احتمالا چند روز آینده آب به هامون می رسد/ آب نباید صرف آلبالو و شفتالو شود/ دغدغه هدر رفت آب در ایران بیشتر یک جریان پوپولیستی است

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، 22 مارس از سوی سازمان ملل متحد به نام روز جهانی آب،این مایه حیات بشریت نامگذاری شده  است.

این  رویداد بین المللی به موضوعاتی همچون توجه به اهمیت دسترسی جهانی به امکانات آب پاک، بهسازی و بهداشت آب در کشورهای در حال توسعه تاکید دارد و حمایت از مدیریت پایدار منابع آب شیرین را مورد توجه قرار می دهد.

محمد درویش فعال محیط زیست درباره اهمیت این روز در ایران با توجه به اینکه چندین دهه خشکسالی را پشت سر گذاشته به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت:به طور متوسط و میانگین یک چهارم بارندگی ها در سفره های زیر زمینی اندوخته می شود. پس بنابراین اگر فرض بکنیم که میانگین بارندگی کشور به سطح نرمال برسد با این میزان بارندگی که حدود 230 میلیمتر اعلام شده است حدود 55 میلیمتر آن در سفره های زیر زمینی نفوذ می کند.

200متر سطح سفره آب زیر زمینی در طول 4 دهه اخیر پایین رفته است

وی در ادامه افزود: با توجه به گزارشی که شرکت منابع آب ایران منتشر کرده و گفته 200 متر سطح سفره آب زیر زمینی در طول 4 دهه اخیر پایین رفته است و این بارندگی حدود 55 میلی مترش را جبران می کند پس نباید انتظار داشته باشیم حتی بارندگی های فراتر از حد نرمال هم خطا ی مدیریتی 40 ساله در حوزه آب را جبران کند.

تا از خون این سرزمین برای تولید ثروت استفاده می شود نمی توان امید به بهبود منابع آبی داشت

درویش می گوید: بارندگی های اخیر فقط سبب شد که هموطنان کمتری در خطر کمبود آب شرب قرار بگیرند و ترس کشاورزان از بی آبی ها را کاهش داد،اما مشکل ما زمانی حل خواهد شد که روشهای تولید ثروت در کشورر تغییر بکند و با فروش و هدر رفت منابع آبی در کشت و صنعت این اشتباه تاریخی اصلاح شود.خام فروشی های نظام اقتصادی ویرانگر است.اگر این اشتباه اصلاح نشود هرگز این  وطن ،وطن نمی شود .تا از خون این سرزمین برای تولید ثروت استفاده می شود نمی توان امید به بهبود منابع آبی داشت.

باید اجازه بدهند نیروهای انسانی نخبه در کشور بمانند و فعال باشند

این فعال زیست محیطی ادامه داد:باید اجازه بدهند نیروهای انسانی نخبه در این کشور بمانند وشرایط برای فعالیت آنان فراهم باشد و آنها برای کشور  با دانایی و دانش شان تولید ثروت کنند. باید به سوی بالفعل کردن استعدادهای بالقوه برویم باید به سمت استحصال انرژی خوشیدی و ایجاد زیر ساخت های توسعه گردشگری برویم و به این واسطه تولید ثروت کنیم. این ها مزیت های واقعی این کشور است و به ایجاد ثروت می انجامد تا زمانی که این اتفاق نیفتد ما نباید به این بارندگی ها دلخوش شویم.

مدیریت سیلابی که برای هدر رفتن آب در کشاورزی است، بهتر است که نباشد

وی در خصوص مدیریت سیلاب معتقد است :مدیریت سیلابی که هدفش ذخیره آب برای هدر رفتن در کشاورزی است،همان بهتر که نباشد. همان بهتر که این آبها از دست دست مدیران بی خرد به دریا ها و تالاب ها ریخته شوند.حداقل به تالاب های مرکزی سرازیر شوند تا توان زیستی تالاب ها را افزایش دهند.

این کنشگر محیط زیست ادامه داد: در کشور صدها دلار هزینه می کنیم تا با آب تولید برق کنیم و بلد نیستند اما بلد نیستم با برق تولید ثروت کنیم. این برق چه فایده ای دارد وقتی نمی تواند به تولید ثروت ختم شود. آبی که به کشت هندوانه مصرف می شود و صادر می شود همان بهتر که به بهبود اکوسیستم دریای عمان و خلیج فارس  کمک کند.

دغدغه هدر رفت آب، در اینجا بیشتر نمایش است

درویش تاکید کرد: دغدغه هدر رفت آب بیشتر یک نمایش است و بسیاری از این نگرانی ها یک جریان پوپولیستی است وگرنه یک سرزمین نیاز دارد که رودخانه هایش از سیراب و تالاب جاری از آب باشد.ما برای حقابه تالاب ها به 40میلیارد متر مکعب آب از بارندگی ها  نیاز داریم و باید این حقابه را به رسمیت بشناسیم. این کار غلطی است که با زدن  سدهای زیاد ،عملیات آبخیز داری ساده محور و انحراف آب رودخانه ها و طرح های انتقال آب برای تامین نیازهای کوتاه مدت و غلط، نظام آب شناختی کشور را با یک فاجعه روبه رو کنیم.

هنوز به تالاب گاوخونی آب نرسیده است اما بسیاری از تالاب ها سیراب شده اند

وی در پاسخ به اینکه بارندگی های اخیر  در احیای تالاب ها و مخصوصا تالاب گاوخونی چقدر تاثیر دارد گفت: هنوز به تالاب گاوخونی آبی نرسیده است اما پیش بینی می شود در جریان بارش های اخیر و سرریز سدها این تالاب هم سیراب شود.بارندگی های اخیر  بسیاری از تالاب ها را سیراب کرده و بهبود داده است .

امید است ظرف چند روز آینده به هامون هم آب برسد

درویش اعلام کرد: امید است ظرف چند روز آینده با توجه به سررریز سد کجکی در افغانستان،به هامون هم آب برسد ولی شرط احیای تالاب این است که حقابه تالاب را سازمان  حفاظت محیط زیست به کمک وزارت نیرو تامین کند و تحت هر شرایطی بعد از تامین آب شرب و قبل از تامین مصارف کشاورزی و صنعت آن را به رسمیت بشناسد نه اینکه حالا یک آبی از دستشان در برود و آن وارد جازموریان ،هورالعظیم و یا شادگان شود.

وی درباره عملکرد مدیران استان اصفهان با این نقد گفت: استان اصفهان که شاخص توسعه یافتگی در کشور است هنوز مدیرانش به این درک ودرایت نرسیده اند که تامین آب تالاب گاوخونی را پیش از تامین آب صنایع در اولویت قرار  دهند و آب را صرف کاشت آلبالو و شفتالو نکنند.

 

کدخبر: 982343 ویرایش خبر
لینک کپی شد
منیره چگینی آزاده مختاری
آیا این خبر مفید بود؟