ظلم بنیاد مسکن به متقاضی مسکن ملی دماوند / پولت را پس بگیر و برو!

به گزارش رکنا، در یک سال اخیر به طور مستمر وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که امکان نقل و انتقال واحدهای طرح نهضت ملی مسکن در سراسر کشور به غیر وجود ندارد و هر گونه معامله در این مورد غیر قانونی و ممنوع است و همچنین مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی تاکید کرده است که هیچ متقاضی از این پروژه ها حذف نخواهد شد، اما طبق گفته برخی متقاضیان نه تنها هم اکنون خرید و فروش امتیاز واحدها در دفاتر رسمی کشور در حال انجام است، بلکه متقاضی را به دلیل عدم تکمیل سقف آورده در زمان معین در وضعیت انصراف قرار دادند و واحد او را به دیگری واگذار کرده اند.

در ادامه گفتگوی خبرنگار رکنا با متقاضی مسکن ملی دماوند، پروژه محک یک را بخوانید.

می گویند پولت را پس بگیر و برو، واحد را به دیگری واگذار کردیم!

یک متقاضی طرح نهضت ملی مسکن دماوند پروژه محک یک، در گفتگو با خبرنگار رکنا از حذف خود از این طرح خبر داد و گفت: من بهمن ماه سال 98 ثبت نام کردم و در سال 99 حدود 110 میلیون تومان در چند پرداختی واریز کردم و تا امروز آورده ام به 350 میلیون تومان رسیده است، اما می گویند انصراف بده و پولت را پس بگیر. می گویند برای یکی از ابلاغیه هایی که ارسال شده است پولتان واریز نشده است.

این متقاضی گفت: تمام پیامک ها تا امروز از سرشماره مسکن ملی ارسال شده اما این پیامک آخر که بعد از آن من را حذف کرده اند، از سرشماره دیگری غیر از بنیاد مسکن آمده است، اما بنیاد مسکن همیشه پیامک ها را با سرشماره مسکن ملی ارسال می کرد.

طرح+نهضت+ملی+مسکن+دماوند

 در تصویر پروفایل این متقاضی وضعیت انصراف داده شده و تاریخ ثبت نام این متقاضی را نشان می دهد

این متقاضی با بیان اینکه امتیاز این واحدها هم اکنون در سایت ها در حال خرید و فروش است، گفت: امتیاز واحدهای متقاضیانی که هیچ پولی تا امروز واریز نکردند و فقط ثبت نام اولیه را انجام داده اند، در سایت ها از 80 میلیون تا 700 میلیون تومان به فروش می رسد و من که طی 4 سال پول واریز کردم و ارزش پول 4 سال پیش با الان قابل قیاس نیست، می گویند بیا پولت را پس بگیر و برو، و وقتی می گویم چه کنم؟ می گویند، از اول ثبت نام کن و شروع کن پول واریز کردن. به همین سادگی!

این متقاضی با بیان اینکه پروژه ما قرار بود 220 واحدی باشد اما الان به هزار واحد هم رسیده است، گفت: قرار بود واحدها را طی یک سال و نیم با مبلغ آورده 250 میلیون تومان تحویل دهند و بعد بدقولی کردند و فقط شروع کردند بتن ریزی و هیچکدام را آماده نکردند. الان می گویند آورده شما باید 750 میلیون تومان باشد. من مشکلی ندارم. به آنها گفته ام اگر بدهکار هستم، بدهی خود را پرداخت می کنم و حتی حاضر هستم ضرر و زیان دیرکرد را هم پرداخت کنم، اما می گویند، نه. پولت را پس بگیر، واحد شما را به فرد دیگر واگذار کردیم.

می گویم؛ مگر می شود واحد من را به فرد دیگری بدهید؟ می گویند؛ بله، یک نفر دیگر بقیه پول شما را واریز کرد و واحد را به او دادیم. می گویم پس امتیاز یک نفر دیگر را که پولی واریز نکرده است را هم به من بدهید تا باقی پولش را پرداخت کنم. می گویند نه شدنی نیست. می گویم چطور برای من شدنی نیست، برای بقیه شدنی است؟!

به دلیل عدم تکمیل سقف آورده می خواهند من را حذف کنند

این متقاضی با بیان اینکه به دلیل عدم تکمیل سقف آورده من را حذف کردند، گفت: من حاضرم بیشتر واریز کنم. می گویند نمی شود، واحد را واگذار کردیم.

من حضوری به بنیاد مسکن تهران، بنیاد مسکن دماوند، وزارت راه و شهرسازی، اداره کل راه و شهرسازی تهران و زمین شهری رفتم، اما همه می گویند باید انصراف دهی، واحد را واگذار کردیم.

وی ادامه داد: به مسئول مربوطه هرچه التماس کردم و گفتم من کارگر هستم و این چند سال از زندگی ام و همه چیز زده ام و با سختی این پول را با مسافرکشی و کم کم با قرض و وام جمع کردم تا این همه سال واریز کنم و منتظر بودم ، ارزش پول من از آن زمان با امروز قابل مقایسه نیست، اما یک کلام می گوید؛ پولت را پس بگیر، واحد را به فرد دیگری داده ایم.

این متقاضی با بیان اینکه کتباً هیچ چیزی را به من ابلاغ نمی کنند تا بتوانم پیگیری کنم، گفت: می گویم؛ انصراف به معنی این است که من نمی خواهم، اما من می خواهم! خانه ندارم و مستاجر هستم و انصراف نمی دهم و این کاری که با من می خواهید بکنید، انصراف نیست و حذف است پس به صورت کتبی حذف من را ابلاغ کنید، اما هیچ ابلاغ رسمی به من نمی دهند و می گویند تنها کاری که می کنیم، این است که یک رسید به شما بدهیم تا حساب شما از بلوکه درآید و بروی پولت را پس بگیری.

وی در ادامه با بیان اینکه بدون اطلاع رسانی قبلی هر چند وقت یک بار سقف آورده افزایش یافت، گفت: در بازه های زمانی کوتاه در یک سال اخیر پیامک های مشابه مبنی بر واریز 90 و 95 میلیون تومان ارسال شده است. با توجه به اینکه قشر مخاطب این طرح، افراد بی بضاعت هستند، طبیعتا فراهم نمودن این مبالغ در بازه های زمانی کوتاه برای ما به سختی میسر است.

من یک راننده تاکسی هستم و با قرض و وام این مبالغ را فراهم نمودم به امید اینکه روزی خانه دار شوم. در  مراجعه حضوری من به مسکن ملی دماوند در اواخر آذر ماه سال گذشته، به بنده اظهار شد که تا آخر دی فرصت واریز مبلغ  95 میلیون تومان را دارم. در حالی که بخشی از مبلغ را اول دی واریز کردم و باقی را با قرض و وام از اطرافیان فراهم نمودم که آخر دی واریز نمایم، اواخر دی ماه 1402 پیامک انصراف برایم آمد. وقتی موضوع را پیگیری کردم، متاسفانه کادر مسکن ملی تغییر کرده بود و به من گفتند امتیاز من به فرد دیگری واگذار شده است!

من درخواست نمودم تا آخر دی باقی مبلغ مقرر را واریز نمایم و از وضعیت انصراف خارج شوم که گفتند امکان پذیر نیست و مبلغ واریز شده در این چند سال به بنده عودت داده می شود.

با چه استدلال، انصاف و عدالتی فقط می خواهند اصل مبلغ را بازگردانند؟! ما قشر ضعیف به دولت اطمینان کردیم که دسترنج زحمت خود را در اختیار نهاد دولتی قرار دادیم و انصاف نیست بعد از 4 سال که با پول ما پروژه را پیش بردند، به این آسانی امتیاز را پس بگیرند و اصل مبلغ که با تورم بی ارزش شده را برگردانند.

با چه وجدانی حق فرد دیگر را تصاحب می کنند؟

این متقاضی در ادامه گفت: با توجه به اینکه اولویت تحویل من نزدیک بود، اینکه هم اکنون با تکمیل واریزی من مخالفت می کنند و من را حذف کرده اند، چه توجیهی دارد؟! اینکه با چه وجدانی حق فرد دیگری را تصاحب می کنند، جای سوال دارد.

وی با بیان اینکه در طی 4 ماه اخیر به دفعات به مسکن ملی استان تهران و دماوند مراجعه نمودم که نتیجه ای حاصل نشد، گفت: می گویند برایت ابلاغیه ارسال کردیم. در حالی که من بعد از ارسال ابلاغیه 90 میلیون تومان واریز کردم و مسکن ملی هم برداشت نموده است.

وی گفت: خواهشمندم از آنجایی که حذف امتیاز مسکن ملی تبعات جدی در زندگی ام دارد و بنده متحمل ضرر مادی و معنوی بسیار می شوم، به نحو مقتضی در جهت انعکاس این مشکل و برقراری انصاف و عدالت اقدام بفرمایید. زیرا وقتی پروژه ای در کار نبود، من طی 4 سال پول واریز کردم و حالا که به این مرحله رسیده است، من را حذف کردند.

به گزارش رکنا، وزیر راه و شهرسازی دی ماه سال گذشته به متقاضیان قول داد که "متقاضیان خود به خود از طرح نهضت ملی مسکن حذف نمی شوند و متقاضیان فرصت دارند آورده خود را بیاورند."

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد که "متقاضیانی که هنوز آورده خود را نیاورده اند از این طرح حذف نمی شوند. مبالغ دریافت شده از این متقاضیان در هر مرحله 40 میلیون تومان است و اگر کسی آورده خود را نیاورده باشد ممکن است تا 300 میلیون تومان بدهی در حال حاضر داشته باشد و این پیامک ها ارسال می شود تا اگر کسی قصد ندارد آورده خود را بیاورد، اعلام کند تا این واحد به متقاضی دیگری ارائه شود و هیچ کدام از متقاضیان طرح مسکن ملی خود به خود لغو نمی شوند."

در پایان رکنا، آماده درج توضیحات یا پاسخ بنیاد مسکن دماوند و مسئولان وزارت راه و شهرسازی و پروژه نهضت ملی مسکن دماوند است.

*گزارش رکنا مربوط به خرید و فروش این واحدها در روز یکشنبه 16 اردیبهشت منتشر می شود.

امتیاز مسکن دماوند

 

گزارش های دیگر رکنا درخصوص طرح نهضت ملی مسکن در نقاط مختلف کشور به شهر زیر است:

*می توانی پرداخت کن، نمی توانی به سلامت! / بدعت جدید وزارت راه در پول گرفتن از مسکن ملی ها! (واوان، اسلامشهر، استان تهران)

*پروژه نهضت ملی مسکن شاهین شهر اصفهان به جای پیشرفت پسرفت داشته/ فقط پول می گیرند و دیگر هیچ! (شاهین شهر، استان اصفهان)

*وضعیت پروژه 600 واحدی مسکن ملی واوان اسلامشهر پس از 4 سال اسفبار است +تصاویر (واوان، اسلامشهر، استان تهران)

*متقاضیان مسکن ملی پاکدشت پورشه سوار نیستند!+ عکس و فیلم (پاکدشت، استان تهران)

*پروژه مسکن ملی واوان اسلامشهر با 40 درصد پیشرفت دهه فجر افتتاح می شود؟ (واوان، اسلامشهر، استان تهران)

*طرح نهضت ملی مسکن کازرون پس از 2 سال فقط یک زمین و دیگر هیچ! / شهرداری کازرون بیشترین همکاری را داشته است (کازرون، استان فارس)

*ظلم مسکن ملی رباط کریم به متقاضیان / پیمانکاران با زندگی مردم بازی می کنند (رباط کریم، استان تهران)

*زندگی متقاضیان مسکن ملی در حال فروپاشی است / به داد متقاضیان مسکن ملی شهرستان دماوند برسید! (دماوند، استان تهران)

*پروژه مسکن ملی پردیس گرانتر از واحدهای آماده تمام می شود / پول صاف کردن تپه ها را هم مردم باید بپردازند! (پردیس، استان تهران)

*پروژه مسکن ملی نصیرشهر فقط یک نام روی دیوار! / عملکرد ضعیف وزارت راه و شهرسازی در پروژه های مسکن ملی (نصیرشهر، استان تهران)

*عملکرد ضعیف وزارت راه و شهرسازی در پروژه های مسکن ملی هشتگرد / پس از 2 سال فقط یک گودال؟! + تصاویر (هشتگرد، استان تهران)

*اینجا قبرستان نیست مسکن ملی هشتگرد است / بیش از 2 هزار خانوار سرگردانند! + فیلم و عکس های تاسف بار (هشتگرد، استان تهران)

کدخبر: 992490 ویرایش خبر
لینک کپی شد
سمیه باغی دبیر: اصغر آزاددل
آیا این خبر مفید بود؟