واکسن های چینی، روسی و هندی در مسیر ایران / واکسن های کرونا هنوز جوجه اند مرغ نشدند + صوت
حجم ویدیو: 65.28M | مدت زمان ویدیو: 00:09:22

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، یک روز می گویند واکسن کرونا از سوئد می آید روز دیگر می گویند این کارخانه متعلق به آکسفورد است و آن را وارد نمی کنیم. یک روز می گویند قرار است چین واکسن کرونای وارد می شود و روز دیگر حرف از واکسن کرونای روسی به میان می آید. در آخر خرید واکسن کرونای روسی تایید شد. اما پزشکان در نامه های مختلف این واکسن را تایید نکردند چون از این واکسن هیچ مستنداتی در دست نداریم. این جدال ها اما روان جامعه را نشانه گرفته و روان جامعه را متشنج کرده است. چه واکسنی به ایران وارد خواهد شد؟ علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا با تبریک ایام سالگروز پیروزی شکوهمند جمهوری اسلامی، گفت: برای واکسیناسیون از کشورهای هند، چین و روسیه سفارش واکسن کرونا دادیم.

دکتر علیرضا رئیسی افزود: میزان مرگ و میرهایی حوزه اطفال یا همان کودکان زیر یکسال قبل از انقلاب بیش از 250هزار نفر به ازای هر هزار نفر بود که به زیر 9 رسیده است. زنان باردار در 100هزار نفر بالای 300 بود به 18.7 رسید است. دسترسی به آب سالم و آشامیدنی بالای 95 درصد جمعیت کشور دارند. در زیرساخت های حوزه بهداشت به جرات می توانیم بگوییم در کل کشور روستاهای 1000 نفری خانه بهداشت دارد. سواد سلامت مردم و توسعه بهداشت و درمان نیز در کرونا بسیار به ما کمک کرد تا از سطح روستا تا شهر اقدامات ارزنده ای داشته باشیم. در 7 سال گذشته طرح تحول نظام سلامت که شروع شد اقدامات خوبی در نوسازی، بازسازی و تکمیل انجام شد. 378 پروژه در مناطق محروم آماده بهره برداری است و تا اردیبهشت 900 مرکز بهداشتی دیگر افتتاح می شود. توسعه بهداشت در سطح شهرها نیز از اقداماتی بود که طی این چند سال انجام شد و 1440 کارشناس تغذیه با توجه به دیابت، چاقی اضافه کردیم. طرح شهید قاسم سلیمانی نیز از دستاوردهای ما در حوزه سلامت است. ما رشد چشمگیری در این حوزه داشتیم. نمی توانیم کسی را پیدا کنیم که به خارج از کشور برود برای درمان.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا تاکید کرد: رسانه ها نقش ویژه ای در کرونا داشتند. ما یک تیم هستیم که در مقابل کرونا مبارزه می کنیم و رسانه ها نقش پررنگی در این موضوع داشتند. در آینده و اکنون مردم باید از شما تشکر کنند.

مردم حق دارند نگران باشند

وی با اشاره به جمله ای از مقام معظم رهبری گفت: ایشان فرمودند: "هر موقع از مسئولان و ستاد ملی مبارزه با کرونا حرف واحد و قاطعی گفته شد همه مردم اعتماد کردند و انجام دادند. هر موقع تناقض گویی بود و تزلزلی وجود داشت مردم اعتماد نمی کند." این حرف در مدیریت بحران یک اصل است. فکر می کنم یک فرماندهی واحد و مقتدر وجود داشته باشد و حرف محکم و قاطع بزند و مردم هم اعتماد کنند. این که مردم حق دارند نگران باشند. در تمام دنیا مردم در این شرایطی هستند. مرگ و میر بسیار زیاد است. یکی دو روز پیش بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس از مردم عذرخواهی کرد و گفت: "مرگ و میر ما از 100هزار نفر گذشت و نتوانستیم کاری کنیم." زمانی که کرونا شروع شد انگلیس براساس مدلسازی ها اعلام کرد تا پایان کرونا 20هزار نفر است اما متاسفانه از مرز 100هزار نفر گذشت. در فرانسه نیز آی.سی.یو ها پر شده است.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا به آمریکا نیز اشاره و تاکید کرد: قبل از شناسایی ویروس در آمریکا، این کشور مرتب کشور ما را هدف قرار داده بود و گفتند: "دو روز دیرتر اعلام کردند که کرونا به ایران رسیده است." اما الان تعداد مرگ و میرهایش از 4هزار نفر گذشت.

چرا به جای واکسن به بعضی آب مقطر تزریق می شود؟

علیرضا رئیسی درمورد واکسن گفت: فاز پری کلینیکال یا فاز صفر داریم. فاز آزمایشگاهی هم داریم. ماده موثره را می آورند در لوله آزمایش کشت می دهند و مشخص می شود که این ماده بر ویروس موثر است یا خیر؟ اگر موثر بود فرموله می کنند و وارد فاز پری کلینیکال می شود که روی حیوانات انجام می شود. اگر روی حیوان موثر بود، فاز یک انسانی شروع می شود. در فاز یک روی چند انسان واکسن امتحان می شود. هدف از این فاز مشخص شدن عارضه جانبی واکسن روی بدن و ایمن بودن آن است. در فاز یک به دنبال اثربخشی واکسن نیستند. با دوز پایین شروع می کنند و اگر مشکلی ایجاد نکند دوز را بالاتر می برند و منتشر می شوند که آنتی بادی ایجاد شود. در این مرحله دوز واکسن مشخص می شود. در فاز یک اگر 50 داوطلب وجود دارد به 20 نفر آب مقطر تزریق می کنند تا امکان مقایسه وجود داشته باشد. مثلا بعد از تزریق واکسن اگر 2 نفر عطسه کردند با گروهی که آب مقطر تزریق کرده اند مقایسه می شود. اگر آنها هم عطسه کنند مشخص می شود که ربطی به واکسن ندارد.

هیچ واکسن کرونایی فاز 4 را پشت سر نگذاشته است

وی در توضیح فاز دو و سه می گوید: اثربخشی و ایمن بودن روی تعداد زیادی از بیماران هدف فاز دو است. واکسن در فاز سه روی افراد زیادی آزمایش می شود تا مشخص شود واکسن در چند درصد این افراد واکنش می دهد یا آنتی بادی تولید می کند. نکته کلیدی این است که فاز 4 هم داریم. این فاز حداقل 3 تا 8 سال طول می کشد تا عوارض دیگر این واکسن مشخص شود. این وابسته به زمان است و نمی توان آن را کوتاه کرد. سازمان بهداشت جهانی به دلیل شیوع کرونا و مرگ و میر ناشی از آن مجوز اضطراری (EUL) به برخی از واکسن ها تا فاز 3 داد. در حال حاضر بیش از 2میلیون و 300هزار نفر در دنیا به دلیل کرونا جانباخته اند. هیچ واکسنی در دنیا فاز 4 را پشت سر نگذاشته است. نه این که واکسن ها نتوانند تاییدیه را بگیرند بلکه هنوز وقت و زمان آن نرسیده است. مثالی در این مورد می زنم. جوجه بعد از 45 روز مرغ می شود. اگر گرسنگی افزایش یابد اجازه خوردن جوجه های 10 روزه صادر می شود. اما این جوجه ها مرغ نیستند. قانون این است که هیچ جوجه ای تا 45 روزه نشود اسمش را مرغ نمی گذارند. بنابراین مرغی در دنیا وجود ندارد. همه جوجه هستند. اگر این کار را نکنند بقیه می میرند.

مستندات واکسن کرونای ایرانی در دست بررسی

دکتر علیرضا رئیسی با اشاره به حداقل الزامات یک واکسن، تاکید کرد: واکسنی که فاز یک را گذرانده و مدارک آن موجود و منتشر شده باشد. گروه مستقل علمی مدارک فاز یک را بررسی کرده و آن را براساس استانداردها تایید می کنند. هفته دیگر مدارک واکسن کرونای ایرانی مورد بررسی این گروه مستقل قرار می گیرد اگر مورد قبول بود وارد فاز 2 می شود. نکته مهم این است که سازمان جهانی بهداشت با توجه به شرایط اضطراری که در جهان وجود دارد، کمپانی ها می توانند فاز 1 و 2 یا فاز 2 و 3 را ادغام کنند تا زمان کوتاه تر شود.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با اشاره به این که واکسن هایی که تزریق می شوند در چه فازی هستند؟ گفت: واکسن های کرونا از فاز یک تا 3 وجود دارد. کشوری مانند امارات در فاز یک، دو و سه واکسن کرونای سینوفارم ساخت چین مشارکت داشت و در حال حاضر واکسن را تزریق می کنند. بعضی ار رسانه های غرب طوری عنوان می کنند که فکر می کنید که مثلا واکسن فایزر فاز 4 را هم گذرانده است. از عمر تولید تزریق واکسن 3 ماه نگذشته است. واکسن ها کرونایی که در دنیا تزریق می شود در فاز 3 هستند یا این فاز را گذرانده اند.

مستندات واکسن روسی را در اختیار پزشکان بگذارید

وی با اشاره به انتقادات سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: تقابلی در این مورد وجود ندارد و نظام پزشکی همکاران ما و اکثرا فرهیخته و مطمئنا دلسوز هستند. اما با توضیحی که من دادم، باید مستندات در اختیار باشد که پزشکان آن را بخوانند. اگر نظام پزشکی مستندات را خوانده و اظهار نظر می کند، بحث دیگری است اما اگر بحث آنها در اختیار قرار دادن مستندات واکسن روسی است، درست می گویند. اما مستندات فاز یک واکسن کرونای روسی در مجله لنست چاپ شده است. اثربخشی و ایمن بودن واکسن مشخص شده است.

علیرضا رئیسی با اشاره به این که مرجع تایید واکسن سازمان غذا و داروست، افزود: جزو کشورهایی هستیم که سازمان غذا و داروی این اختیار را دارد که می تواند واکسن یا دارویی را رد یا تایید کند. اگر دارویی وارد کشور شود و سازمان غذا و دارو آن را تایید کند قابلیت استفاده دارد. سازمان غذا و دارو براساس استانداردها واکسن یا دارویی را تایید می کند نه براساس سلیقه خودش. اما حتما نیاز است که این مستندات در اختیار پزشکان قرار گیرد.

وی افزود: قسمتی از صحبت شما که به خاطر حساسیت و دلسوزی بود، این است که باید یک حرف واحد بیرون بیاید که مردم دچار نگرانی نشوند. مراجع آنها جامعه پزشکی است و اگر حرف های متفاوتی زده شود در دل مردم خالی و مشکل ایجاد می شود. ما کواکس را داریم که سبد است. 70 کشور ثروتمند دنیا موظف شدند و تعهد دادند که اگر واکسنی تولید می کنند یا می خرند مقداری در این سبد کواکس قرار دهند. همه کشورها واکسن تولید نمی کنند و این جزو افتخار است که 70سال است واکسن تولید می کنیم. بیشتر روی واکسن داخلی فکر می کنیم گرچه برای گروه آسیب پذیر از واکسن خارجی استفاده می کنیم. مطمئنم اگر ماسکی که دارید را تولید نمی کردیم هیچ کس به ما نمی داد. ما این را تجربه کردیم. منتظر هستند که نیاز به چیزی داشته باشیم که همان را قطع کنند. یکی از صحبت های مقام معظم رهبری این نکته بود. یکی از راه های مبارزه با تحریم ها قوی شدن خودمان است. در هر زمینه ای قوی شویم تحریم حذف می شود. چون ماسک تولید می کنیم و به مرحله صادرات رسیده ایم می گویند بیایید ماسک بخرید. دستگاه کمک تنفسی و اکسیژن ساز را خودمان ساخته ایم.

به ما واکسن نمی فروشند

دکتر علیرضا رئیسی با بیان این که دنیا حدود بیش از 7.5 میلیارد نفر دارد، گفت: اما حدود 2میلیارد و 200هزار دوز کل واکسن تولید شده تا نیمه 2021 است. دبیرکل سازمان جهانی بهداشت از بی عدالتی اظهار نگرانی کرده که کشورهای ثروتمند واکسن می خرند و تزریق می کنند اما کشورهای دیگر واکسن تولید نمی کنند و دسترسی هم به واکسن ندارند. آمریکا که حدود 350میلیون جمعیت دارد 2میلیارد و 200هزار دوز واکسن خریداری کرده است. یعنی چند برابر جمعیتش. این در حالی است که آمریکا تولیدکننده واکسن کروناست. شرکت های خصوصی تولید واکسن کرونا را به عهده دارند. این شرکت ها پول می گیرند و واکسن را تحویل می دهد. اما ایران اگر پول هم بدهد واکسن را نمی دهند. اگر بین 2 تا 3 میلیون دوز قبل از سال جدید به ما برسد افراد آسیب پذیر را واکسینه می کنیم. ما از کواکس، چین، هند و روسیه سفارش دادیم که واکسن وارد کشور شود. ما سبد واکسن داریم و یک واکسن نیست. بعضی فکر می کنند ما یک واکسن را وارد خواهیم کرد. مطمئن باشید از جاهای مختلف واکسن دستمان می رسد که افراد آسیب پذیر را پوشش می دهیم و به تولید واکسن کرونای داخلی می رسیم.

آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟