پشت پرده کشتار مرغ های تریاکی در کشور !
حجم ویدیو: 9.79M | مدت زمان ویدیو: 00:01:19

مرغ های تریاکی امروز هم خبرساز شد. امروز جمعه 16 مهرماه 1400خبری مبنی بر این که در گوشت مرغ مواد مخدر تریاک وجود دارد و مرغ های تریاکی در بازار به دست مردم می رسد، در شبکه های مجازی دست به دست شد. خبر مرغ های تریاکی از قول علیرضا رفیعی پور به عنوان رئیس سازمان دامپزشکی ایران نقل قول گردید. در خبر مرغ های تریاکی آمده است که اکثر مرغداران قبل از سربریدن مرغ ها، در آب مصرفی آنها تریاک می ریزند تا مرغ ها دچار یبوست شده و وزنشان بالا برود. اما ماجرای انتشار خبر مرغ های تریاکی چیست؟

به گزارش اقتصادی رکنا، در خبر مرغ های تریاکی به این موضوع اشاره شده است که دلیل اینکه مردم در تهران و شهرستان‌ ها بعد از مصرف مرغ احساس رخوت می‌ کنند، وجود تریاک در گوشت‌ های تولیدی است.

ماجرا چیست؟

این در حالی است که با پیگیری های رکنا مشخص شد که این خبر برای بیش از 2 سال گذشته است و همان زمان نیز تکذیب شده است. همچنین قابل ذکر است که علیرضا رفیعی پور، از سال 96 تا اردیبهشت سال 99 به عنوان رئیس سازمان دامپزشکی کشور منصوب بوده است و پس از آن تا به امروز ریاست این سازمان برعهده دکتر علی صفر ماکنعلی است.

علیرضا رفیعی پور همان زمان ضمن تکذیب این خبر، گفت: خبری که در شبکه‌ های اجتماعی به نقل از بنده مبنی بر استفاده از ماده‌ای مخدر (تریاک) در غذای مرغ به منظور افزایش وزن آنها منتشر شده، کذب محض است.مطالبی که درباره مصرف این ماده مخدر توسط مرغ‌ها مطرح شده است هیچ دلیل و مستندی ندارد و موارد ذکر شده در این خصوص خنده‌دار است .

رفیعی‌ پور گفت: سازمان دامپزشکی کشور از طریق مراجع قضایی پیگیری‌های لازم برای برخورد قانونی با افرادی که این اخبار کذب را منتشر کرده‌اند، در دستور کار دارد.

وی افزود: تا کنون با هیچ موردی مبنی بر استفاده از ماده مخدر در غذای مرغ مواجه نشده‌ایم و هر کس چنین ادعایی دارد باید آن را به اثبات برساند. قطعاً اگر چنین مواردی وجود داشت، سازمان دامپزشکی با آن مواجه می‌شد و نکته جالب این است که بنده مصاحبه‌ای به این شکل با هیچ رسانه‌ای نداشتم.

در این خصوص گفتگوی رکنا با محمدعلی کمالی سروستانی، مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی را بخوانید:

این خبر یک خبر جعلی است

مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی، ضمن تکذیب این خبر گفت: این حرف رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیست. خبر مربوط به دو سال و نیم پیش است و همان زمان هم تکذیب شد. افرادی هم که در این خبر نام برده شده اند، هم اکنون در اتحادیه حضور ندارند.

وی افزود: این خبر یک خبر جعلی است و فقط برای برهم زدن اذهان عمومی منتشر شده است. هیچ مستند بیولوژیکی و علمی درباره این خبر وجود ندارد. لذا به شدت تکذیب می شود.

کمالی سروستانی در آخر تاکید کرد: سازمان دامپزشکی در کلیه کشتارگاه ها از حوزه تولید در مرغداری‌ ها تا پرورش، کشتار و توزیع نظارت کامل دارد و کشتارگاه ها هم افت لاشه می زنند. همچنین در دستگاه گوارش مرغ یک معده وجود دارد و خوراکی در خود نمی تواند نگهداری کند. لذا این خبر از اصل جعلی است.

آیا این خبر مفید بود؟