تهران در شرایط خفگی/ بخش خصوصی به کمک بیاید + فیلم
حجم ویدیو: 26.49M | مدت زمان ویدیو: 00:03:37

آلودگی هوای تهران دوباره سلامتی شهروندان را به خطر انداخته است. مردم درمانده از ترافیک شهری حالا باید آلودگی شدید تهران را نیز تحمل کنند و هیچکس نیز به سلامت آنها توجه نمی کند.

هوای ۲۳ ایستگاه تهران در شرایط اضطرار است این را شب گذشته شاهسونی، رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت اعلام کرد و تاکید داشت :آلودگی هوا معضل جدی پایتخت تبدیل شده است کارگروه شرایط اضطرار استان تهران سلامت مردم را جدی بگیرد.گروه‌های حساس، سالمندان، بیماران تنفسی و قلبی، زنان باردار و کودکان  تا حد امکان در سطح شهر تردد نکنند همچنین ورزشکاران از ورزش در فضای باز پرهیز کنند و افرادی که باید در محل کار حاضر شوند کمتر در فضای باز حضور داشته باشند.

این در حالی است که جعفر شربیانی عضو شورای شهر تهران در زمینه آلودگی هوای تهران می گوید: مساله ترافیک و آلودگی هوا تنها با راه حل علمی و اصولی رفع می شود. اگر پدیده اینورژن (وارونگی دما) در شش ماهه دوم سال را از معادله کنار بگذاریم، آنگاه میتوان بین ترافیک و تراکم بالا(انسانی،خودرو و...) با آلودگی هوا رابطه مستقیم پیدا کرد.

او ادامه می دهد: آمار روزهای پاک در سنوات گذشته نشان می‌دهد که طرح‌هایی چون شناور ساختن ساعات آغاز به کار دستگاهها و ادارات دولتی و خصوصی، ایجاد محدوده طرح ترافیک،طرح زوج و فرد و تعطیلی عمومی عملاً نتوانسته مسئله ترافیک و آلودگی تهران را حل کند.

مهدی بابایی عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره این مسئله که شهر تهران رها شده است و آلودگی هوا جان شهروندان را در حالی به خطر انداخته است که خبری از مدیریت شهری در برابر ابرچالش های تهران نیست گفت: موضوع آلودگی هوا در غالب راه حل یک شب قابل حل نیست و باید به صورت بنیادی به آن توجه کرد. هم اکنون ما با کم کاری های دوره قبل مواجه هستیم. دوره قبلی مدیریت شهری نه نسبت به تامین ناوگان برای اتوبوسرانی و نه برای تامین واگن مترو اقدام کرده است.

او افزود: امروز شاهد کمبود و فرسودگی در بخش حمل و نقل عمومی هستیم که همین مسئله به آلودگی هوای تهران دامن زده است. البته شورای اسلامی شهر تهران هم اکنون با مصوبه ای شهرداری را موظف به اورهال ناوگان اتوبوسرانی و مترو کرده است. همچنین تخصیص بودجه به صورت صددرصد برای حوزه حمل و نقل عمومی مد نظر قرار گرفته است

بابایی تاکید کرد: ما در شورای شهر تهران پیگیری هایی را از شهردار  داشتیم که در همین راستا آقای زاکانی جلساتی با وزارت کشور داشته است تا بتواند حق حمل و نقل عمومی را که دولت وظیفه داشته در یک دهه اخیر به شهرداری پرداخت کند اما از آن امتناع کرده است را دریافت کند.

او افزود: رئیس جمهور  قول های مساعدی داده اند تا یک قسمتی از تعهدات دولت را شهرداری جذب کند تا اقدامات موثری از سوی شهرداری تهران انجام شود.

عضو کمیسیون محیط زیست در پاسخ به این سوال که با کمبود  3500 دستگاهی اتوبوس و 1500 دستگاهی واگن روبرو هستیم که تامین آنها چند سال به طول خواهد انجامید. حال آیا قرار است مردم سالها آلودگی هوا را تحمل کنند یا اقدامات دیگری مد نظر شهرداری است تاکید کرد: رویکرد سنتی می گوید که ما باید بر اساس بودجه شهرداری تهران برنامه ریزی های لازم را انجام دهیم. اما این موضوع که با بودجه شهرداری تهران عقب ماندگی ها را جبران کنیم امکان پذیر نیست. فلذا باید سهم دولت درخواست شود.

عضو شورای شهر تهران در پایان خاطر نشان کرد: باید به دنبال مشارکت بخش خصوصی در زمینه حمل و نقل عمومی شهر تهران باشیم. البته هم اکنون در حال بررسی این مسئله هستیم و شهرداری در حال تنظیم دستورالعمل های لازم در این زمینه است.

آیا این خبر مفید بود؟