خطر برف و کولاک در البرز / صعود به ارتفاعات ممنوع

دبیر هیأت کوهنوردی استان البرز با اشاره به شرایط جوی هوا خطاب به کوهنوردان گفت: برای روزهای پایانی هفته بارش سنگین برف، کولاک، سقوط بهمن و سرمای شدید پیش بینی شده است از این توصیه می‌شود از هرگونه سفر به ارتفاعات و کوهنوردی پرهیز شود.

به گزارش رکنا ، محمدعلی سلگی، دبیر هیأت کوهنوردی استان البرز در خصوص هشدار جوی آخر هفته، گفت: با توجه به هشدار جوی روزهای پنجشنبه و جمعه، فعالیت سامانه بارشی قوی و سرد همراه با بارش سنگین برف، وزش باد شدید و کولاک ، سقوط بهمن، مه آلودگی و کاهش دید، سرمایش شدید و کاهش شدید سوزباد (وقوع سرمازدگی و هایپوترمی) توصیه می‌کنیم دوستان کوهنورد در این دو روز ممنوعیت فعالیت کوهنوردی داشته باشند و رعایت کنند.

شرایط جوی نامساعد در ارتفاعات البرز

وی در ادامه افزود: شرایط جوی طی روزهای پنجشنبه و جمعه در مناطق کوهستانی نامساعد و همراه با مخاطره خواهد بود.

دبیر هیأت کوهنوردی استان البرز، در خصوص امدادرسانی سخت در این شرایط جوی نامساعد، اظهار کرد: در ماه گذشته با وجود نامساعد بودن شرایط جوی و هشدارهای هواشناسی برخی کوهنوردان و طبیعت‌گردها با سهل‌انگاری و بدون توجه به هشدارها اقدام به کوهنوردی در ارتفاعات البرز و قله ناز کردند که سبب گرفتاری خود و بیش از ۳۰ امدادگر و روستایی در برف و سرما شدند.

کوهنوردی در البرز را به هفته‌های دیگر موکول کنید

سلگی با اشاره به اینکه کوه‌ها سر جا خود هستند، افزود: کوهنوردی را به هفته‌های دیگر موکول کنند و سلامتی خود و تیم‌های امدادی اولویت همیشگی خود قرار دهند.

وی بیان کرد: دوره‌های امدادگری ۲۰ تا ۴۰ ساعته، دوره امداد و نجات و پیش بیمارستانی را برگزار کردیم که حدود ۲۲۰ کوهنورد از آن استقبال کردند که امروز مراسم افتتاحیه تقدیر و تشکر پیشکسوتان کوهنوردی صورت گرفت.

سلگی در پایان تصریح کرد: به مناسبت عید مبعث رسول اکرم(ص) و یادواره شهدای غواص، فردا رضا محمدی کوهنورد البرزی که از دوندگان خوب استان نیز است با دست و پای بسته و به شکل جفت پا 1693 پله برج میلاد را طی خواهد کرد و اقدام به ثبت رکورد ملی می‌کند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟