"پنجشیر" وارد تهران شد / حق شناس: نامگذاری 18 خیابان تهران با عنوان شهرهای حوزه تمدنی ایران + فیلم
حجم ویدیو: 11.26M | مدت زمان ویدیو: 00:02:21

پنجشیر / پنجشیر وارد ایران شد. یکی از کوچه های خیابان دکتر محمد مصدق با عنوان پنجشیر نامگذاری شده است. پنجشیر نام یکی از ولایت های افغانستان است. ولایت پنجشیر در هفته های گذشته صحنه نبردی سنگین میان نیروهای جبهه مقاومت ملی افغانستان و نیروهای طالبان بود.

1

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، در روزهای اخیر 18 کوچه و خیابان تهران با عنوان شهرهای حوزه تمدنی ایران از جمله قندهار، سمرقند، بخارا، هرات و البته پنجشیر نامگذاری شده اند. این تغییر نام براساس مصوبه آخرین جلسه کمیسیون نامگذاری های شورای شهر تهران انجام شده است.

در این فرآیند، برخی کوچه ها و خیابان های فرعی منشعب از خیابان های دکتر محمد مصدق (نفت)، نظامی گنجوی و پاکستان با عنوان شهرهای حوزه تمدنی ایران که اکنون در کشورهای ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان قرار گرفته اند، نامگذاری شده اند.

3

با توجه به این که بیشتر نام های جدید برگرفته از شهرهای افغانستان است، همزمانی تغییر نام این کوچه ها و خیابان ها از سوی شهرداری های مناطق با وقایع اخیر افغانستان بخصوص نبردی که این هفته در دره پنجشیر شکل گرفت، به نوعی می تواند حس همدلی بین شهروندان تهران با مردم افغانستان را بیشتر کند.

محمد جواد حق شناس، رئیس پیشین کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در این باره به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت: با توجه به سوابق و جایگاه تاریخی حوزه تمدنی ایران و سیاستی که در کمیسیون نامگذاری ها وجود داشت و مورد تایید سایر اعضای شورای پنجم شهر تهران بود، ما برای این که بتوانیم پیام فرهنگی مناسبی را به حوزه تمدنی ایران منتقل کنیم، در آخرین جلسه کمیسیون نامگذاری ها تصمیم گرفتیم که نام تعدادی از شهرهای این حوزه تمدنی را که در قرن های اخیر از ایران جدا شده اند، بر کوچه ها و خیابان های تهران بگذاریم.

5

نایب رئیس پیشین کمیسیون نامگذاری های شورای شهر تهران ادامه داد: در این فرآیند، نام 18 شهر که اکنون در کشورهای ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان قرار گرفته اند، اما پیش تر جزو حوزه تمدنی ایران بوده اند، برای تعدادی از کوچه ها و خیابان های تهران انتخاب شده است.

وی افزود: در همین راستا، خیابان برادران در منطقه ۶، واقع درخیابان نظامی گنجوى بنام بادکوبه، خیابان دوستان در منطقه ۶ بنام تفلیس، کوچه گلستان در منطقه ۶ بنام آبخار، خیابان پیوند در منطقه ۶ به نام گنجه، کوچه یاس در منطقه ۶ به نام سالیان، کوچه مریم بنام شوشی، کوچه پناه به نام نارداران، کوچه احتشام به نام لنکران، کوچه همسایگان به نام آران و کوچه چمن در منطقه ۶ بنام شماخی تغییر نام یافت.

4

حق شناس ادامه داد: خیابان دوم و خیابان چهارم با حفظ شماره واقع در خیابان پاکستان به ترتیب به نام‌های هرات و مزار شریف و کوچه دوم، چهارم، ششم، هشتم، نهم، دهم، دوازدهم با حفظ شماره واقع در منطقه ۳ شهرداری تهران به نام‌های سمرقند، چابهار، خجند، بامیان، پنجشیر، قندهار و غزنین و بوستان بعثت به نام پنج گنج نظامی، نام گذاری شده است.

رئیس پیشین کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به همزمانی این تغییر نام با وقایع اخیر افغانستان تاکید کرد: ما پیش از اتفاقاتی که اخیرا در افغانستان رخ داده است، تصمیم به این تغییر نام ها گرفته بودیم. مساله ای که نشان می دهد همراهی این روزهای ایرانیان شهروندان با مردم افغانستان در فضای مجازی مربوط به امروز و دیروز نیست و ریشه ای تاریخی دارد.

6

وی در پایان تصریح کرد: ایرانیان همیشه به صورت معنوی حمایت خود را از مردم افغانستان نشان داده اند و به همین خاطر، امروز هم بخشی از مردم ایران از نیروهای مقاومت پنجشیر حمایت می کنند، چون به دلیل ریشه های فرهنگی و تاریخی مشترک، همیشه این همدلی میان مردم ما و مردم افغانستان و البته سایر کشورهای حوزه نوروز از جمله تاجیکستان، آذربایجان، پاکستان و ... وجود داشته است.

کدخبر: 719062 ویرایش خبر
لینک کپی شد
محمدحسین خودکار
آیا این خبر مفید بود؟