راه های فرار از تنهایی در همه گیری کرونا / تازه عروس و دامادها بخوانند

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، یکی از معضلات دوران کرونا کمرنگ شدن ارتباطات اجتماعی و پیوند های خانوادگی است. جامعه شناسان و روان شناسان اجتماعی معتقدند که انسان موجودی اجتماعی است، این بدین معناست که تنها بودن و فردیت در انسان ها تقریباً غیرممکن است و این موضوع یکی از نیازهای مهم انسان ها به شمار می آید.

مهناز محرابیان، کارشناس روان شناسی بالینی در مورد کمرنگ شدن ارتباطات خانوادگی در دوران همه گیری کرونا به خبرنگار اجتماعی رکنا اظهار داشت: قطعاً یکی از موضوعاتی که می تواند برای همه انسان ها فرحبخش باشد، ارتباط با انسان های دیگر است. باید توجه داشته باشیم که انسان موجودی اجتماعی است، اینکه ما از حال و احوال و هیجان های یکدیگر باخبر باشیم موضوعی حیاتی و اساسی است. متاسفانه با شیوع کرونا و کمرنگ شدن روابط اجتماعی افراد با خانواده ها، همسالان و دوستانشان این موضوع به خطر افتاده است. اگرچه ایجاد اختلال در ارتباطات اجتماعی به معنای پایان زندگی نیست و می توان با استفاده از مهارت حل مسئله این موضوع را در زندگی خود حل و فصل نماییم. بنابراین باید بدانیم که شرایط کرونایی دائمی نیست و مثل سایر بیماری ها می تواند موقتی باشد، بعد از اینکه این موضوع را در ذهن خود پذیرفتیم، باید دنبال حل مسئله این مشکل باشیم. افراد در مهارت حل مسئله به این فکر می کنند که چگونه می توانند خلع ارتباط با دیگران را پُر کنند، یکی از راه هایی که همه گیر هم هست استفاده از تلفن همراه و تماس صوتی و تصویری است. به هرحال لازم است که زنجیره ارتباطات اجتماعی خود را به هیچ وجه قطع نکنیم.

شکست تنش های روانی با تهیه لیستی از کارهایی که حس خوب ایجاد می کند

محرابیان با تاکید بر لزوم بهره گیری از مشاور و روان شناس در صورت احساس تنهایی و افسردگی گفت: درمانگر می تواند مشکلات و آسیب های اضطرابی و خُلقی افراد را در نظر بگیرد و به مراجعین کمک نماید. همه گیری کرونا با خود استرس و اضطراب قابل توجهی آورده است و لازم است تا افرادی که دارای پیش زمینه هستند و سریع تر دچار اضطراب می شوند در صورت عدم توانایی در مدیریت استرس و حل مسائل شان به یک متخصص روان شناسی مراجعه نمایند. پیشنهاد می شود که مردم در طول روز لیستی از کارهایی که به آن ها احساس خوب می دهد را تهیه کنند و اگر در یک هفته یا یک ماه اخیر چیزی به ذهن شان نمی رسد، به 6 ماه گذشته خود رجوع نمایند و همه مواردی که در ذهن و روان شان ایجاد احساس مثبت و ارزشمندی می کند را بنویسند. این احساسات مثبت می تواند سروکار داشتن با گل و گیاه باشد یا گوش دادن به موسیقی و ورزش های خانگی و فعالیت های مفید بدنی. مواردی که به ما حس خوب می دهند می تواند شامل شخص، محیط و یا چیزی خوب و مثبت باشد.

در تغییر سبک زندگی خود سخت گیری نکنید

این روان شناس بالینی با بیان اینکه در تغییر سبک زندگی خود نباید سخت گیری های زیاد داشته باشیم، گفت: دیدن یک فیلم خوب، بوئیدن یک عطر دلنشین و خوردن قهوه ای دلچسب می تواند تا حد زیادی در خلق و خوی ما تاثیرگذار باشد، این موارد بستگی به شخصیت افراد دارد، ممکن است این موارد برای من نوعی به شدت احساس رضایت به دنبال داشته باشد اما برای فردی دیگر چندان حس خوبی ایجاد نکند. بنابراین با بکارگیری یکسری کارها و فعالیت های دلنشین می توان از تنش ها، نگرانی ها و نشخوارهای ذهنی که در نتیجه تنهایی و کمتر بودن ارتباطات اجتماعی ایجاد می شود، کاهش داد.

خانواده تازه عروس و داماد ها چگونه با هم آشنا شوند؟

این مربی مهارت های زندگی در خصوص تاثیرات عاطفی و پیوندهای خانوادگی بین افراد در دوران کرونا ادامه داد: در حال حاضر تعدادی از خانواده ها به صورت محدود و با رعایت نکات بهداشتی ارتباطات خود را حفظ می کنند، این اقدام اگرچه ارزشمند است اما باید مراقب بیماری کرونا نیز باشند. اکنون یکی از دغدغه های خانواده هایی که تازه عروس و داماد هستند این است که به دلیل کمبود ارتباط های خانوادگی یکدیگر را نمی شناسند و از ویژگی های شخصیتی و خانوادگی یکدیگر آشنایی کامل ندارند. در این رابطه باید گفت که آشنایی زن و مرد از یکدیگر می تواند بین 6 الی یک سال زمان ببرد، همچنین ذهنیت طرفین نباید اینگونه باشد که لزوماً پس از 6 ماه جوابشان به ازدواج حتماً مثبت باشد یا گمان کنند که طرف مقابلشان بایستی حتماً به آن جواب مثبت دهد، بنابراین 6 ماه الی یکسال زمانی است که طرفین باید برای آشنایی با ویژگی های شخصیتی، روانی و... یکدیگر در نظر بگیرند. زوجین باید قبل از ازدواج از رفتار های احساسی و انتخاب هایی که جای منطق در آن دیده نمی شود پرهیز کنند و مبنای انتخابشان را بر اساس احساس پی ریزی نکنند.

محرابیان با بیان اینکه در ملاک انتخاب همسر با توجه به اینکه امکان ارتباط مستقیم با خانواده طرف مقابل نیست، ابراز کرد: طرفین می توانند از نوع رفتار فرد با دوستان، خانواده و اطرافیان همسر آینده شان، از ویژگی های شخصیتی وی باخبر شوند، چراکه همانگونه که فرد با دیگران تعامل و ارتباط برقرار می کند، با شریک زندگی اش ارتباط می گیرد.  آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟