سفرای ۱۰ کشور را اخراج می کنیم / اردوغان تهدید کرد

به گزارش رکنا، رسانه‌های ترکیه روز پنجشنبه اعلام کردند رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه سفرای ده کشور از جمله فرانسه، آلمان و آمریکا را که خواستار آزادی یک فعال مخالف ترکیه شده‌اند، تهدید به اخراج کرده است.

رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد: «من به وزارت امور خارجه کشور اعلام کردم ما نمی‌توانیم پذیرای این افراد در کشورمان باشیم.»

کشور‌های کانادا، فرانسه، فنلاند، دانمارک، آلمان، هلند، نیوزیلند، نروژ، سوئد و آمریکا در بیانیه‌ای که دوشنبه شب منتشر شد از دولت ترکیه خواسته بودند پرونده عثمان کاوالا، مخالف برجسته آنکارا را که از جمله مخالفان دولت اردوغان است، به سرعت و به شکلی عادلانه بررسی کند.

کاوالا که یک ناشر است از چهار سال پیش بدون محاکمه در بازداشت به سر می‌برد. اما رجب طیب اردوغان در واکنش به این بیانیه خطاب به کشور‌های یادشده با تاکید بر این که دستگاه قضایی ترکیه مستقل است، خاطر شان کرد: «آیا خود را در جایگاهی می‌بینید که به ترکیه درس بدهید؟»

ترکیه روز سه شنبه سفرای این ده کشور را فراخواند و درخواست دولت‌های آن‌ها را برای آزادی عثمان کاوالا غیرقابل قبول دانست.

عثمان کاوالا ۶۴ ساله که از چهره‌های برجسته جامعه مدنی ترکیه محسوب می‌شود در سال ۲۰۱۳ از طرف دولت اردوغان به تلاش برای بر هم زدن ثبات کشور متهم شد. این فعال مخالف همچنین به علت حمایت از تظاهرات ضددولتی سال ۲۰۱۳ تحت پیگرد است. تلاش برای سرنگونی دولت ترکیه در کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ نیز از دیگر اتهاماتی است که بر ضد عثمان کاوالا مطرح شده است.

دسامبر سال ۲۰۱۹ دیوان حقوق بشر اروپا آزادی فوری این فعال مخالف ترکیه را خواستار شد، اما آنکارا به آن وقعی نگذاشت.

به رغم این که اتحادیه اروپا آنکارا را در این قضیه تهدید به تحریم کرده است، دادگاهی در استانبول اکتبر امسال تاکید کرد کاوالا باید دست کم تا ۲۶ نوامبر امسال در زندان بماند.

شورای اروپا نیز به تازگی ترکیه را به تحریم تهدید کرده است. اگر عثمان کاوالا آزاد نشود، احتمال دارد شورای اروپا در نشست آتی خود که از ۳۰ نوامبر تا ۲ دسامبر برگزار می‌شود، تحریم‌هایی را بر ضد ترکیه وضع کند.

آیا این خبر مفید بود؟