هوای 9 استان کشور زمستانی میشود

به گزارش رکنا به نقل از سازمان هواشناسی کشور، بر اساس هشدار نارنجی هواشناسی رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف و کولاک برف امروز (چهارشنبه) و فردا (پنجشنبه) برخی مناطق کشور را فرا می‌گیرد.

این شرایط امروز (چهارشنبه) در استان‌های «خوزستان، ایلام، لرستان، کرمانشاه» و پنجشنبه در استان‌های «آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، کرمانشاه، خوزستان، ایلام، قزوین، البرز، تهران و مرکز و جنوب اردبیل» حاکم می‌شود. برای سایر استان‌ها بارندگی با شدت کمتر پیش‌بینی شده است.

فعالیت سامانه در مناطق ذکر شده سبب بروز اثرات مخاطره آمیزی همچون «لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت، خسارت به صنعت کشاورزی» می‌شود.

توصیه می‌شود در هنگام سفر با خودرو از به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی اطمینان کرده و از هرگونه اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها پرهیز شود.

همچنین توصیه می‌شود از فعالیت‌های کوه‌نوردی، چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع خودداری شود.

«اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها در نواحی سردسیر و آمادگی برای برف‌روبی توسط دستگاه‌های مربوطه» از دیگر توصیه‌ها برای مواجهه مناسب با این شرایط است.

مدیر کل هواشناسی گلستان، امان محمد کمالی نیز اظهار کرد: از عصر فردا (پنجشنبه) و با ورود سامانه بارشی از غرب، افت ۶ درجه‌ای دما در گلستان پیش بینی شده و به تدریج آسمانی ابری، توأم با بارش باران و مه‌‎ خواهد بود.

مدیر کل هواشناسی گلستان افزود: تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی بیانگر آن است که این سامانه سرد تا ظهر شنبه در گلستان ماندگار است.

وی گفت: در مدت زمان فعالیت سامانه بارشی طغیان رودخانه‌ها محتمل بوده و ضرورت دارد تا گردشگران از اتراق در حاشیه رودخانه‌های استان خودداری کنند.

مدیرکل هواشناسی گلستان گفت: لغزندگی جاده، اختلال در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی و احتمال آبگرفتگی محدود معابر از جمله مخاطرات این سامانه است که احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت کوهنوردی و انجام تمهیدات پیشگیرانه لازم توصیه می‌شود.

کدخبر: 877888
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟