وزیر کشور: برنامه ای برای توزیع کانکس بین زلزله زدگان خوی نداریم

به گزارش رکنا ، احمد وحیدی در حاشیه بیست و چهارمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به تلاش‌ها در زلزله خوی گفت: همه دستگاه‌ها در موضوع زلزله به وظایف خود عمل کردند. استاندار مربوطه تلاش خود را انجام داد پس از این زلزله شخص رئیس جمهور، معاون اول و همه رؤسای سازمان‌های کمک رسان در آنجا حضور داشتند کارهایی که شدنی بود انجام دادند اما طبیعی است که همه این اقدامات ما جای خانه گرم و نرم را نمی‌ گیرد.

وی افزود: در این مرحله دولت منابع مورد نیاز را تأمین کرد و در یک فرصت مناسب بازسازی‌ها انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه برنامه‌ای برای توزیع کانکس نداریم گفت: از ابتدا هم سیاست ما توزیع کانکس نبود تمام منابع در نظر گرفته شده است تا منازلی برای هموطنان اجاره شود و سپس به سرعت مردم به بازسازی توجه کنند.

وی در این جلسه همچنین گفت: موضوع معلولان آنقدر مهم بوده که یک قانون مستقل برای آن تدوین شده است. در یک فاصله کم باید کمبودهای موجود به صورت موردی بررسی شود و ستادهای استانی و شهرستانی مکلف هستند که کاستی‌ها در اجرای قانون حمایت از معلولان را پیگیری کنند.

وی با اشاره به اینکه برخی از خدمات کاملاً روشن است؛ گفت: این خدمات باید بلافاصله انجام شود. اگر کمبودی در اعتبارات و بودجه وجود دارد باید در این روزها که مشغول بودجه‌ریزی هستیم این موارد را رسیدگی کنیم.

وحیدی با طرح این سوال که تعداد دقیق معلولان چقدر است گفت: یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سازمان بهزیستی سابقه دارند. البته متأسفانه سالانه ۶۰ هزار معلول به علت تصادفات به این جمعیت اضافه می‌شوند که ۳۰۰۰ نفر قطع نخاع کامل هستند. ما در درجه اول باید جلوی افزایش این جمعیت معلولان را بگیریم تصادفات و برطرف کردن مشکلات جاده‌ها اگرچه در موضوع معلولان نیست اما به آن کاملاً مرتبط است.

وی با اشاره به عدم رعایت اقدامات پیشگیرانه برای تولد نوزاد معلول گفت: باید در این جلسات مسئولانی از وزارت بهداشت هم حضور داشته باشند؛ یا موضوع دیگر اجرای سریع برخی موارد همچون رایگان کردن برخی خدمات است. شاید مناسب سازی زمان بر باشد ولی رایگان کردن زمان بر نیست.

وی با تاکید بر اینکه مصوبات جلسات را حتماً به من بدهید تا ابلاغ کنیم؛ گفت: پول ایاب و ذهاب در تهران خوشبختانه توسط شهرداری تأمین می‌شود؛ باید برای همه شهرها این موضوع در نظر گرفته شود و به شهرداری‌ها اعتبار آن را اختصاص دهیم. مشاور معلولان را هم در تمامی استانداری‌ها در نظر خواهیم گرفت که از معلولان باشند.

وی گفت: برگزاری این جلسه در هر وزارتخانه هم به صورت قانونی لازم است و هم برای آن دستگاه برکت دارد. با توجه به کاستی‌های وزارت راه جلسه آتی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور در وزارت راه برگزار شود. ما همچنین کمیته اجرایی، کمیته حقوقی و کمیته آموزش را داریم که باید هر یک به درستی عمل کنند. کمیته اجرایی توسط سازمان بهزیستی و با هماهنگی استانداری‌ها عمل خواهند کرد.

وی تاکید کرد: دستگاه‌های مختلف باید به خوبی به قانون جامع حمایت از معلولان آگاه شوند و آمارهای لازم را به روز کنند.

وی در پاسخ به این تقاضا که بودجه‌ای برای مناسب سازی در نظر گرفته می‌شود؟ گفت: حتماً باید مجلس شورای اسلامی بودجه‌ای را برای مناسب سازی در نظر بگیرد.

منبع : شفقنا

کدخبر: 869704
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟