کرونا ویروس جدید چه ویژگی هایی دارد؟
حجم ویدیو: 83.54M | مدت زمان ویدیو: 00:09:40

به گزارش رکنا ، سید علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا تاکید کرد: کرونا جدید نیست. همان کرونای عامل بیماری کووید-19 است. در واقع تغییراتی در آن به وجود آمده است. کرونای سارس 2 که عامل ویروس کووید-19 است تغییرات زیادی داشته است. این تغییرات بیشتری نسبت به ویروس کووید-19 سارس 2 داشته است.

شیوع کرونای انگلیس از شهریور

وی با اشاره به این که ویروس کرونای انگلیسی نزدیک به 70درصد میزان انتقال آن افزایش یافته، افزود: این ویروس در شهر کمبریج انگلستان از اواخر شهریور در یک بیمار مسن که مبتلا به کووید-19 بود، شیوع پیدا کرد. در هفته ها و ماههای اخیر این وریانس از کووید-19 در افراد بسیاری تیکاف کرده است. هفته گذشته در شهرهای مختلف محدودیت های اجتماعی بسیاری را برقرار کردند تا جلوی گسترش ویروس را بگیرند.

ابتلای آفریقای جنوبی ها به کرونای انگلیسی

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: به همین دلیل است که اتحادیه اروپا پروازهای خود به انگلیس را لغو کرده است. به غیر از بریتانیا یک مورد ابتلا به ویروس کووید-19 انگلیسی در استرالیا شناسایی شده است. گزارشی از جمعه منتشر شده که افراد زیادی در ابتلا افراد زیادی به ورینس جدید ویروس در آفریقای جنوبی شناسایی شده است. پیک موج دوم که از کووید در آفریقای جنوبی می بینیم تمام مربوط به این ورینس است. از خصوصیات این ویروس افزایش سرعت انتقال آن است. بین 10 تا 20 متاسیون یا جهش در این گونه ها به وجود آمده است. دو متاسیون در آفریقا احتمال دارد بعضی از آنتی بادی ها حساسیت خودشان را از دست بدهند.

حال وخیم جوانان مبتلا به کرونای انگلیسی

علیرضا ناجی افزود: البته گفته شده واکسن موجود برعلیه ویروس موثر است. البته درباره تغییرات دوره بیماری زایی، دوره بیماری، وخامت، اثرات درمانی آن هنوز مطالعات و تحقیقاتی در دست نیست. اما تحقیقات شروع شده است. از سوی دیگر تجربیات شخصی پزشکان آفریقایی نشان می دهد؛ تعداد زیاد افراد جوان درگیر شده اند و بسیاری بیماری وخیمی دارند. میزان انتقال آن به افراد بالا رفته است. هر چقدر ویروس در افراد بچرخد تغییرات در آن بیشتر به وجود می آید و این تغییرات از جنبه بیماری، درمانی، واکسیناسیون بسیار مهم است. احتمال دارد با چرخش این ویروس و تغییرات واکیسناسیون هم تحت تاثیر قرار گیرد.

عملکرد مناسب و عدم موفقیت ها در کنترل کرونا

وی با اشاره به این که تغییرات نشان می دهد چقدر در برنامه های محدود سازی و کنترلی پاندومی جدی باشیم، تاکید کرد: متاسفانه کشورها با روش ها و قدرت های مختلف موفق به کنترل ویروس نشده اند در حالی که برخی کشورها مثل نیوزیلند، کره جنوبی، تایوان و... که با عملکرد مناسب خود از انتشار ویروس جلوگیری کرده اند. این تغییرات فقط در انسان نیست بلکه احتمال دارد ویروس از انسان ها به حیوانات و از حیوانات دوباره به انسان منتقل شود. تجربه ای که در دانمارک و یونان در مورد راسوها وجود داشت. چرمی که برای کت های مینک وجود دارد در مزارعه موارد مرگ و میز در راسوها بود و بعد افراد نیز با مشکل روبرو شدند. تحقیقات نشان داد که ویروس از انسان به مینک و از مینک به انسان برگشته و تغییراتی کرده است و این تغییرات مشکلات زیادی در وخامت، درمان، واکسیناسیون و دوره بیماری می گذارد. ممکن است تغییرات در جاهایی باشد که ابزار تشخیص ما در شناخت ویروس است.

واکسن آکسفورد در انگلیس استفاده نمی شود

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به واکسن های کرونا افزود: واکسن آکسفورد در انگلیس استفاده نمی شود. اولین واکسنی که استفاده می شود فایزر است که در انگلیس شروع شد و آمریکا هم این واکسن مورد استفاده قرار گرفته است. کشورهای دیگر نیز برنامه ریزی می کنند برای واردات این واکسن. این واکسن به تعداد زیادی تزریق نشده و باید صبر کنیم تا تعداد زیادی واکسیناسیون شوند و اثرات آن را ببینیم. دو واکسن مدرنا و فایزر در حال حاضر توانسته اند تاییدیه و مجوز را دریافت کرده اند. واکسن های دیگر در صف انتظار گرفتن مجوزها هستند. تزریق واکسن فایزر از دو هفته پیش در انگلیس شروع به تزریق شده است. واکسن باید دو دوز زده شود و به بدن اجازه ساخت آنتی بادی داده شود تا تاثیر واکسن را ببینیم.

پایشی بر ویروس های ایران نداریم

علیرضا ناجی با اشاره به این که باید در برنامه های کنترلی جدی تر باشیم، گفت: نقطه معیوب کشور این است که پایشی بر ویروس های ایران نداریم. برنامه ای که انگلیس شروع کرده و 10درصد موارد مبتلا به کووید-19 را بررسی کرده و اطلاعات خوبی به دست آورده اند. ما از این نظر در ایران بسیار ضعیف هستیم و اطلاعاتی نداریم. وزیر خبر دادند که قرار است واکسن معتبر خارجی را به ایران بیاورند. این خبر خوبی است چون نمی توانیم منتظر شویم تا واکسن ایرانی مجوز بگیرد. انشالله واکسن کرونای ایرانی کیفیت لازم را داشته باشد و در ادامه واکسیناسیون به ما کمک کند. ولی هر چه زودتر باید با واکسن کرونای معتبر خارجی باید واکسیناسیون را شروع کنیم. ما دو راه بیشتر نداریم اول برنامه مناسب برای کنترل کووید-19 و در مرحله دوم برنامه ریزی برای واکسیناسیون است. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟