶ هزار و ۱۰۰ تومان گران تر از نرخ مصوب، در تهران به فروش می‌رسد.

از طرفی نرخ جدید مرغ گرم آماده پخت در جلسه کارگروه ستاد تنظیم بازار، ۱۵ هزار تومان و بسته به اضافه ۵ درصد کمتر یا بیشتر به اختیار استانداران تعیین شد.

این اختلاف فاحش قیمتی و عرضه مرغ در بازار باعث ایجاد آشفتگی در بازار گوشت و مرغ پایتخت شده و تقاضا‌کنندگان این محصول از وضعیت به وجود آمده کلافه شدند.

برخی بر این باورند که علت افزایش نرخ به دلیل گران شدن کنجاله سویا و عدم تامین غذای مرغ است و اعتقاد دارند که به دلیل کمبود در واردات این محصول، پرورش مرغ کاهش پیدا کرده و به همین دلیل نرخ گوشت مرغ افزایش یافته است.

عده‌ای نیز افزایش نرخ مرغ در بازار را با جوجه کُشی‌های یک روز مرتبط دانستند و مدعی شدند که اگر جوجه کُشی‌های یک روزه صورت نمی‌گرفت اکنون تعداد مرغ‌های ذبح شده در بازار بیش از پیش بود و اکنون با کمبود مرغ مواجه نبودیم.

در همین رابطه محمد علی اسفنانی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: پس از جوجه کُشی‌های یک روزه، در صورت افزایش نرخ جوجه یک روزه و گوشت مرغ، بازرسان سازمان تعزیرات حکومتی به موضوع ورود خواهند کرد.

وی افزود: سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، نرخ تمام شده اقلام مصرفی در بازار را تعیین می‌کند، اگر در آینده نرخ مرغ و یا جوجه یک روزه افزایش یابد، تعزیرات به عنوان متولی برخورد با گرانفروشی به بحث افزایش نرخ در پی جوجه کشی ورود خواهد کرد.

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران در پاسخ به این سوال که این سازمان تا چه زمانی منتظر افزایش نرخ مرغ خواهد ماند تا به بحث معدوم شدن جوجه‌های یک روزه ورود کند؟ گفت: اینکه نرخ مرغ در چه زمانی افزایش پیدا می‌کند نامشخص است و به محض مشاهده هرگونه افزایش قیمتی به موضوع گرانفروشی ورود خواهیم کرد و در آن صورت یکی از مولفه‌های رسیدگی ما به این موضوع بحث معدوم‌سازی جوجه‌های یک روزه خواهد بود.

حالا پس از گذشت حدود سه ماه از آشکار شدن جوجه‌ کَُشی‌های یک روزه، نرخ گوشت مرغ روز به روز در حال افزایش است و هر مسئول نیز یک نوع اظهار نظر را در این رابطه مطرح می‌کند.

حشمت الله عسگری دبیر ستاد تنظیم بازار استان تهران نیز با اشاره به افزایش نرخ مرغ، گفت: همزمان با شب عید و شیوع کرونا، تقاضای بازار کاهش یافت و به همین علت تولیدکنندگان مرغ جوجه ریزی را ۳۰ درصد کاهش دادند.

دبیر ستاد تنظیم بازار تصریح کرد: چون این وضعیت سبب ضرر صنف مرغداران می‌شد، در آن زمان برخی در اردبیل اقدام به معدوم‌سازی جوجه‌ها کردند.

او افزود: در آن زمان مرغداران از ترس فروش نرفتن مرغ‌ها، جوجه ریزی را کاهش دادند و چون درحال‌حاضر تولید مرغ کاهش یافته و کمتر از تقاضای بازار است، شاهد افزایش نرخ هستیم. اما برای کاهش نرخ جوجه ریزی شروع شده و از هفته آینده هم شروع به توزیع مرغ با نرخ دولتی خواهیم کرد.

حال با وجود اینکه بررسی و یافتن علت افزایش روزانه نرخ مرغ برای همگان مهم است، نگاه آحاد جامعه به حرکت جدی مسئولان برای کاهش نرخ اقلام پر مصرف مردم است و باید برای کاهش نرخ تامینی مایحتاج هموطنان و کوچک نشدن سفره‌هایشان اقدامی جهادی از سوی مسئولان نظارتی در بازار صورت گیرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟