در خواست شرکت ملی گاز برای همدلی

اقتصادی انرژی کدخبر: 242466 ارسال پرینت 2

رکنا:کاهش کم سابقه دما در کشور مصرف گاز خانگی را تا مرز ۵۳۰ میلیون مترمکعب افزایش داده است این درحالی است که بالاترین مصرف گاز در زمستان امسال ۴۹۰ میلیون متر مکعب ا بود.

رکنا اقتصادی: به علت سرمای کم سابقه  ونیز قطع واردات گاز از ترکمنستان ، شرکت ملی گاز از مردم خواست تا در مصرف گاز صرفه جویی کنند.

براساس اطلاعیه روابط عمومی این شرکت، با توجه به سردی هوا و افت شدید دما در ۲۸ استان کشور طی دیروز و امروز و مصرف بیش از ۵۳۰ میلیون متر مکعب در بخش خانگی، از عموم هموطنان عزیز تقاضا دارد با مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی شرکت ملی گاز ایران را در خدمات رسانی مستمر و بهتر در اقصی نقاط کشور یاری رسانند. 

رعایتاین نکات مهم در مصرف بهینه گاز بسیار موثر است:

۱- تنظیم درجه پکیج و آبگرمکن بین ۵۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد

۲- کم کردن ۲ درجه گرمای محیط که موجب صرفه جویی حدود ۵۰ میلیون متر مکعبی گاز در روز خواهد شد.

۳- خاموش کردن سیستم های گرمایشی اطاق هایی که استفاده نمی شوند.

۴- پوشیدن لباس گرم و مناسب فصل

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: در حال حاضر پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی جهت تامین گاز مورد نیاز کشور در آمادگی کامل هستند. آن طور که مسعود حسنی آمار داده، در روزهای گذشته بیش از ۴۰۰ میلیون مترمکعب گاز از طریق این مجتمع به شبکه سراسری کشور ارسال شده است.

 به گفته سعید توکلی مدیر عامل شرکت انتقال گاز ایران در حال حاضر، ۱۷۵ دستگاه توربوکمپرسور تقویت فشار در کل کشور با قابلیت اطمینان بالا در سرویس قرار دارد و بالغ بر ۷۰۰ میلیون مترمکعب گاز تحویل به خطوط را تقویت و به مبادی مصرف تحویل می دهد، بنابراین در صورت افزایش مصرف گاز به بیش از ۵۰۰ میلیون مترمکعب این احتمال که افت فشار گاز و قطع گاز در برخی از نواحی صورت بگیرد تشدید شده است.

این درحالی است که آخرین آمارها از مصرف گاز در بخش های مختلف کشور نشان می‌دهد مصرف گاز در بخش نیروگاه ها  ۱۵۰ میلیون مترمکعب، در بخش صنایع عمده ۱۰۰ میلیون مترمکعب است. با احتساب رقم مصرف ۵۳۰ میلیون مترمکعب  گازدر بخش خانگی و آمار تولید گاز کشور در مرز ۷۰۰ میلیون مترمکعب درروزهای آینده کشوربا کمبودحدود ۱۰۰ میلیون مترمکعبی گاز در هر روز مواجه خواهد شد.مگر آنکه همانند گذشته گاز صنایع و نیروگاه ها دراین روزها قطع شود. که دراینصورت مساله کمبود گاز در کشور منتفی است.

البته این در صورتی است که گاز نیروگاه ها و صنایع به طور کامل تامین شود. که آن طور خبرها حکایت دارند گاز نیروگاه ها در شرایط کنونی قطع و این صنعت از گاز مایع برخوردار شده است. 

اما در بخش صنایع هنوز خبری از قطع و یا سهمیه بندی گاز در روزهای آینده به دست نرسیده است. با اینحال در صورت محاسبه کسر مصرف نیروگاه ها و صنایع می‌توان امیدوار بود تنها با افت فشار گاز دربرخی از مناطق بتوان این روزها را سپری کرد.قطع گسترده گاز در شمال و شمال غربی کشور مشکلات عدیده و خاطرات ناخوشایندی را به همراه داشت. درآن زمان قطع یک طرفه واردات گاز ترکمنستان به کشور بر سرمای بیش از حد افزود و مشکلات بسیاری را برای گازیهای کشور رقم زد.

با توجه به وعده مسئولان گازی کشور این احتمال که گاز استان های سردسیر قطع گردد کمتراز همیشه است اما بازهم افزایش سرما و مصرف بیش از حد مردم می‌تواند مشکل ساز شود!

 اخبار مرتبط

ارسال نظر