بومی سازی دانش بازسازی و نوسازی شبکه فاضلاب به روش نوین CIPP به مرحله نهایی رسیده است

به گزارش رکنا از اصفهان؛ حسین اکبریان گفت:۹ هزار کیلومتر طول شبکه جمع آوری فاضلاب در استان اصفهان است که بالغ بر ۴ هزارکیلومتر آن در شهر اصفهان قرار دارد.

وی افزود: قدمت بالای شبکه فاضلاب در استان اصفهان باعث شده که از سال های 1375 تاکنون به صورت متناوب شاهد حوادث شبکه فاضلاب باشیم، بطوریکه هم اکنون۳۰۰ کیلومتر از ۴ هزار کیلومتر شبکه فاضلاب اصفهان نیازبه  اصلاح و بازسازی دارد، این درحالیست که ۳۰ الی ۴۰ کیلومتر آن فوق بحرانی است و باید در اسرع وقت مورد بازسازی و نوسازی قرار گیرد.

وی به استفاده از روش نوین در خصوص بازسازی شبکه فاضلاب در استان اصفهان اشاره کرد و گفت: از سال 1391 اصلاح و بازسازی شبکه فاضلاب با استفاده از فاینانس خارجی به روش نوین عملیاتی شد و ۱۰ کیلومتر شبکه اصلی به روش نوین بازسازی شد.

آبفا اکبریانمدیرعامل آبفای استان اصفهان با بیان اینکه هم اکنون با کمک شرکت های دانش بنیان، نوسازی شبکه فاضلاب در استان اصفهان عملیاتی شده است تصریح کرد: استان اصفهان توانسته با کمک شرکت های دانش بنیان، نوسازی شبکه فاضلاب بدون ترانشه و به روش cipp و نوسازی منهول ها به روش نوین را در دستور کار خود قرار دهد.

وی گفت: انتظار می رود که آبفای استان اصفهان در استفاده از فاز دوم فاینانس خارجی مورد حمایت قرار گیرد، تا بتوان از این طریق سریع تر شبکه فرسوده فاضلاب استان اصفهان نوسازی و بازسازی شود.

وی از ایجاد سامانه دبی سنجی و باران سنجی در اصفهان خبر داد و گفت: در اصفهان با کمک سامانه دبی و باران سنجی وقوع حوادث شبکه فاضلاب کاهش یافته، این در حالیست که ویدیو متری شبکه فاضلاب در اصفهان نیز در جلوگیری از وقوع حوادث  در استان اصفهان بسیار موثر است.

وی همچنین از انجام عملیات  GIS بر روی شبکه فاضلاب استان اصفهان خبر داد و تصریح کرد: از ۹ هزار کیلومتر شبکه فاضلاب استان اصفهان نقشه های ۸ هزار و ۳۰۰ متر آن بصورت GIS موجود است که این امر نیز در مهار به موقع حوادث فاضلاب موثر می باشد.

آبفا متن 2عملیات نوسازی و بهسازی شبکه های فاضلاب و ارتقا تصفیه خانه های فاضلاب در کشور باید عملیاتی شود

همچنین معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری آبفای کشور در این نشست اصفهان گفت: عملیات نوسازی و بهسازی شبکه های فاضلاب و ارتقا تصفیه خانه های فاضلاب در کشور باید به جهت ارائه خدمات پایدار و  جلوگیری از وقوع حوادث بسیار مورد توجه قرار گیرد.

علیرضا جز قاسمی با بیان اینکه هم اکنون ۵۴ درصد جمعیت کشور تحت پوشش خدمات شبکه فاضلاب قرار دارند اظهار داشت: توسعه و اجرای تاسیسات شبکه فاضلاب بسیار هزینه براست براین اساس باید محل مطمئنی برای تامین مالی  لازم در این بخش در نظر گرفته شود؛ این درحالیست که علاوه بر سرمایه گذاری در بخش پساب می توان به سرمایه گذاری در بخش لجن نیز پرداخت.

وی با اشاره به سرمایه گذاری در بخش توسعه تاسیسات فاضلاب در کشور گفت: استان اصفهان در بخش سرمایه گذاری توسعه تاسیسات فاضلاب در کشور بسیار موفق عمل کرده است و توانسته قرارداد های قابل توجهی در زمینه سرمایه گذاری بخش خصوصی در  راستای اجرا و بازسازی تاسیسات فاضلاب منعقد نماید.

آبفا جز قاسمیوی به فرسودگی شبکه فاضلاب در اصفهان پرداخت و تصریح کرد: بررسی ها حاکی از فرسودگی تاسیسات فاضلاب در اصفهان است و همه دستگاه های اجرایی باید برای رفع این چالش نهایت همکاری را  با صنعت آبفای کشور مد نظر قرار دهند.

جز قاسمی استفاده از پساب را یکی از راه های غلبه بر چالش های کم آبی دانست و گفت:  امسال هم  با پدیده خشک سالی مواجه شدیم بطوریکه میزان بارش ها در کشور نسبت به میانگین بلند مدت ۳۸ درصد و نسبت به سال قبل ۳۴ درصد کمتر بوده است به گونه ای که در سال گذشته فقط ۴ استان در شرایط بحرانی کم آبی قرار داشتند ولی پیش بینی می شود سال پیش رو حداقل  ۱۶ استان با بحران کم آبی روبرو باشند.

وی به بحران کم آبی در استان اصفهان اشاره کرد و گفت: بارندگی ها در استان اصفهان ۶۱ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است که انتظار می رود با مساعدت شرکت آب منطقه ای سامانه دوم آبرسانی در استان اصفهان هر چه زودتر در مدار بهره برداری قرار گیرد.

اصفهان/ بهمن راعی

کدخبر: 975086 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟