پروژه نهضت ملی مسکن شاهین شهر اصفهان به جای پیشرفت پسرفت داشته/ فقط پول می گیرند و دیگر هیچ!

به گزارش رکنا، دولت ابراهیم رئیسی در حالی در آستانه سه سالگی قرار دارد که نه تنها از جزئیات ساخت 4 میلیون واحد مسکن، خبرهای دقیقی در دست نیست، بکله هنوز مشخص نیست بعد از 4 سال پروژه های طرح نهضت ملی مسکن در چه شرایطی به سر می برند و وزارت راه و شهرسازی نیز علاقه ای به اطلاع رسانی جزئیات این پروژه ها به رسانه ها و مردم ندارد. از آنجا که رسانه رکنا طی سال های گذشته و به درخواست متقاضیان به بررسی وضعیت برخی از این پروژه ها در شهرهای مختلف پرداخته است، در این گزارش نیز به وضعیت پروژه 920 واحدی نهضت ملی مسکن خانه کارگر شاهین شهر با پیمانکار شرکت دژدیس ، زیر نظر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان از زبان متقاضیان پرداخته است که در ادامه می آید.

در این گودال گیر کرده ایم و نمی دانیم باید چه کنیم!

یکی از متقاضیان این پروژه در گفتگو با رکنا گفت: سال 1398 پروژه اقدام ملی مسکن را ثبت نام کردیم و آبان ماه سال 1399 با ارسال اولین پیامک، اولین آورده خود به مبلغ 40 میلیون تومان را واریز کردیم و تقریبا به فاصله هر 6 ماه 40 میلیون تومان دیگر واریز کردیم تا امروز کل آورده ما به 430 میلیون تومان رسیده است. در حالی که فکر می کردیم همه آورده ما 430 میلیون تومان است و مابقی قرار است با وام تزریق و تکمیل شود، اما چند روز گذشته پیامک واریز 150 میلیون تومان از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان برای ما ارسال شد و همه ما را شوکه کرد و اعتراضات ما آغاز شد.

این متقاضی در ادامه گفت: با مراجعه به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان به ما گفته شد، قیمت واحدها به نرخ روز محاسبه می شود. به اداره کل راه‌ و‌ شهرسازی استان اصفهان مراجعه کردیم و به ما گفته شد، اگر همین امروز آپارتمان از بازار بخرید از آپارتمان های طرح نهضت ملی مسکن ارزان تر تمام می شود. زیرا در گذر زمان هزینه ها متفاوت می شود.

وی افزود: در حالی این پاسخ را به ما دادند که با پول مردم مسکن می سازند و به روز هم می خواهند پول بگیرند. چرا وقتی ساخت پروژه ها تمام می شود، به قیمت روز حساب می کنند و پول واحدها را به قیمت 4 سال دیگر با ما محاسبه می کنند.الان در منطقه شاهین شهر اصفهان خانه متری 10 میلیون تومان است و این واحدها را همین الان با ما متری 10 میلیون تومان محاسبه می کنند و حالا می گویند آورده شما باید یک میلیارد تومان باشد.

این متقاضی در ادامه گفت: پروژه های طرح نهضت ملی مسکن شهرضا، شهرکرد، زنجان و بسیاری از شهرهای اطراف که آنجا دوست، فامیل و آشنا داریم با 450 میلیون تومان آورده تمام و کلید آن تحویل داده شده است. بهانه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان این است که واحدهای شما با آنها فرق دارد و واحدهای شما 11 طبقه است، اما پاسخ ما این است، اگر واحدهای ما 11 طبقه است، تعداد واحدها حدود هزار واحد است و پول های بیشتری از مردم گرفته اید، اما به هیچ عنوان زیربار نمی روند.

این متقاضی در ادامه گفت: دو سال پیش به ما گفتند آورده شما 400 میلیون تومان باید باشد و حالا به ما می گویند که آورده شما باید یک میلیارد تومان شود. خدا عالم است که وقتی 50 درصد دیگر پروژه تکمیل شود، آورده ما را به دو میلیارد تومان می رسانند؟ واقعا ما از آینده هیچ خبری نداریم. می گوییم قرارداد، می گویند تا 80 درصد پروژه تکمیل نشود، ما قراردادی با شما نمی بندیم و مشخص نیست که چقدر خرج می شود تا با شما قرارداد ببندیم. واقعا در این گودال گیر کرده ایم و نمی دانیم باید چه کنیم.

وی با بیان اینکه متولی ساخت پروژه خانه کارگر شاهین شهر با پیمانکار شرکت دژدیس، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان است، گفت: این پروژه 920 واحد است و تقریبا 10 تا 11 بلوک دارد. طبق گفته خودشان این پروژه تاکنون 50 درصد پیشرفت کرده است. ما صادقانه می خواهیم این موضوع رسانه ای شود، شاید صدای ما به گوش مسئولین برسد و کاری برای ما بکنند. چون فکر می کنم اداره کل راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان دستشون باهم در یک کاسه است و اجازه نمی دهند که ما کاری از پیش ببریم و وقتی به نهاد و یا سازمان دیگری نامه نگاری می کنیم و هر کار دیگری که می کنیم، در آخر به این دو نهاد ختم می شود و نمی گذارند صدای ما به جاهای بالاتری برسد. حالا قرار است در روزهای آینده به استانداری مراجعه کنیم تا شاید مشکلمان حل شود.

باید سرمان را بگذاریم و بمیریم / آیا شما مسلمان هستید؟

طرح نهضت ملی مسکن شاهین شهر اصفهان

متقاضی دیگر پروژه 920 واحدی طرح نهضت ملی مسکن شاهین شهر اصفهان گفت: با مراجعه به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اصفهان طرح موضوع کردیم و رئیس این سازمان به ما پاسخ داد که این پروژه 150 نفر کارگر دارد. پاسخ ما این است، وقتی یک پروژه حدود هزار واحدی را با 150 نفر کارگر جلو می برند، مشخص است که وضعیت متقاضیان این می شود و با این تعداد کارگر حالا حالاها واحدهای ما تکمیل نمی شود و افزایش قیمت به بیش از این ها خواهد رسید.

وی تاکید کرد: ما به رئیس بنیاد مسکن گفتیم، سال 1399 طلای خود را گرمی 900 هزار تومان فروختیم و الان به گرمی 3.5 میلیون تومان رسیده است. واحدهای نهضت ملی مسکن برای خودتان، طلای ما را برگردانید. ما اصلا پروژه های نهضت ملی مسکن را نمی خواهیم. پول ما را به روز محاسبه و به ما برگردانید. برای ما پیامک واریز 150 میلیون تومانی ارسال کرده اند. ما به رئیس بنیاد مسکن گفتیم، آیا باید دزدی کنیم و این پول را تهیه کنیم؟ یک کارگر از کجا 150 میلیون تومان پول بیاورد؟ حقوق من 10 میلیون تومان است. من کارمند دولت هستم. من معلم هستم. چی بخورم؟ چی بپوشم؟ ما پول ساخت پروژه ها را پرداخت کرده ایم، حالا چرا باید تاوان کم کاری پیمانکار و متولیان ساخت این پروژه را بپردازیم.

این متقاضی در ادامه گفت: چرا فقط این پروژه در استان اصفهان ناتمام مانده است؟ چرا ما را گول می زنید؟ پول هایی که از ما گرفتید را چه کار کردید؟ مگر دی ماه پارسال که به بنیاد مسکن مراجعه کردیم، قول ندادند که هر هفته پیشرفت کار را به ما نشان دهند و حتی یک فرد را نماینده ما انتخاب کردند، الان آن نماینده کجاست؟ چرا فقط پروژه شاهین شهر در این وضعیت است؟ چرا وقتی ما این پروژه را با پروژه های دیگر استان مقایسه می کنیم، بهانه می آورند. چرا پروژه فولادشهر با 270 میلیون تومان آورده، تحویل متقاضی شده است.

وی افزود: بنیاد مسکن ابتدا به ما گفت، واحدها متری 2 میلیون و 700 هزار تومان که 100 متر آن 270 میلیون تومان می شود و با 500 میلیون تومان وام، تحویل خواهیم داد، اما تا امروز 430 میلیون تومان آورده داشته ایم. اگر همین سال گذشته 430 میلیون آورده ما را با وام 500 میلیون تومانی به ما می دادند، با 930 میلیون تومان بهترین نقطه شهر خانه می خریدیم. همین امروز می توانیم با یک میلیارد تومان خانه بخریم. حرف ما این است، چرا باید 10 برابر پول پرداخت کنیم؟ خدا رو خوش می آید؟ مگر ما دزد هستیم؟ مگر ما ایرانی نیستیم؟ یک درصد خودتان را به جای ما بگذارید.

این متقاضی گفت: در جلسه ای که با بنیاد مسکن داشتیم، گفتیم، واحدهای نهضت ملی مسکن مال شما، پول ما را بدهید، می توانیم همین امروز خانه چند سال ساخت بخریم. آیا همان زمان به ما گفتید که باید یک میلیارد تومان آورده داشته باشیم؟ می گویند تورم، مگر تورم آورده هایی که ما با هزار سختی جور کردیم و طلا، خودرو و سرمایه های خود را به باد دادیم، حساب می کنند؟ می گویند همه آورده های خود را واریز نکرده اند. چرا افرادی که آورده های خود را تا امروز واریز نکرده اند را از پروژه ها حذف نمی کنید که ما جور آنها را نکشیم؟ چگونه با حقوق 10 میلیون تومان از پس آورده 150 میلیون تومانی برآییم؟ یا بگویید باید سرتان را بگذارید و بمیرید و یا یک راهکاری جلوی پای ما بگذارید. بنیاد مسکن می گوید چرا ما باید جلوی پای شما راهکار بگذاریم و از دولت بخواهید. ما پاسخ دادیم، شما خودتان را نماینده دولت می دانید. شما نماینده متقاضیان هم هستید و باید طرف ما باشید. مگر مسلمان نیستید؟ یا شما طرف متقاضیان هستید یا ذی نفع هستید؟

این متقاضی در ادامه گفت: در جلسه با بنیاد مسکن گفتیم ما می خواهیم روند ساخت 920 واحد را ببینیم، چرا هیچ وقت این واحدها را ندیدیم؟ چرا لیست 920 متقاضی را به ما نشان نمی دهید؟ به خدا قسم همه شما این پروژه ها را دارید می فروشید. خسارت ما را بدهید و ما می رویم. چگونه است از ما خسارت می گیرید و با تورم چند برابر از ما پول می گیرید؟ چرا پیمانکار خسارت تاخیر ساخت که دو سال پروژه خوابید را پرداخت نمی کند؟ پولی که در این دو سال از متقاضیان گرفتند را چه کار کردند که الان ما باید تاوان کم کاری پیمانکار را بپردازیم؟ بالابر پروژه از کار افتاد و 6 ماه کار را خواباندید. به بهانه کرونا دو سال پروژه را خواباندید. اما پول و آورده ما را سر وقت از ما گرفتید. درآمد یک سال ما که نخوریم، نپوشیم، مریض نشویم، و هیچ کاری نکنیم حدود 100 میلیون تومان است. شما مسلمان هستید؟ اگر مسلمان هستید، جواب ما را بدهید. اگر مسلمان نیستید، استعفا دهید. به قرآن و پیغمبر این پروژه ها به کسی وفا نمی کند. اگر 4 نفر شما استعفا می دادید، درد ملت را می فهمیدند.

می گویند پروژه 10 درصد پسرفت داشته است! / ما باید تاوان بی کفایتی ها را بپردازیم

طرح نهضت ملی مسکن شاهین شهر اصفهان

این متقاضی تاکید کرد: در جلسه با بنیاد مسکن گفتیم، به ما بگویید چقدر دیگر باید پرداخت کنیم، یا می گوییم می توانیم و یا می گوییم نمی توانیم و ما را به خیر و شما را به سلامت. می گویند هنوز وام بانکی تزریق نشده است، پاسخ ما این است که وقتی با معطلی و کم کاری پیمانکار پروژه پیشرفت نداشته است، بانک برچه اساسی باید منابع تزریق کند؟ 150 نفر کارگر سر پروژه 920 واحدی که از 920 نفر پول گرفته اند و در حال گرفتن هستند، گذاشتند. چرا به شعور ما توهین می کنند؟ همان یک میلیارد را قرارداد بنویسند و ما امضا می کنیم. بعد از چند سال هنوز نازک کاری واحدها شروع نشده است. سال گذشته به ما گفتند پروژه 60 درصد پیشرفت داشته است و الان می گویند 50 درصد. مگر ممکن است پروژه 10 درصد پسرفت داشته باشد؟ می ترسیم سال دیگر بگویید 30 درصد پیشرفت داشته است.

وی در ادامه گفت: ما طلا فروختیم. اگر طلاهای خود را نگه داشته بودیم، الان میلیاردی بود. به ما می گویند مگر ما می دانستیم که شب بخوابیم و صبح بلند شویم دلار 70 هزار تومان می شود، اما دروغ می گویند، همه می دانستند وضعیت به اینجا می رسد. حالا ما باید تاوان تاخیر کار آنها را بپردازیم. وقتی نمی توانید جوابگوی ما باشید به اصفهان اعلام کنید و استعفا دهید. رئیس بنیاد مسکن به ما گفت چه من باشم و چه نباشم وضعیت نهضت ملی مسکن در کشور تعریف شده است. اما پس چرا پروژه های فولادشهر، شهرکرد و بهارستان در همین اصفهان تحویل شده است و بنیاد مسکن نتوانسته تحویل دهد.

این متقاضی در ادامه گفت: با این وضعیت می خواهند در خوش بینانه ترین حالت با دو میلیارد تومان خانه خام را به ما تحویل دهند. این در حالی است که در همان منطقه خانه با کابینت و شیرآلات یک میلیارد و 300 هزار تومان است. این پروژه با این تعداد کارگر تا 5 سال دیگر شاید 80 درصد تکمیل شود و بعد می خواهند واحدها را به ما 20 میلیارد تومان بدهند؟ آیا ما باید تاوان بی کفایتی ها را بپردازیم؟

وی افزود: پروژه برکت نهضت ملی مسکن زنجان با 450 میلیون تومان آورده و 700 میلیون تومان وام تحویل متقاضیان داده شده است. حالا ما چرا باید یک میلیارد آورده داشته باشیم؟ همین یک میلیارد آورده را امضا کنند و به ما بدهند. ما جلسه خود با بنیاد مسکن را با اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان در میان گذاشتیم و آنها به ما گفتند این پروژه به ما ارتباطی ندارد و متولی و مسئول ساخت این پروژه بنیاد مسکن است و در آخر گفتند به استانداری مراجعه کنید.

این متقاضی در آخر گفت: به ما می گویند واحدها را به روز حساب می کنیم، اما روز اول حرف دیگری گفتند. روز اول گفتند آورده شما 270 میلیون تومان باید باشد و حالا می گویند یک میلیارد تومان، آن هم با 50 درصد پیشرفت. مگر قرار نبود آورده های ما براساس پیشرفت پروژه باشد؟ بنیاد مسکن به ما می گوید با 430 میلیون تومان مگر کسی به شما خانه می دهد؟ پاسخ ما این است که مگر همین امروز 430 میلیون تومان را واریز کرده ایم؟ من 400 گرم طلا را گرمی 300 هزار تومان فروختم. با آورده اولیه  40 میلیون تومانی همان زمان خودرو 206 می شد خرید و حالا همان 206 بالای 400 میلیون تومان است. آن زمان دلار 10 هزار تومان بود و حالا چقدر است؟ به ما می گویند اگر قیمت ها افزایش یافته است و تحویل تاخیر دارد به دلیل مشاعات است، اما حرف ما این است که مگر در سندی که قرار است به ما بدهند، مشاعات هم در آن قید می شود؟ ما شکایت خود را به کجا ببریم؟ ما دار و ندار خود را فروختیم و دیگر چیزی برای فروختن نداریم و حالا باید 150 میلیون تومان دیگر جور کنیم، چه تضمینی است که دوباره از ما پول نگیرند؟

گزارش های دیگر رکنا درخصوص طرح نهضت ملی مسکن در نقاط مختلف کشور به شهر زیر است:

*اینجا قبرستان نیست مسکن ملی هشتگرد است / بیش از 2 هزار خانوار سرگردانند! + فیلم و عکس های تاسفبار

*عملکرد ضعیف وزارت راه و شهرسازی در پروژه های مسکن ملی هشتگرد / پس از 2 سال فقط یک گودال؟! + تصاویر

*پروژه مسکن ملی نصیرشهر فقط یک نام روی دیوار! / عملکرد ضعیف وزارت راه و شهرسازی در پروژه های مسکن ملی

*پروژه مسکن ملی پردیس گرانتر از واحدهای آماده تمام می شود / پول صاف کردن تپه ها را هم مردم باید بپردازند!

*زندگی متقاضیان مسکن ملی در حال فروپاشی است / به داد متقاضیان مسکن ملی شهرستان دماوند برسید!

*ظلم مسکن ملی رباط کریم به متقاضیان / پیمانکاران با زندگی مردم بازی می کنند

*طرح نهضت ملی مسکن کازرون پس از 2 سال فقط یک زمین و دیگر هیچ! / شهرداری کازرون بیشترین همکاری را داشته است

*پروژه مسکن ملی واوان اسلامشهر با 40 درصد پیشرفت دهه فجر افتتاح می شود؟

*متقاضیان مسکن ملی پاکدشت پورشه سوار نیستند!+ عکس و فیلم

*وضعیت پروژه 600 واحدی مسکن ملی واوان اسلامشهر پس از 4 سال اسفبار است +تصاویر

کدخبر: 990321 ویرایش خبر
لینک کپی شد
سمیه باغی دبیر: اصغر آزاددل
آیا این خبر مفید بود؟