افزایش کودکان کاری که مادران سرپرست خانوار دارند /  زنان در مشاغل غیر رسمی آسیب بیشتری می بینند

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تایید کرد که شکاف جنسیتی در پرداخت دستمزد در کشور وجود دارد و در برخی موارد حتی برخی زنان در شرایط اقتصادی کنونی، در ازای 2 الی 3 میلیون تومان هم کار می کنند تا شرافتمدانه زندگی کنند. به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، طی چند دهه اخیر، نقش زنان در بازار کار بسیار تغییر کرده و در اکثر کشورها، سطح تحصیلات زنان و مشارکت آن ها در بازار کار رو به رشد بوده است. با این حال، هنوز در برخی از کشورها زنان دستمزد کمتری نسبت به مردان با ویژگی های یکسان دریافت می کنند. این پدیده که در ادبیات بازار کار، شکاف جنسیتی  دستمزد نام دارد، زمانی در بازار کار ظاهر می شود که نیروی کار زن و مرد، با بهره وری نهایی یکسان، دستمزد متفاوتی دریافت کنند. 

کرونا زنان را فقیرتر کرد

در این خصوص، سهیلا جلودارزاده ، نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و فعال سیاسی،  در گفت و گو با رکنا با اشاره به اینکه از شکاف دستمزد جنسیتی آمار جدیدی در دست نیست، گفت: بعد از وقوع کرونا و به هم ریختگی وضع اقتصادی، بیکاری نسبت به قبل بیشتر شد و این باعث شده که برخی زنان به ازای دو الی سه میلیون، کار کنند تا نانی برای خوردن داشته باشند. 

او در ادامه افزود: در مورد آقایان این اتفاق کمتر رخ می دهد چون برایشان فرصت های شغلی متفاوتی ایجاد می شود. زنان در مشاغل غیر رسمی در جامعه آسیب بیشتری دیدند. همچنین در مشاغل رسمی، باز هم آمارها مربوط به قبل از شیوع کرونا است.

جلودارزاده همچنین به آسیب های خروج زنان از مشاغل مختلف اشاره کرد و گفت: با این خروج در درجه اول، به زنان سرپرست خانوار در چنین شرایط اقتصادی، آسیب جدی وارد می شود.همچنین با گرانی سرسام آور قیمت ها این زنان نمی توانند بار زندگی را بر دوش بکشند و  این اتفاق باعث شده تا کودکان کار نیز افزایش پیدا کنند یعنی کودکانشان برای کمک به مادران وارد چرخه کار شدند. از طرف دیگر زنان تحصیل کرده ای هم هستند که با مشغول به کار شدن می توانند باری را از دوش خانواده بردارند که متاسفانه این افراد هم نمی توانند فعالیت درخوری داشته باشند.

وی در ادامه در پاسخ به اینکه چرا زنان با حقوق کمتر در مشاغل غیر رسمی نسبت به مردان به کار گمارده می شوند، افزود: وقتی زنی نمی تواند حقوق قانونی خودش را دریافت کند، مجبور است برای اینکه زندگی شرافتمندانه ای داشته باشد با هر دستمزدی کار کند. اینکه برخی مردان نسبت به اینکه اینگونه افراد، بازار کار را بر هم می زنند و باعث می شوند دستمزدها پایین بیاید، درست نیست و این اعتراضات باید متوجه اقتصاد است و اشتغال زایی کم کشور باشد. نباید زنان و مردان رو به روی هم قرار بگیرند و مشکلات امروز، ناشی از سیاست های دولت هاست.

 

کدخبر: 828137
لینک کپی شد
زهرا علی هاشمی
آیا این خبر مفید بود؟