به گزارش رکنا، بازار ارز هم روز شنبه به بازگشت اقدامات مقابله‌ای گروه ویژه اقدام مالی واکنش بسیار تندی نشان داد. قیمت دلار امریکا که در آخرین معاملات روز پنج‌شنبه به نرخ ۱۴ هزار و ۳۹۰ تومان معامله می‌شد، طی معاملات دیروز ضمن جهش ۷۶۰ تومانی تا سطح ۱۵ هزار و ۱۵۰ تومان بالا رفت. دلار با صعود ۳/ ۵ درصدی دیروز جدی‌ترین رشد روزانه را از چهارم بهمن سال گذشته تجربه کرد.

چشم‌انداز تیره ورود مجدد ایران به لیست سیاه FATF و عدم امکان مبادله با طرف‌های خارجی در چارچوب ساختارهای این نهاد بین‌المللی تقاضای احتیاطی برای دلار را شدیدا افزایش داد. از طرفی، شیوع سریع ویروس کرونا و مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به آن نیز محرک دیگر دلار عنوان شد.

رکورد تاریخی سکه شکست

همان‌طور که انتظار می‌رفت سکه هم در بازگشایی هفتگی رشد کم‌سابقه‌ای را تجربه کرد. هر سکه طرح جدید ساعت ۱۶ دیروز با قیمت بی‌سابقه ۵ میلیون و ۸۸۰ تومان معامله شد. دیروز قیمت سکه بالاترین رشد روزانه را طی یک سال و نیم اخیر تجربه کرد.

علاوه بر جهش نرخ دلار در روز شنبه، رشد چشمگیر طلای جهانی هم محرک رکوردشکنی بهای این فلز گران بها در داخل کشور شد. اونس طلای جهانی روز جمعه در پی ترس از پیامدهای منفی ویروس کرونا برای اقتصاد جهانی به سطح ۱۶۴۳ دلار (بالاترین از سال ۲۰۱۳) رسید. البته هجوم سرمایه‌گذاران داخلی با بازگشت ایران به لیست سیاه FATF هم زمینه را برای قیمت بی‌سابقه سکه بیش از پیش فراهم کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟