از تزریق دز استنشاقی واکسن رازی کووپارس رونمایی شد + فیلم
حجم ویدیو: 14.76M | مدت زمان ویدیو: 00:02:00

واکسن رازی کووپارس از جمله واکسن های تولید داخل است.

به گزارش رکنا، دکتر سعید کلانتری محقق اصلی کارآزمایی بالینی واکسن تزریقی استنشاقی گفت: ما از ابتدای اسفند کار خود را آغاز کردیم و ۱۳۳ نفری که این واکسن را دریافت کرده اند عارضه‌ای در آن‌ها دیده نشده است.

وی افزود: هدف از مرحله اول، ایمنی و بی خطر بودن واکسن است که به نظر می‌رسد این اتفاق افتاده است و وقتی آنالیز کار انجام شود از اردیبهشت مرحله دوم شروع می‌شود.

کلانتری گفت: داوطلبان را غربالگری کرده ایم تا به محض دریافت مجوز‌های لازم، ​مرحلهقطع زنجیره کرونا با واکسن تزریقی استنشاقی

رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: با گرفتن دُز استنشاقی، دستگاه تنفسی فوقانی ایمن می‌شود و دیگر ویروس نمی‌تواند در دستگاه تنفسی فوقانی جایی بگیرد و شخص به عنوان ناقل عمل نمی‌کند.

آیین رونمایی از واکسن رازی کوو پارس در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) برگزار شد.

دکتر علی اسحاقی در این آیین گفت: امروز نخستین داوطلبانی که نوبتشان شده بعد از ۵۱ روز دُز استنشاقی را می‌گیرند. این واکسن به شکلی است که دو دُز اول تزریقی بود به شکل آی ام و دُز سوم استنشاقی است.

وی افزود: واکسن استنشاقی از این جهت اهمیت دارد که بزرگ‌ترین مشکل در همه گیری جهانی کرونا این است که عده‌ای ناقل هستند و علامت ندارد.

وی ادامه داد: افراد می‌توانند آلودگی داشته باشند، اما علامت نداشته باشند با گرفتن دُز استنشاقی دستگاه تنفسی فوقانی ایمن می‌شود و دیگر ویروس نمی‌تواند در دستگاه تنفسی فوقانی جایی بگیرد و شخص به عنوان ناقل عمل نمی‌کند، این واکسن پس از دو هفته عمل خواهد کرد.

دکتر اسحاقی گفت: این نخستین واکسن دنیا است که به شکل تزریقی استنشاقی است و امیدواریم با آن مشکلی که سبب ایجاد همه گیری جهانی می‌شود حل شود. بعد از مرحله یک که در جریان است ۱۳۳ نفر دُز اول را گرفتند و بیش از ۱۰۰ نفر دُز دوم را گرفتند و بیشتر افراد تا اواخر اردیبهشت آن را می‌گیرند و یک آنالیز انجام می‌شود.

وی ادامه داد: امیدواریم تا اوایل خرداد با ۵۰۰ داوطلب مرحله دوم را شروع کنیم، داوطلب گیری شروع شده و در حال انجام است و این مرحله حدود دو ماه طول می‌کشد. پس از آن به مرحله سوم و واکسینه ایرانی می‌رسیم.  آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟