تالاب جازموریان یک قدم مانده به خشک شدن کامل / مطالبه مردم کرمان از رئیس جمهور + فیلم
حجم ویدیو: 15.81M | مدت زمان ویدیو: 00:02:09

تالاب جازموریان / تالاب جازموریان در جنوب کرمان قرار دارد. تالاب جازموریان به دلیل آبگیری سد جیرفت و عدم تامین حقابه زیست محیطی آن در معرض خشک شدن کامل قرار دارد. خشک شدن تالاب جازموریان منجر به بروز معضلات زیست محیطی زیادی در منطقه شده است. همچنین خشک شدن تالاب جازموریان و کاهش حقابه رودخانه هلیل رود، منجر به بروز مهاجرت های آبی در این منطقه شده است.

تالاب جازموریان 3

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، در شرایطی که تالاب جازموریان یک قدم بیشتر با خشک شدن کامل فاصله ندارد، جمعی از مردم کرمان و فعالان محیط زیست با ارسال نامه ای به رئیس جمهور خواستار تامین حقابه زیست محیطی این تالاب و جلوگیری از خشک شدن آن شدند.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

«مطالبه حل مشکل آب شرب و کشاورزی شهرستان‌های حوزه هلیل‌رود و جازموریان

جناب حجت الاسلام والمسلمین رئیسی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

احتراماً به استحضار می‌رساند شهرستان‌های حوزه هلیل‌رود و جازموریان، شامل رودبارجنوب، جیرفت، بافت، کهنوج، رابر، قلعه‌گنج، منوجان، فاریاب و عنبرآباد در استان کرمان و دلگان در سیستان و بلوچستان، با جمعیت بیش از یک میلیون نفر، سال‌هاست با بحران کمبود آب شرب و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی مواجه‌اند که یکی از دلایل عمده آن ایجاد سدهای جیرفت، سد بافت و ۲۴ بند خاکی در مسیر رودخانه ۴۰۰ کیلومتری هلیل‌رود است؛ احداث این سدها تبعات جبران‌ناپذیری برای مردم حاشیه هلیل‌رود و جازموریان داشته است.

جاری نبودن رودخانه هلیل‌رود و خشک شدن تالاب جازموریان باعث کاهش سطح آب سفره‌های زیرزمینی، افزایش ریزگردها و نیز کمبود آب در مصارف شرب، کشاورزی و صنعت در منطقه شده است. در این شرایط، طرحی در دست اجراست که با عنوان انتقال آب سرشاخه‌های هلیل‌رود به کرمان، تمام مشکلات ذکرشده را تشدید کرده و به طور کلی منطقه را به نابودی خواهد کشاند.

تالاب جازموریان 4

با توجه به جمعیت کثیری که در حوزه هلیل‌رود و جازموریان زندگی و از راه کشاورزی و دامداری ارتزاق می‌کنند و این مناطق یکی از قطب‌های اقتصادی و کشاورزی کشور محسوب می‌شوند، برای جلوگیری از نابودی صنعت کشاورزی و دامپروری این مناطق و کاهش بیکاری مردم و جلوگیری از مهاجرت به استان‌های مجاور برای تأمین اقتصاد خانواده و از همه مهم‌تر، جلوگیری از افزایش ریزگردها از طریق تالاب جازموریان که به گفته خانم ابتکار، رئیس اسبق سازمان محیط زیست کشور، ۲۵ درصد ریزگردهای کشور از تالاب جازموریان است، از شما رئیس‌جمهور مردمی انتظار داریم دستور فرمایید ضمن بررسی دقیق موضوع، هلیل‌رود جریان یابد و آبگیری تالاب جازموریان در تمام فصول صورت پذیرد.

همچنین با توجه به اینکه به بسیاری از مناطق و روستاهای حوزه جازموریان آبرسانی نشده و در بعضی از مناطق حوزه هلیل‌رود و جازموریان آب آشامیدنی شور و تلخ بوده و یا دچار کمبود است، مستدعیست با نگاه ویژه جهت آبرسانی و رفع مشکلات مردم این حوزه‌ها اقدام فرمایید.

با تشکر

رونوشت:

• ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

• نمایندگان محترم شهرستان‌های جنوبی کرمان و سیستان و بلوچستان

• ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی

• مدیر شبکه‌های تلویزیونی به منظور تهیه فیلم و مستند»

تالاب جازموریان 2

تمام شهروندان می توانند با مراجعه به این لینک، این نامه را امضا کنند.

آیا این خبر مفید بود؟