کشف گنج نفیس در دیواندره + عکس

گنج در کردستان کشف شد. این گنج ها مربوط به دوران ماد‌ها و مانا‌ها است. این 13 گنج حین شخم‌زدن زمین کشاورزی کشف شدند. این گنج ها شامل کوزه کوچک سفالی، چندین شیء مفرغی و سنگی بوده است. گنج، مجموعه‌ای است که از اشیای با ارزشی تشکیل شده و معمولاً پنهان یا گم‌گشته است.

 به گزارش رکنا، سرهنگ رسول مرادی گفت: پس از دریافت گزارش یکی از دوست‌داران میراث‌فرهنگی در روستای مره‌دره از توابع شهرستان دیواندره مبنی بر اینکه در حین شخم‌زدن زمین کشاورزی به تعدادی اشیای تاریخی برخورده است، کارشناسان و یگان حفاظت به محل اعزام و صحت این موضوع تأیید و اشیای تاریخی به اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای بررسی تحویل داده شد.

به گزارش رکنا، فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان عنوان کرد: این اشیا شامل کوزه کوچک سفالی، چندین شیء مفرغی و سنگی بوده که به منظور مستندنگاری و سایر مباحث کارشناسی در حال بررسی بیشتر است.

او گفت: بدون شک همکاری عابد قادری و کریم صادقی راننده و کشاورز دلسوز، فرهنگ‌دوست و عاشق تاریخ استان کردستان در این امر انکارناپذیر بوده که شایسته است از همین طریق از این مردان نیک‌اندیش کردستانی تشکر کنم.

سرهنگ مرادی گفت: جای بسی خرسندی است که مردم با فرهنگ روستای مره‌دره را به بعنوان پیش‌گامان و حافظان تاریخ این منطقه و کردستان به تمامی مردم کشور معرفی کنم و از سایر عزیزان هم‌استانی بخواهم در این‌گونه حرکت‌ها پیش قدم باشند.

آیا این خبر مفید بود؟