هم دوره ای پهلوان تختی درگذشت / محمدمهدی یعقوبی کیست؟+ عکس

 محمد مهدی یعقوبی، برنده نشان نقره بازی‌های المپیک ۱۹۵۶ ملبورن و برنده چند نشان با ارزش از رقابت‌های بین‌المللی، مدتی قبل به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری بود، و امروز در سن ۹۱ سالگی درگذشت دار فانی را وداع گفت.

به گزارش رکنا، یعقوبی در سال ۱۳۰۹ در یک خانواده متوسط در خیابان مولوی قزوین به دنیا آمد.

پدرش در بازار قزوین به تجارت اشتغال داشت. او و همسرش دارای پنج پسر و چهار دختر شدند.

هم دوره تختی فوت کرد

در سال ۱۳۲۹، در آستانه بیست سالگی، در مسابقه‌های قهرمانی کشور، یعقوبی از قزوین شرکت کرد. او، عیسی باقرآبادی و رحیم عباسی، به نشان‌های طلا و نقره دست یافتند و تیم قزوین در مجموع، رتبه چهارم را به دست آورد.

در سال ۱۳۳۱، یعقوبی در وزن خود به مقام قهرمانی ایران رسید. در مسابقه‌های سال ۱۳۳۲، توانست به نشان طلا دست یابد. وی در سال ۱۳۳۳، با شکست دادن حسین ابراهیمیان (ملاقاسمی)، مقام اول دسته ۶۲ کیلوگرم کشور را به دست آورد. در سال ۱۳۳۴، در مسابقه‌های قهرمانی ایران در قزوین، یعقوبی با برتری بر جبار بایرام جهانی، مقام اول کسب کرد و تیم قزوین را بر سکوی دوم قهرمانی قرار داد.

در مسابقه‌های قهرمانی ایران در سال ۱۳۳۷، به وزن ۶۲ کیلوگرم رفت و پس از واگذاری این، آخرین حضور یعقوبی در مسابقه‌های قهرمانی ایران بود.

در ۱۹ سالگی در تیم ملی جای گرفت و در وزن ۵۷ کیلو در مسابقات جهانی هلسینکی (اولین دوره مسابقات جهانی به ثبت رسیده توسط فیلا) شرکت کرد. در مسابقه‌های جهانی ۱۹۵۴ توکیو، که نخستین و دومین نشان طلای کشتی ایران به دست آمد، سه قهرمان بزرگ: تختی، ملاقاسمی و یعقوبی، در رده‌بندی، رتبه پنجم را به دست آوردند.

درگذشت هم تیمی تختی

محمدمهدی یعقوبی پس از تختی، نصیری سرشت و امیررضا خادم، که چهار دوره در بازی‌های المپیک شرکت داشته‌اند، همراه با بزرگانی، چون عباس زند، موحد، مهدی‌زاده، نامجو و ... در سه دوره بازی‌های المپیک شرکت داشته است. نخستین بار در بیست سالگی (المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی) و در دسته ۵۷ کیلوگرم شرکت کرد و در دو المپیک ملبورن ۱۹۵۶ و رم ۱۹۶۰، حضور به فعال و پرثمری داشت.

او در المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی رتبه‌ای کسب نکرد، اما اوج درخشش در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن بود که به نشان نقره المپیک دست یافت. یعقوبی در المپیک ۱۹۶۰ رم هم در رده هفتم جدول رده‌بندی قررا گرفت.

در سه دوره از بازی‌های‌های المپیک که یعقوبی در آن شرکت داشت، وی دوازده کشتی برگزار کرد: سه کشتی را با ضربه فنی و پنج کشتی را با امتیاز برد، در دو کشتی دیگر با امتیاز مغلوب شد، یک کشتی را باضربه فنی باخت و یک دیدار را مساوی کرد.

عناوین و افتخارات محمدمهدی یعقوبی

بازی‌های المپیک

۱۹۵۲ هلسینکی، فنلاند موقعیتی کسب نکرد

۱۹۵۶ ملبورن، استرالیا نشان نقره (دسته ۵۷ کیلوگرم)

۱۹۶۰ رم، ایتالیا) رتبه هفتم (دسته ۵۷ کیلوگرم)

مسابقات جهانی

۱۹۵۱ هلسینکی، فنلاند نشان برنز (دسته ۵۷ کیلوگرم)

۱۹۵۴ توکیو، ژاپن رتبه پنجم (دسته ۵۷ کیلوگرم)

مسابقات قهرمانی ایران

۱۳۲۹ تهران نشان نقره (دسته اول بی‌وزن پهلوانی)

۱۳۲۹ تهران نشان نقره (دسته اول) (آزاد)

۱۳۳۱ تبریز نشان طلا (دسته دوم)

۱۳۳۲ اصفهان نشان طلا (دسته سوم)

۱۳۳۳ مشهد نشان طلا (دسته سوم)

۱۳۳۴ قزوین نشان طلا (دسته دوم)

۱۳۳۷ تهران نشان نقره (دسته سوم)

فستیوال‌ها

۱۹۵۵ ورشو، لهستان نشان طلا (دسته دوم)

۱۹۵۸ صوفیه، بلغارستان به نشانی دست نیافت.

آیا این خبر مفید بود؟