مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، از زنده‌گیری یک سر تمساح سرگردان در منطقه سرباز خبر داد.به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست سیستان و بلوچستان، وحید پورمردان با اعلام این خبر اظهار داشت: در پی گزارش‌های مردمی مبنی بر مشاهده یک سر تمساح سرگردان در منطقه کشاری و خشک شدن برکه زیست تمساح، محیط‌بانان شهرستان سرباز در منطقه حضور یافتند.

وی افزود: محیط‌بانان پس از بررسی وضعیت آبی برکه زیست تمساح، با کمک همیاران و دوستداران حیات وحش منطقه کشاری اقدام به زنده‌گیری و انتقال تمساح به دریاچه پشت سد پیشین کردند.

پورمردان خاطرنشان کرد: برکه کشاری یکی از فعال‌ترین زیستگاه‌های تمساح پوزه کوتاه است که متاسفانه براثر کاهش نزولات جوی و خشکسالی‌های چند ساله اخیر به طور کامل خشک شده است. لازم به ذکر است که مردم منطقه کشاری در جهت حفاظت از تمساح ها، همکاری خوبی با ماموران یگان حفاظت محیط زیست دارند.

گفتنی است، گاندو یا تمساح پوزه‌کوتاه (نام علمی: Crocodylus palustris) نوعی کروکودیل بومی شبه قاره هند و مناطق اطراف است که در کشور‌های هند، بنگلادش، پاکستان، ایران، سریلانکا و برمه زندگی می‌کند.

گاندو تنها کروکودیل بومی پاکستان و ایران و بزرگ‌ترین خزنده این دو کشور بوده، زیستگاه اصلی این تمساح در ایران منطقه حفاظت شده گاندو می‌باشد که بخشی از آن در چابهار و بخش دیگر آن در شهرستان سرباز قرار دارد.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟